2 trafo birleştirilir mi? Akımı arttırmak için

abuzerefendi

Katılımcı Üye
Örneğin elimde 3 Va ve 10 va lık 2 adet trafo var. Bisiklet dinamosunun ürettiği ac akımı 220 ye yükseltilirse bu trafolar ile, ikisini faz faza birleştirip 13 Va lık 1 trafo yapabilirmiyim. Yoksa faz faza birleşmez mi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
iki özdeş trafo olsa aynı özelliklerde küçük uygulamalarda olabilir. Ama elinizdeki trafolar farklı güçlerde. Çok verimli olmaz. bir trafo diğeri üzerinden akım kaıtmaya çalışır.

Bisiklet dinamosu ile trafo bağlantısı yapıp çıkış aldınız mı hiç?

Frekans ve voltaj uymadıkça verimli çıkış alamazsınız düşüncesindeyim. Yüke görede voltajınız çok dalgalanır.

Bisiklet dinamosu zaten 3-5 w bişey. 13w trafo koymanın bir anlamı yok

Bu tamamen 2 trafo birbirine eklenir mi diye bir bilgi öğrenme sorusu. Dc akımda 2 güç kaynağı birbirine ekleniyor ya onun gibi ac de eklenir mi yani paralel bağlantı olur mu? Bisiklet dinamosu değil de araç alternatörü diyeyim o zaman

@abuzerefendi farklı konulara da göz atmanızda fayda var, bilginin fazlası zarar vermez. Yakın zamanda geçen konudan;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/2-trafonun-aynı-anda-açma-yapması.137229/#post-887871

Bu arada uzun zamandan sonra hoş geldiniz Sn. @silvestir ve sn. @abuzerefendi
Teşekkürler usta. Covid döneminde evde kilo aldık hepimiz. Çocuk led yandıkça eğleniyordu diye onun bisikletini askıya aldım dinamo ile elektrik ürettiriyorum. Araç alternatörü taktım köprü diyotla doğrultum. 5v regüle devrem vardı tabletini ve powerbank şarj ediyor üzerine bindi. Sevindi çocuk bende haraket ediyor diye sevindim. Şimdi ups ile 220 yapayım dedim ama pedallar taş kesiyor çocuğun gücü yetmez benim bile yetmiyor :) ama çocuk spor yapıyor tabletini ve powerbankını şarj ediyor

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri