2 Senelik üniversitemi yoksa 4 senelikmi

Merhaba abilerim , arkadaşlarım
Ben bu sene meslek lisesinden elektrik-elektronik bölümünden mezun oldum.Ve yeni gelen sistemde TYT ve AYT sınavlarına girdim.Asıl hedefim elektrik-elektronik mühendisliği okumaktı ama sınav bunu göstermiyor, tutarsa 2 senelik tutar.Sizlere sorum mezuna kalıp mühendislik için çabalamalımıyım yoksa vakit kaybetmeden 2 seneliğe gidip hayatımı çizmelimiyim şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Türkiye'de Meslek lisesinden MYO okumanın hiç bir espirisi yok diye düşünüyorum (o yoldan geçen biri olarak)
Bana kalırsa okuldan sonra bir sene dişini sık,varınız yoğunu çabanı Mühendislik kazanmaya harca. 1 sene MYO okumasan bir kaybın olmaz ama o bir senede adam gibi çalırsan Mühendis olursun.

Türkiye'de Meslek lisesinden MYO okumanın hiç bir espirisi yok diye düşünüyorum (o yoldan geçen biri olarak)
Bana kalırsa okuldan sonra bir sene dişini sık,varınız yoğunu çabanı Mühendislik kazanmaya harca. 1 sene MYO okumasan bir kaybın olmaz ama o bir senede adam gibi çalırsan Mühendis olursun.

Öncelikle cevabın için çok teşekkür ederim ama mühendislerinde işsiz kaldığı başka işler yaptığı bir ülkede yaşıyoruz mühim olan kendini geliştirmek değilmi ?

Türkiye'de Mühendislerin işsiz kalmasının temel sebebi Mühendisliğe ihtiyaç duyulmaması değil. Okullardaki eğitim seviyesinin facia olması ve çoğu mühendislik öğrencisinin mesleğinin pratiği hakkında zerre fikri olmaması.Kafalardaki düşünce hemen işe gireyim 5000 tl maaşla işe başlayayım.Hemen yönetici mühendis olarak 20-25 yıllık çalışanların başına amir olayım v.s
Kendini geliştiren,dil bilen,projelerde görev almış ,eline yağ kir bulaşmış,mesleğindeki alet edevatı kullanmış ve okulda öğrendiklerinin üzerine kendi kişisel çabası il bir şeyler katmış hiç bir mühendis aç kalmaz bu ülkede.En azından ben böyle gördüm böyle düşünüyorum.
Kendini bazen ne kadar geliştirirsen geliştir yeri gelip diploma engeline takılma ihtimalinde yüksek.O yüzden mühendis olup kendini geliştir.

Devlette çalışmak istiyorsan mühendislik oku. Kendi işini yapmak veya özel sektörde çalışmak istiyorsan müh. okuman şart değil. Yani çok kasmaya değmez. Ülkede bir sürü mühendis var fakat üretim olmadığından işsiz. Bir arkadaşım (stajyer) myo dan hacettepe dikey geçiş yaptı. Bunalıma girdi intihar etti.

Öncelikle Cevaplarınız için teşekkür ederim , böyle bi konu açmamın sebebi bu konu hakkında herkesin düşünceleri farklı hala kararsızım ama galiba mezuna kalıp mühendisliği çabalıyacağım tekrardan cevaplarınız için teşekkürler.

Ne istediğine bağlı. Ne düşündüğüne bağlı. Bir çok alternatif ve avantajlı yollarıda var ikisininde. Bilemedim hocam. Biraz araştırmanız gerek.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri