2 x 12volt 15watt trafo bağlantısı nasıl yapılır?

Tam dalga doğrultmada sinüs sinyali aşağıdaki gibi siyahla çizildiği şekilde oluşur. Eğer bu şekli ile cihaz beslenirse uğultu meydana gelir. Buradaki sorun sinüs eğrisinin saniyede 100 kez 0 volta inip tekrar tepe noktasına ulaşmasıdır.

Mavi ile çizilen çizgi ise çıkışa kondansatör eklendiğinde oluşan DC voltajdır. Sinüsün zamanla gerilimin sıfıra doğru indiği tepede şarj olan kondansatörden sistem beslenerek voltajın düşmesi engellenmiş olur.

Bu yaşanacak olan uğultu azalmış olur.

Not: Konu içeriği bu gibi bir trafo ile araba teybi çalıştırmak. Ancak bir sorun daha var. Konusu geçen transformatör 2x12 volt 15 watt ise verebileceği maksimum akım 1 amper ve biraz üzeridir. Şu an piyasadaki en kötü araç teybi 2.5 - 4 amper arası akım çeker. Bu nedenle bu transformatörle araba teybi çalıştırmak pek mümkün görünmüyor.

images.png

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tam dalga doğrultmada sinüs sinyali aşağıdaki gibi siyahla çizildiği şekilde oluşur. Eğer bu şekli ile cihaz beslenirse uğultu meydana gelir. Buradaki sorun sinüs eğrisinin saniyede 100 kez 0 volta inip tekrar tepe noktasına ulaşmasıdır.

Mavi ile çizilen çizgi ise çıkışa kondansatör eklendiğinde oluşan DC voltajdır. Sinüsün zamanla gerilimin sıfıra doğru indiği tepede şarj olan kondansatörden sistem beslenerek voltajın düşmesi engellenmiş olur.

Bu yaşanacak olan uğultu azalmış olur.

Not: Konu içeriği bu gibi bir trafo ile araba teybi çalıştırmak. Ancak bir sorun daha var. Konusu geçen transformatör 2x12 volt 15 watt ise verebileceği maksimum akım 1 amper ve biraz üzeridir. Şu an piyasadaki en kötü araç teybi 2.5 - 4 amper arası akım çeker. Bu nedenle bu transformatörle araba teybi çalıştırmak pek mümkün görünmüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 66824
Öncelikle bütün cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Teyip dedemin arabasının yaklaşık 40 yıllık Sanyo marka. Zamanında yurt dışından bir şekilde getirilmiş. Dedem de arabasını satarken teyibi bir elektrikçiye verip kutulatmış. Sizlere sorduğum bu transformatörle de zaten eskiden çalışıyordu. Ben 18 yaşındayım 5-6 yaşlarımdayken hep kurcalardım (çalışırdı). Sonra bozuldu 10 yıldır öyle duruyor. İçi karışık toplandığı için kablo vs bir kaç kere önceden uğraşmıştım ama anlayamamıştım. Şimdi tam bir oturayım bu işe dedim. Kısacası eskiden çalışıyordu muhtemelen gücü yeter. Ama çıkış voltajı yüksek olması beni de endişelendiriyor. Sanırım 2 diyotlu doğrultma yapacağım. Eğer regüle etmem gerekirse 7812 1 amper diye biliyorum ne yapmam gerekir?

Akimi güçlendirmek icin cikisina transistor eklemelisiniz.

Dogrultma diyotlarini 1N5403 ve 2 tane 25 volt 2200 mf kondansator kullanin. Çıkışına asagidaki devreyi kullanirsaniz guc yeterli gelir. Tabiki bu hesaplar trafonuzun gucu yeterli oldugunu düşünerek öneride bulunuyorum.

Yer neresi hangi ilden katiliyorsunuz? Antalya ise yardimci olabilirim.

images (2).jpeg

Akimi güçlendirmek icin cikisina transistor eklemelisiniz.

Dogrultma diyotlarini 1N5403 ve 2 tane 25 volt 2200 mf kondansator kullanin. Çıkışına asagidaki devreyi kullanirsaniz guc yeterli gelir. Tabiki bu hesaplar trafonuzun gucu yeterli oldugunu düşünerek öneride bulunuyorum.

Yer neresi hangi ilden katiliyorsunuz? Antalya ise yardimci olabilirim.

Ekli dosyayı görüntüle 66828
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Dediğim gibi trafo çıkışını doğrultup ölçtüğüm değere göre gerekirse ki gerekecek sanırım bu devreyi eklerim ucuna. Ne yazık ki Antalya dışındayım. Normal zamanda kullanabilmek için soruyorum bu devreye aynı şekilde bırakıp diğer 78 serisi diğer 05-09 regülatörler takılabilir mi? Bu devre daha az ısınmasını sağlar mı 7812'nin?

78 serisi tum regulatorler lineer regulatordur. Girisle cikis arasi gerilim farki artikca atik isida artar. Ne yapsaniz o isi ordan atılacak. Farkli teknik uygulamadikca.

@serkan_48 hocam ben pic ile uğraştığım devrelerde regülatör olarak lm2575-5 entegresi ile yapılan smps sayılabilecek regüle devresi kullanıyorum biraz eziyetli ve 78xx serisine göre de biraz pahalı bir çözüm ama çok güzel bir sonuç veriyor... 7805 ile yaptığım devrelerin bir çoğunda 2x16 yada benzeri ekranları çok patlattım ama bu lm2575-5 ile hiç bir sorun yaşamadım lojik devreler için falan da çok güzel ve memnun edici bir akım çıkışına sahip AMA bu ve bu tarz entegre regülatörler ses devreleri için kullanılabilir mi acaba hiç uğraşmışlığınız var mı ? smps olduğu için acaba uğultu yapar mı ?

78xx seri entegreler aslinda pic turu islemcili devreler icin daha sağlıklıdır. Lineer olmasi nedeniyle daha duzgun dc cikis verir.

Lm2575 v.b. entegreler anahtarlama teknigi ile (smps) voltaj donusumunu sağlıyor. Daha gurultulu bir dc cikisa sahiptir. Bu gurultu kimi zaman islemcinin kilitlenmesine neden olabilir. Buna onlem pic in besleme bacağına en yakin noktalarda 100 nF tantal kondansator kullanmak cok faydalıdır.

Lineer regulatorler de yaşanan problem genelde sahte regule entegrelerinde olusuyor. Orjinal urunler 1 ampere kadar is gorurken sahte urunler 500 mA degerini gecince yada iyi sogutulmayinca kisa devre olmalaridir. Malesef piyasa surusuyle sahte urunle dolu.

Smpslerin ses devrelerinde kullanilma konusu elektronikcileri ikiye bolmus durumdadir. Benim şahsi fikrim smps guc kaynagi ile beslenen bir amplide kullanici bu besleme gurultusunu duyamaz. Besleme icin kullanilan anahtarlama frekansi 50 khz ile 150 khz mertebelerinde olabilir. Iyi ve sağlıklı bir kulak 17 khz uzerini zor isitir. Bu nedenle sorun olmaz.

Ancak soyle bir sorun var. Ses elektronigi teknigi cok yuksek frekanslarda calisilmasada alçak frekansta sayilmaz. Bir ampli birden fazla kattan olusabilir. Preanfi kati ton kontrol kati mikser kati ampli kati gibi. Sorun su. Bu katlar arasi iletilen ses sinyali ve katlar arasi besleme hatlari kimi yerde etkilesime girebiliyor. Ozellikle ground hatlari cok onemli. Bu katlar arasi gnd hatlarindan akim akmamalidir. Eger akim akarsa bu gurultuler meydanq gelir. Bu akımlar ister istemez yukseltmeye uğrar ve cikista gurultuye neden olurlar. Bazen guc kaynagindan gelen kulakla duyulmayan gurultu ve parazitlerde yukseltilebilir. Bu neyi dogurur ampli hicbir ses kaynağına bagli olmasa bile sanki yükteymiş gibi isinmaya baslar. Biz buna osilosyona girme diyoruz. O nedenle besleme amplilerde cok onemlidir.

Konuyu cok dallandirdim. Umarim ortaya bir bilgi koyabilmisimdir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri