2 Trafolu kompanzasyon nasıl olur

sami bey hangi akım trafo imalatçısından aldınız bu bilgileri ve akım trafası bilgileri bize iletebilirmisiniz
doğru akım trafosu takınca OĞ yapılan yapilan kompazasyonlar trafa gücü ne olursa olsun ıster boşta ister yükde değerler İNDİKTÜF REAKTİF VE KAPASİTİF %0000 KONDAŞ TCR 27 İLE her yerde her zaman teknolojinin son harikası bunun üzerine role yok teknik destek 7/24 KOLAY KULLANIM AKILLI ROLE uzaktan izleme ücretsiz

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Akım trafosu ölçme sınırı olarak arama yapınız.Konumuz,Röle kalitesi değil.Tüm yerli Röleler kaliteli ve oldukça başarılı sonuçlar verdiğini hepimiz biliyoruz.Rölecilerin takıldık-
ları konu budur.Sorduğum soruya araştırırsanız iyi olur.Forumu takipi ediyorsanız,düşük akımdaki Kompanzasyon sorunlarının kaynağında bu konunun yattığını bilirsiniz.
Siz de,4000/5 akım trafosunun 4 amperi algıladığını ve işlem için yeterli olduğunu kabul ediyormusunuz? Veya soruyu şöyle sorayım.4000/5 akım trafosu , kaç amp. lik
akımı görür ?Eğer böyle bir sorun yoksa, enerji sağlayıcı kuruluşlar,
akım trafolarının küçültülmesini neden şart koşmaktadırlar ?Doğlu akım trafosundan kastınız, nasıl bir doğruluktur ?

Son düzenleme:
Merhabalar Sami bey,
Affınıza sığınarak bir soru sormak istiyorum; 4000/5 akım trafosu ile kaç OG'den kompanzasyon yaptınız.OG kompanzasyonda 4000/5 çok uçuk bir değer,bu değerin doğru olduğuna eminmisiniz.Siz mesnet tipi akım trafoları ile torodial akım trafolarını karıştırıyor olmayasınız.OG kompanzasyon derken biz 34.5 kV ve altı değerlerden bahsediyoruz.Bu değerlerde de çıkan en büyük güçde de 100/5'den daha fazla kullanılan yer görmedim.Zannedersem konuyu ya ben yanlış yorumladım yada siz.
OG kompanzasyon derken torodial akım trafoları OG tarafta,kompanzasyon AG taraftadır.
Sanırım burda bir karışıklık yaptınız.
Saygılarımla

4000/5 OG de olurmu? Santraldan ! bahsetmiyoruz.Sohbetini yaptığımız bölüm,2500
kva trafonun AG tarafındaki akım trafosudur.En son kurduğum fabrika tesisinde 5 adet 2500 kva trafo vardır ve kompanzasyon AG dendir.32 yıldır sıfır sorunla çalılmaktadır.O
nedenle OG den kompanzasyonun fantazi olduğunu söylemekteyim.OG den kompan-
zasyonun tek avantajı ,trafo sabit kondansatör seçiminde zorlananları ! rahatlatmasıdır,
bunun dışında avantajı yoktur.OG den,AG den kompanzasyon kavramları,
oldukça iyi bildiğim kavramlardır.Konu ile ilgili yardımcı olacak bir bilgiyi ( Kael firması
adına yetkili açıklama yapan Sn.Ethem beyin açıklaması ) ekte vereceğim.4000/5 lafının,2500 kva trafonun sekonderi ile ilgili olduğunuda bu vesile ile açıklığa kavuşturmuş olduk zannederim.Bu konu daha öncede forumumuzda tartışılmış ve Kael yetkilisi Ethem bey,aşağıdaki bilgileri eklemiştir.Bu bilgileri,forumda bulabileceğinizi umuyorum.Üstünde durduğum konu budur.34-a ve 43 nolu açıklamalar,zannederim yeterince ikna edici olur.

Ekli dosyalar

• akım trafosu ölçüm sınırı.doc
    27 KB · Görüntüleme: 19
  • Soru-Cevap 2.rar
    396.5 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
forumda og den akım bilgisi alıp ag kısmına kompanzasyon yapan arkadaşlar vardı.Ceza gelmiyor diye insanları yanlış yönlendiriyorlardı.Og den referanslı kompanzasyon şahsi görüşürüm tek trafolu aboneler için uygulanabilir fakat çok trafolu tesislerde reaktif yükler her trafoda değişken olduğu için toplamda reaktifi belki hallediyorsunuz ceza gelmiyor fakat karşı zıt reaktifi bastığınız trafoda ki güç kalitesini bozuyorsunuz ya eksik ya fazla kompanzasyon yapıyorsunuz.3 Adet trafomuz var diyelim A-B-C trafoları olsun reaktif güçleri de şöyle olsun

A=10 kvar B= 30 kvar C= 40 kvar toplamda 80 kvar A trafosunun ag sinden karşı reaktifi bastığınızı varsayalım ihtiyacı 10 fakat siz 80 kvar reaktif basacasınız 70 kvar fazladan yani sayaç ve röle ölçümünüz reaktif uygun değerde diyecek fakat siz bir trafonun güç kalitesini önemli ölçüde bozacaksınız.Bir ara Bitlis eren üniversitesi kampüs alanında 8 adet 1600 kva trafomuz vardı.Elektirkçinin biri te trafodan 50 kvar civarı şönt basalım tabi og referanslı kabul etmedik.Her trafoya ag kısmından yaptık 3 yıldır sorunsuz çalışıyor.

İlgilen arkadas tesekur ederim akım trafosu ile servisle görüsdüm toplayıcı akım trafosu ile bilgi aldım bi mahsur olmayacagını ve saglıklı bir durum oldugunu soyledi ama söyle bir durum var akım trafosyndan gelen uc seri girerek analizörede giriyor yani akım toplsyıcı her altı ucundada aynı amperi veriyor bu da devrede olmayan analizörede akım gecmesşni saglıyor bu da bizleri yanıltıyor

toplayıcı akım trofaları küçük değerleri okumuyor her at.akımları ve gerilimleri aynı olack sıstemde aynı baraya kullanırlarsa olur bunun yerine og gırısıne 3 at tak refaransını og alsın 24 kademe her ikisini calısır oranlar 0000 gider biz yüzlerce takıyoruz 2..3..4..5..6..tr olan yerlere ve koljenarasyonlu yerler dahil teknik destek veririz

Sayın alacan 07,
eğer dediğiniz gibi og den akım trafolarla referans alırsak ,
-rölenin değişmesi gerekirmi ağ de kullandığımız röleye devam edebilirmiyiz?
-og için uygun akım trafoları seçtik ,ag deki sistemde başka değişiklik yapmamız grekiyormu.( yük sürücü ve kondansatör değerleri, şönt reaktör)

Çalıştıracağını söyleyen arkadaşlardan garanti isteyip,onlara yaptırmanızda yarar var.
Sizin de,hangi şartlarda ! isteğinizin tam olarak ne olduğunu ! belirtmeniz gerekir.

Son düzenleme:
grup argenin reaktifgüç kontrol rolesi yeni sıstem sistemde kondansatörleri baglıyorsunuz ne kadar ihtiyaç var o kadar kon devreye alıyor devreye fazla kondansatör aldı hemen tristör tetiklemeli reaktör devreye alıyor cosf'yi 099 veya 1 yapıyor ve normal ledi yanıyor ilk kademeye 10kvar kon baglamaya lüzum yok .

İddalı bir cevap olmuş,ama ben olsam bu kadar iddalı konuşmazdım.
Çünkü yapılan örnekleri var,üstelik tek trafolu OG kompanzasyon yüksüz durumda kompanze ediyoruz.
YÜk yokken nasıl kompanze ediyon, saçmalama. AKTİF GÜÇ harcanmadan reaktif düşmez...
Cezalı olan Tesise kom. pano sistemi kurarsın, EĞER tesiste çalışma yoksa, değerlerin aynı CEZADA kalır.. ,

Kom sistemi sadece tesis aktif güç harcarken ÇOK MİKTARDA, o zaman %olarak değeri düşürür..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri