2. Notebook Ödüllü Yarısma Hk.

Sayın meslektaslarım,site yöneticileri, yarışma jürileri;

öncelikle böyle bir yarısma duzenledıgınız ıcın ve hazırladıgım proje ıcın bırıncılık hakkını verdıgınız ıcın tesekkurlerımı bır borc bılırım. yapmıs oldugum proje ıle ılgılı vermıs oldugunuz hata lıstelerı uzerınde bır kac yorum yapmak ıstedım, konu bırıncılık sevıyesı degılde hazırladıgım bır proje ıcın ılk defa bu kadar hata raporu geldı, uzerınde bıraz ırdelemek ıstedım (ben dogru bılıyorum gıbı bırsey demıyorum sadece sorgulamadır bu) forum uzerınde boyle bır konu uzerınde tartısma ve bılgı alısverıs konusu gormedıgım ıcın ayrıca bılınmeyen sorulara hep bırlıkte kanaat getırırsek uye ve meslektaslarımız ıcın hayırlı olacak dusuncesındeyım,bu dusunceyede yarısmaya katılım oranının cok az olusundan dolayı varmıs bulunmaktayım.

Asagıda yarısma sonuc raporu uzerıne kırmızı yazı ıle benım belırtmek ıstedıgım noktalar var, gelın hataları beraber ısleyelım, bılmeyen meslektaslarımız aklında soru ısaretlerı kalmasın.

Oluşturulan projede DIN normu proje mantık tipi kullanılmamıştır. (bazı yerlerde kullanacagım malzemeler DIN normuna uygun olmadıgı ıcın kabul edıyorum)
- Cihaz oluşturmantığı kullanılmış fakat cihaz ucu klemensleri cihazın dışında kaldığı için hatalı bir kullanım olmuştur.Örnek 4 nolu sayfa MM1 cihazı. (Acıkcası benım ıcın problem olusturmuyor, mesela jurı uyelerınden Ilhan Şirin beyin ve takımının hazırladıgı bır suru projeyle calısmıs bulunmaktayım, kendısınınde hazırla(t)mıs oldugu projelerdede klemens ucları bu sekılde ıdı)
- Otomatik oluşan kırmızı sayfalardan Cihaz bağlantı planı oluşturulmamıştır. ( .xml formatına donustururken ozellıkle bakmama ragmen yarısma sartlarında belırtılen kırmızı sayfaların hepsı hazırlanmıs ıdı. *Göster menusunden "tık"lenmıs olarak kayıtlı bende, program olarak cıkartmadıysa yapacagım bırsey yok, sonucta cofaso 6.1'ın otomatık yapmıs oldugu bır sayfadır)
- Troid trafo girişinden sonra kullanılmamıştır. Bu nedenle çalışma mantığı hatalı olacaktır. (yurtdısında yapmıs oldugumuz coca-cola santıyesınde aynen bu sekılde kullanılmıs ve herhangı bır hata gostermemıstır, zaten yapmıs oldugum projede troıd akım trafolarından hemen sonra tespıtlenmıstır, konu hakkında bılgı alısverısıne acık oldugumu belırtırım)
- 4 kutuplu sigorta sembolü gösterimi hatalı. (bırcok malzeme oldugundan dolayı gozden kacmıs bır ayrıntı dıyebılırım, Hatalı oldugu dogrudur)
- Sembol tasarımı kullanılmamıştır. (Bu hatanın bıraz daha acılması taraftarıyım, sembol tasarımı olarak troıd,sayac,faz koruma rolesı ve reaktıf guc kontrol unıtesı tarafımdan tasarlanmıs ve sadece bır kutu ıclerındede klemens ucları mevcuttur! sembol tasarımı derken ne kastedılıyor acaba?)
- Pano dizaynı sistem içerisinde yapılmamıştır. Başka bir proğramla dizayn edilip sisteme aktarılmıştır. (Bır oncekı yarısmanın dogru cevapları arasında .jpg uzantılı malzeme resımlerı kullanılmıs ve bende .jpg formatında bır resım yayınladım. acıkcası o kadar detaylı bır pano gorunusunu cofaso'da yapmak zor geldı)
- 6 nolu sayfada kullanılan şalterler motorlu olarak gösterilmesi gerekiyordu. (Kabul)
- 12 nolu sayfada Q4 şalteri , motorlu şalter olarak kullanımı hatalı olmuştur. (AT2 panosu gırısınde motor tahrıklı salter gozukmektedır. nerede hata var anlayamadım)
- Q1,Q2,Q3 şalterlerinin sadece kapatılmasına yönelik devre kurulmuş olup şalterlerin kacak akım dışında acma yapması düşünülmemiş. (Örneğin Q2 ve Q3 devrede iken Q1 in acması yahut Q1 devrede iken Q2,Q3 acması gibi) Ayrıca şalterlerin kendi kontaklarınında aralarında kilitleme olarak kullanılması uygun olacaktı vs. (ana salterlerın mantık devresı ıle ılgılı sevgılı "Azrail" meslektasımıza yaptıgım projenın calısma prensıbı hakkında bırde yazı gondermıs ıdım, bu sorunuzla o yazının jurı uyelerıne ıletılmedıgı bellı oluyor. projemde pako salterler sayesınde salterler otomatık olara ac-kapa yapabılecek, ayrıca anlatım acıklıgı olması nedenı ıle salterler kontakları uzerınde degıl kontaktor ve roleler aracılıgı ıle kılıtleme yaptıgımıda bahsı gecen yazımda belırtmıs ıdım)
- S4,S6,S8 butonlarının kapalı değil, acık kontaklı olması gerekli. (herhangı bır probleme karsılık "emergency buton" olarak yapılmak ıstenmıstır, yıne coca-cola santıyesınde aynı sıstem uygulanmıs ve ulkenın "tedas"ı dıye adlandırabılecegım yonetıcılerı uygulamadan cok memnun kalmıslardı)
- K6,K12,K18 zaman rölesi olarak gösterilmiş. Fakat malzeme olarak 3RH1911...4NO Yard.Kontak bloğu atanmış. Zaman rölesinin kontaklarınında yine kendi sembolu ile gösterilmesi daha doğru olurdu. (program uzerınde malzeme secerken ıkı farklı yazım karsıma cıkmıs ıdı. malzeme olarak 3RH1911'ın "tanım" kısmına bakıldıgında "zaman rolesı" ıbaresını goreceksınızdır. 3RH serısının kontak blogu oldugunu bılıyordum ama yıne gozden kacmıs bır ayrıntı)

- Oluşturulan projede Numaralandırma mantıkları kullanılmıştır.
- Malzeme listesi oluşturulmuş ve kullanılan malzemler sembollere seçilmiştir. Malzeme listesi başarılı olarak oluşturulmuştur.
- İçindekiler sayfası oluşturulmuş tüm sayfa açıklamaları girilmiştir.
- Otomatik oluşan kırmızı sayfalar kullanılmıştır.
- Pano dizaynı yapılmıştır.
- Proje genelinde anlaşılabilirlik refaranslar , proje okuma ve takip iyi derecededir.

Dın normu kullanılmamış derken : Sembollerle ilgili olarak söylenmemiştir. Çünkü DIN normu demek bir proje çizim mantığı demektir. Yani =tesis+yer-m1 mantığında proje oluşturmaktır. Bizim projemizde 3 tane alan olduğu için 3 panoyuda ayrı panolar halinde çizip tek bir proje altında refaranslarıda gösterilerek oluşturmaktır. Yarişma projesinin mantığına bakarsanız anlayacaksınız orda panolar arasındaki geçiş bağlatılarıda gösterilmiştir.

Şayet cihaz ucu klemensleri cihazın dışında kalırsa o cihaza ait olmazlar buda büyük bir hata olarak gözükür projede. Yine cevaptaki cihazları incelerseniz doğru kullanım mantığını göreceksiniz.

Cihaz bağlantı planları oluşsaydı zaten yüzlerce sayfa çıkacaktı çünkü cihazların oluşturma mantığı yukarıdaki gibi hatalı hazırlandığı için.

Proğram içerisinde sembol dizayn proğramımızda mevcut Ekstralar menüsünde sembol tasarımı diyeğeçmektedir. Cihazların dışında kalan sembolleri bu tasarım editörü içerisinde dizayn etmeliydiniz.

Pano dizaynı sistem içerisinde yapılmalıydı zaten sorudada böyle isteniyodu. Cevaba bakıldığında pano dizaynının sistem içerisinde dizayn edildiğini görebilirsiniz. Dizaynı ben kendim hazırladım çok zor olmadı ama yinede alışkanlık belkide sizinkisi.

Şimdilik bu kadar kolay gelsin. Diğer sorularada zaman buldukca yazıcam.

Merhaba ToLiveIsToDie

Projenizi inceledim, projenin bir kaç kısmını anlayamamakla beraber, dikkatimi çeken bir kaç ayrıntıyı tartışmak isterim. ( Belki ben yanılıyorumdur.) Aydınlatırsanız sevinirim.

Çizmiş olduğunuz projede 8, 10 , 13 cü sayfaların hepsinde 3 adet kontaktör boşta duruyor, bu kontaktörleri ne amaçla devrede gösterdiniz ?

Yine 8,10,13 cü sayfalarda stop butonu yanlış yerde olmakla beraber, ayrıca stop butonlarına mühürleme yapmışsınız, stop butonuna mühürleme yapılmasını gerektirecek bir durum göremedim.

Ayrıca Şebeke / jeneratör transfer işlemi tam olarak nasıl gerçekleşiyor ? Buna anlam veremedim, proje üzerinde münazara yapmamızın faydalı olacağı kanaatindeyim.

- Troid trafo girişinden sonra kullanılmamıştır. Bu nedenle çalışma mantığı hatalı olacaktır. (yurtdısında yapmıs oldugumuz coca-cola santıyesınde aynen bu sekılde kullanılmıs ve herhangı bır hata gostermemıstır, zaten yapmıs oldugum projede troıd akım trafolarından hemen sonra tespıtlenmıstır, konu hakkında bılgı alısverısıne acık oldugumu belırtırım)

Troid bağlantısı yanlıştır, olması gereken yer ana TMŞ 'nin hemen sonrasıdır. Bilirsiniz bizim meslekte kuralları sizin önceki yapmış olduğunuz işler veya coca cola şantiyesi belirlemez, Sizin projede troid'den önce oluşabilecek kaçak akımlarda, troid buna kayıtsız kalacak belkide beraberinde telafisi olmayan kötü sonuçlar doğuracaktır. Troid rölenin kullanım gayesini sanırım açıklamama gerek yok.

Merhaba ToLiveIsToDie

Projenizi inceledim, projenin bir kaç kısmını anlayamamakla beraber, dikkatimi çeken bir kaç ayrıntıyı tartışmak isterim. ( Belki ben yanılıyorumdur.) Aydınlatırsanız sevinirim.

Çizmiş olduğunuz projede 8, 10 , 13 cü sayfaların hepsinde 3 adet kontaktör boşta duruyor, bu kontaktörleri ne amaçla devrede gösterdiniz ?

Yine 8,10,13 cü sayfalarda stop butonu yanlış yerde olmakla beraber, ayrıca stop butonlarına mühürleme yapmışsınız, stop butonuna mühürleme yapılmasını gerektirecek bir durum göremedim.

Ayrıca Şebeke / jeneratör transfer işlemi tam olarak nasıl gerçekleşiyor ? Buna anlam veremedim, proje üzerinde münazara yapmamızın faydalı olacağı kanaatindeyim.

Sn yüksek gerilim;

projemi inceleyip yorum yazdıgınız için teşekkür ederim, hem biz hemde meslektaslarımız ıcın acıklayıcı bılgıler yazmamız yararımıza olacagı kanaatındeyım. sorularınızı cevaplamaya baslıyorum;

* Projede salter mantık devresınde gosterılen 3 adet kontaktor, calısıyor-acık-kapalı bılgılerıne gore hareket etmekte ve ılerıde kullanılacak otomasyon yada BMS sıstemı ıcın dısarıdan kontrol yada ızleme ıcın fazladan kontak blogu gorevı gormektedır. kontaktorler yerıne TMSler uzerındekı kontaklar yada eklenecek harıcı kontak blogu ılede aynı dusunce yapılabılırdı ama projenın anlamı zor olacagı ıcın bu sekılde yapılmasını uygun gordum.

* Stop butonu aslında "Emergency Stop" butonudur, malzeme secımını yapmamıs (unutmus) oldugum ıcın anlamsızlıga yol acmıstır. devrede yıne secıcı pako salter sonrası emergency buton ırtıbatlandırıldı. On-Off secıcısı oncesındede konulabılırdı ama bu sefer arıza bulma yontemı zor olacak ıdı.

* Trafo-Gen transfer panosu "HOLD" (kapsam dısı) oldugu ıcın dıger yarısmacı arkadaslar gıbı bende calısma prensıbı tasarlamadım.

* Troid röle hakkında ıse detaylı calısma prensıbı hakkında ıncelemelerım devam edıyor, aklımdakı cozumu buldugum taktırde acıklama yapacagım.

Saygılar
Volkan YENER

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri