2 motorun zaman aralıklı çalışması

sordugum sorunun cevabını buldum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
2 ci sorunuzda çalışma şu şekilde olmayacakmı ?

Start verildi, 20 sn sonra 1 ci motor çalıştı, 10 sn sonra 1 ci motor devreden çıktı, 2 ci motor devreye girdi, 2 ci motorda 10 sn çalıştıktan sonra devreden çıktı, 20 sn bekleme ile 1 ci motor tekrar devreye girdi. ( Çalışma periyodik olarak devam edecek )

Eğer soru buysa kestirmeden gidelim, ekte ki şekilde mevcut devreye 1 zaman rölesi ilave edilerek bu çalışma gerçekleştirilebilir.

Not: Çiziminizde devrede kullanılan kontaktörlerin NA kontaklarını start butonu ile göstermişsiniz, ( Yanlış )
Stop butonu yerine, sınır anahtarının NA kontağını kullanmışsınız, devrenizde stop butonu yok. ( Yanlış )
Çizim kuralları ihlal edilmiş. ( Anlaşılması güç )
1 adet fazla kontakör kullanılmış. ( Gerek yok )

ben bi o devreye birkaç şey daha ekledim;
1-kontaktörlerin na uçlarını kullandım (start butonuyla) çünkü elle motor1(a) ve motor2(b)ye müdahadele edebilmek için
2-bi kontaktör fazla kullandım haklısın
3-sınır anahtarı kullandım çünkü manuel ayar için devremde bu gerekliydi bence
4-ilk 20 saniyelik bekleme olmayacak yani motor 1 devreye girdi çalıştı sonra motor 2 devreye girdi çalıştı daha sonra bekleme sonra yine motor 1....yani döngü motor 1den başlayacak
düşünebildiklerim bunlar ama üstteki devrenizde sölediğiniz mantığa göre pratik

alican_krc ' Alıntı:
1-kontaktörlerin na uçlarını kullandım (start butonuyla) çünkü elle motor1(a) ve motor2(b)ye müdahadele edebilmek için

Yorumunuzda, kontaktörün kontaklarını kullandım " start butonuyla" demişsiniz, ne demek bu şimdi ? Kontaktörün kontaklarına el ile müdahale etmeyi düşünüyorsanız, aklınızdan bile geçirmeyin. Start butonu kontaktörün kontağı olarak kullanılamaz ve start butonu kontaktörün kontağıdır diye gösterilemez.

alican_krc ' Alıntı:
3-sınır anahtarı kullandım çünkü manuel ayar için devremde bu gerekliydi bence
Sınır anahtarının kullanım alanları farklıdır, manuel ayar demişsiniz, bu devreye sınır anahtarıyla ne gibi ayar vermeyi düşündünüz ki ? Çizimde stop butonu yok, onun yerine sınır anahtarının NA kontağı kullanılmış vede manuel ayar yapılmasından bahsetmişsiniz çok ilginç...

Bakınız ; Temel Otomatik Kumanda Bilgisi.

Her halde şunu demek istiyorsunuz ;

İlk start verdildiğinde 1 ci motor çalışacak, ( 20 sn' lik bekleme olmadan ), 10 sn sonra 2 ci motor, çalışacak, bu defa 20 sn ' bekleme süresinin ardından 1 ci motor tekrar devreye girecek. ve bu döngü böyle devam edecek.

Döngüsel devre istiyorsanız cevabı verdiğim çizimdeki gibidir, daha değişik fantastik beklentileriniz varsa, onada
işi olmayan arkadaşlar yanıt versin.

insan acemi olunca sınır anahtarı da bağlıo kesici de:D
şimdi işin aslı şu bir konveyör düşünün 20 saniyede bir mal itecek ve kolunu geri çekecek
işte o itme olayını ben motor 1 ile çekme olayını da motor 2 ile gerçekleştireceğim.
ama bazı sorunlarla karşılaşılaşıldığında otomatik kumandayı devre dışı bırakıp işçiler konveyörü bir butonla ileri bir butonla geri alabilcek.ben bole düşündüm ve ugrastım ama galba devre hatalıydı

birinin yardımcı olmasını istiyorsan calışma senaryosunu tam yazki tasarlayıp cizip sana versinler ..

istediğim cevabı aldım devremi de kurdum herkese teşekkürler

Mesut ' Alıntı:
2 ci sorunuzda çalışma şu şekilde olmayacakmı ?

Start verildi, 20 sn sonra 1 ci motor çalıştı, 10 sn sonra 1 ci motor devreden çıktı, 2 ci motor devreye girdi, 2 ci motorda 10 sn çalıştıktan sonra devreden çıktı, 20 sn bekleme ile 1 ci motor tekrar devreye girdi. ( Çalışma periyodik olarak devam edecek )

Eğer soru buysa kestirmeden gidelim, ekte ki şekilde mevcut devreye 1 zaman rölesi ilave edilerek bu çalışma gerçekleştirilebilir.

Not: Çiziminizde devrede kullanılan kontaktörlerin NA kontaklarını start butonu ile göstermişsiniz, ( Yanlış )
Stop butonu yerine, sınır anahtarının NA kontağını kullanmışsınız, devrenizde stop butonu yok. ( Yanlış )
Çizim kuralları ihlal edilmiş. ( Anlaşılması güç )
1 adet fazla kontakör kullanılmış. ( Gerek yok )

mrb arkadaşım ben senın bu şekilde nasıl çizdiğini merak ettım acaba bu şekilde çizmeyı hangı program sayesınde yapabılıyorsun bana msj atarsan sevınırım şimdiden teşkler

hsngs1905 ' Alıntı:
mrb arkadaşım ben senın bu şekilde nasıl çizdiğini merak ettım acaba bu şekilde çizmeyı hangı program sayesınde yapabılıyorsun bana msj atarsan sevınırım şimdiden teşkler

Paint' te çizdim. Bu her pc' de yüklü olan program.

Başlat > Programlar > Donatılar > Paint

şimdi bakıyorum bakıyorum bir türlü ortada bir link falan göremiyorum...bu çiizmi bende görmek istiyorum nerde acaba bulamıyorum da...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri