2 x el jenaratörü ve 4 x 3,7v lityum iyon pil ile akülü araba yardım

serhan20

Üye
elimde 2 x el jenaratörü ve 4 x 3,7v lityum iyon pil var bunlardan oğluma akülü araba yaptım fakat ben şimdi piller bittiğinde şarj olmasını istiyorum
elektirik bilgim fazla yok bunu baştan belirteyim
4 pil 3,7 x 4 = 14,8 v
motorlar ise 130 rpm de 24v üretme kapasitesine sahip 2 x 24 = 48 v mu ?

şimdi araya bir diyot atsam şarj olur mu ve olursa bu güç bu pillere çok gelirmi ?

her türlü fikre açığım

motor.jpgpil.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dostum bu jeneratör olarak gördüğün dc motor redüktörlü bir motor. Bu motor ters olarak hareket enerjisi verdiğinde çalışma değerlerinde voltaj vereceğini sanmıyorum. Ve bu lityum pilleri şarj etmek konusunda şöyle söyleyeyim,

Çok detaylı bir bilgim yok ama lityum piller doğru şarj edilmezse çok tehlikelidir. şarj akım ve voltajları takip edilmezse patlama bozulma riskleri vardır.

kolay gelsin.

elimde 2 x el jenaratörü ve 4 x 3,7v lityum iyon pil var bunlardan oğluma akülü araba yaptım fakat ben şimdi piller bittiğinde şarj olmasını istiyorum
elektirik bilgim fazla yok bunu baştan belirteyim
4 pil 3,7 x 4 = 14,8 v
motorlar ise 130 rpm de 24v üretme kapasitesine sahip 2 x 24 = 48 v mu ?

şimdi araya bir diyot atsam şarj olur mu ve olursa bu güç bu pillere çok gelirmi ?

her türlü fikre açığım

Ekli dosyayı görüntüle 18518Ekli dosyayı görüntüle 18519

Merhaba.İki adet el jeneratörüyle (Aslında 2 adet redüktörlü dc. motorla) seri bağlı 4 adet lityum pili şarj etme kapasitesini yüksek devirde tam olarak bir şekilde de elde etseniz bile,araya tek bir diyot koyarak da bu şarj işlemini yapmanız mümkün değildir.Ni-cd şarjlı piller olsaydı belki bu dediğiniz güvenle de yapılabilirdi.Çünkü lityum-iyon pillerin şarj işlemi çok hassastır ve özel,daha karmaşık şarj cihazına veya devrelerine mutlaka da ihtiyacınız bulunacaktır.Yerinizde olsam ("Her türlü fikre açığım" demenizden tam hareket ederek) oğlunuz için yaptığınız bu akülü oyuncak araba içinde yer alacak li-iyon pillerin dördünün de ayni anda sökülüp ayrı ayrı takılmasına da imkan sağlayan,4'lü bir pil kutusu (yuvası) içerecek şekliyle bir dizayn değişimine de gitmektir.Bu şekilde 4 adet boşalmış pili,bu şarj cihazındaki yuvasına yerleştirip,şarjdan sonra bunları tek tek akülü arabadaki yerlerine yerleştirmek şeklinde olan,daha pratik bir "şarj etme/şarjlı kullanma" yolunu seçmektir.

4 adet pili,tam seri bağlı olarak da tam şarj edecek bu sistemi,örneğin laptop bataryalarındaki mevcut şarj sistemi gibi çok özel şartlarında bulmanız çok zor da olabilir,ama tek tek lityum şarjını sağlayan cihazlar çok kolayca da piyasadan temin edilebilir.Yine de inisiyatif tamamen sizindir,siz bilirsiniz. (Resim olarak koyduğunuz lityum pil de yanılmıyorsam tam bir standart pildir resimden de göründüğü kadarıyla,linkte yer alan üniversal (Çeşitli büyüklükteki pilleri şarj etme kabiliyeti bulunan) bu özel şarj cihazıyla,elinizdeki mevcut pilleri tek tek şarj edebilmeniz mümkündür.Kolay gelsin.

GTL Li-ion Universal Pil Şarj Aleti / Lityum iyon Pil Şarj Aleti - Pilsitesi || Akü, Pil, Batarya, Adaptör, Şarj Cihazı, El Feneri

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri