2 li anahtarı 3 lü yapma

Evet mümkün ama anahtardan taşıyacağı akım bellidir. Prize anahtarın taşıyacağı akımdan daha fazla çeken cihaz takarsan anahtar arızalanır. Neden böyle bişey yapmak istiyorsun?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hocam yanlış anlama var sanırım. Söylediğiniz olmaz. Anahtar 1 giriş 3 çıkış. 1 faz gelir, 1.çıkış mutfak lambasına, 2.çıkış balkon, 3.çıkış LED trafosuna girer. Trafo çıkışları da LED e gider. Anahtara 220 v fazı girip çıkar. Standart komütatörün aynısının bir fazlası yani
Sanırım ben yanlış anladım konuyu siz haklısınız.

Aynen yanlış anlatım olduğunu bende farkettim. Tekrar hortlatmak istemiyorum ama bu anahtarın açma kapama düğmesine basarak ucuna ekleyecegim krizi açıp kapatacagim , bunun içinde notre ihtiyacım var. Anahtardan fazi buattanda notr u çeksem prizim anahtar kullanarak açıp kapatabilirmiyim.
Tabiki anahtara diğer kabloların yanından çekeceksiniz.
Trafo veya priz beslemesi için 3x1.5 kablo yu buat içerisine getireceksiniz. Kablo içerisinde renk kodlarına göre kahverengiyi anahtar içerisinden çektiğiniz kabloya bağlayacaksınız. Nötr ve toprak bağlantısını buat içerisindeki nötr ve toprak noktasına bağlayacaksınız. Priz koymanız sizin için daha sağlıklı olacaktır trafo arızalanırsa fişini çekip değiştirebilirsiniz. Aksi halde bir sorun olduğunda trafoyu soktugunuzde kablo uçları boşta kalacak ne kadar emniyet alsanız da priz kadar sağlıklı olmayacaktır (emniyet acısından ).
Bi de şu sorun varki kullanacağınız trafo çekeceği akim miktarı anahtarın akim taşıma kapasitesinden yüksek veya sınır değere yakın olursa anahtarınızın cabuk arizalanmasina neden olacaktır .

Tabiki anahtara diğer kabloların yanından çekeceksiniz.
Trafo veya priz beslemesi için 3x1.5 kablo yu buat içerisine getireceksiniz. Kablo içerisinde renk kodlarına göre kahverengiyi anahtar içerisinden çektiğiniz kabloya bağlayacaksınız. Nötr ve toprak bağlantısını buat içerisindeki nötr ve toprak noktasına bağlayacaksınız. Priz koymanız sizin için daha sağlıklı olacaktır trafo arızalanırsa fişini çekip değiştirebilirsiniz. Aksi halde bir sorun olduğunda trafoyu soktugunuzde kablo uçları boşta kalacak ne kadar emniyet alsanız da priz kadar sağlıklı olmayacaktır (emniyet acısından ).
Bi de şu sorun varki kullanacağınız trafo çekeceği akim miktarı anahtarın akim taşıma kapasitesinden yüksek veya sınır değere yakın olursa anahtarınızın cabuk arizalanmasina neden olacaktır .
Anladım. Anahtarı viko marka aldim. 5amperlik trafo için kullanacağım sizce sıkıntı olurmu

Evet mümkün ama anahtardan taşıyacağı akım bellidir. Prize anahtarın taşıyacağı akımdan daha fazla çeken cihaz takarsan anahtar arızalanır. Neden böyle bişey yapmak istiyorsun?
Ikili anahtarımın biri mutfak lambasını diğeri balkon lambasını yakıyor. Bende bu ikili anahtari iptal edip 3 lü anahtar aldim. 3. Anahtar butonu mutfağa çekeceğim 5 metre şerit ledleri yakacak. Led trafosu 5 amper veya 8.5 amper olacak. Sizce kaldırırmı bir sıkıntı yasarmiyim

8,5 A trafo çıkışı, bizim için önemli olan trafo giriş akımı. Trafo girişinden 5 yada 8,5 A çekmeyeceğine göre sorun yok, dediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yeter ki o prize başka birşey takmayın

8,5 A trafo çıkışı, bizim için önemli olan trafo giriş akımı. Trafo girişinden 5 yada 8,5 A çekmeyeceğine göre sorun yok, dediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yeter ki o prize başka birşey takmayın
Tabiki o prizde başka birşey kullanmayacağım, istesemde kullanamam çünkü mutfak dolabının ustunde olacak

Tabiki o prizde başka birşey kullanmayacağım, istesemde kullanamam çünkü mutfak dolabının ustunde olacak
Tamam o zaman sorun olmaz. Peki neden priz kullanmak istiyorsunuz. Ekstra masraf çünkü. Priz kullanmadan da yapabilirdiniz, zaten trafo girişi klemensli yada ayriyeten klemens de takabilirdiniz.

Tamam o zaman sorun olmaz. Peki neden priz kullanmak istiyorsunuz. Ekstra masraf çünkü. Priz kullanmadan da yapabilirdiniz, zaten trafo girişi klemensli yada ayriyeten klemens de takabilirdiniz.
led setimin trafosu cep telefonu şarj aleti gibi o yüzden priz yapma gereği duydum . Trafo şeklinde olsaydı direk kabloları trafoya baglardim

elektrikcinin işini elektrikciye bırak.Burası meslek edindirme kursumu sizede ayıp yani kalkıp bide tarif ediyosunuz

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri