20 kg ağırlık kaldırabilen robot kol

per-unit

Üye
70 cm uzunluğunda ve üç eksenli robot kol yapmak istiyoru bu kol 20 kg yük kaldırması gerekiyor.Hesabını nasıl yapabilirim.Hesaplaması ile ilgili doküman varsa elinizde paylaşabilir misiniz? Hangi malzemeleri seçmeliyim.Konuya hakim arkadaşlar yol gösterebilir mi?

Bu konuda bilgisi,tecrübesi olan arkadaşlar yok mu?

Sabit noktada kaldırmak arı hareketli ayrı, pek çok sistemi incelemen gerek nutuk olarak algılama; kaldıraç, asansör, caraskal, vinç aklıma gelenler. Formüller netten bir kaç tuşla bulunur ama istenen iş basit değil her adımda farklı zorluk çıkacak.

Sabit noktada kaldırmak arı hareketli ayrı, pek çok sistemi incelemen gerek nutuk olarak algılama; kaldıraç, asansör, caraskal, vinç aklıma gelenler. Formüller netten bir kaç tuşla bulunur ama istenen iş basit değil her adımda farklı zorluk çıkacak.

Zaten araştırmalarım sürüyor acaba bu konularda çalışmış arkadaşlar varsa yol gösterir mi diyerek konuyu açtım.Kısaca yapmak istediğimi anlatayım 50 cm yükseklikteki bir 20 kg(10 kg da olabilir ama daha az olmaz) yükü 70 cm bir robot kol ile(kol daha uzun olabilir ama kısa olamaz) yere indirmek istiyorum.
Bu konuda bir fikriniz var mı?

Kol değil de 3 -4 ayaklı platform ile yapsan 12v motorlu krikolar var 1 tonu rahat oynatır. Kolda sabitleme/dengeleme, karşı ağırlık ve eklemlerde sağlamlık ve aklıma gelmeyen ayrıntılar rol oynar. Yukarıdaki cevapta verdiğim örnekleri incelemen lazım bir örnek daha kepçe makinesi.

Kol değil de 3 -4 ayaklı platform ile yapsan 12v motorlu krikolar var 1 tonu rahat oynatır. Kolda sabitleme/dengeleme, karşı ağırlık ve eklemlerde sağlamlık ve aklıma gelmeyen ayrıntılar rol oynar. Yukarıdaki cevapta verdiğim örnekleri incelemen lazım bir örnek daha kepçe makinesi.

Yabancı bir sitede bunu buldum yapan arkadaş videolarını da paylaşmış bu projeyi biraz geliştirsem işe yarar mı?

Site linki: http://pdjinc.com/projects.html

upload_2016-3-15_19-54-46.png

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri