2 kanal röle bağlantısı

Tamam bir şeyler denerim. Rassberry Pİ anlamam. Sadece röle çizerim. :D
teşekkür ederim zahmet olacak

1611220947924.png

Kabloların amaçlarını yazdım. Çıkışları rahatça görebilmeniz için de kabloları rölenin içinden çizdim. :D

Ekli dosyalar

• raspi role (3).jpg
    raspi role (3).jpg
    147.8 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Çok güzel olmuş raspiden anlamam demiştiniz ama inx(sinyal) dışında vcc(+) gnd(-) raspiye bağlanmayacak mı?
yada üstü tamam altı bu şekilde olacak sanırım
Güç pinimden kastım zaten 5V veya 3.3V. Sakın PSU'dan gelen kabloyu aşağıdaki pinlere bağlamayın. :D

Benim bildiğim VCC yazan pinler de 5V bağlanıyor. Yani ben öyle yapacaktım diğer parçalardan dolayı kalmıştı. İlk 3.3V deneyin, olmazsa 5V takarsınız.
@paskomya

Son bir bilgi vereyim, röleye bağlanan 5V PSU direkt olarak fayda sağlamıyor sanırsam. Röle zaten az amper çeker. Yani eğer elinizde başka bir şey yoksa direkt Rasberry PI üzerinden 5V bağlayabilirsiniz. :)
Düzenleme: Sakın benim dediğime uymayın. Durum farklıymış. :D

Konu sahibine başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Son bir bilgi vereyim, röleye bağlanan 5V PSU direkt olarak fayda sağlamıyor sanırsam. Röle zaten az amper çeker. Yani eğer elinizde başka bir şey yoksa direkt Rasberry PI üzerinden 5V bağlayabilirsiniz. :)

Konu sahibine başarılar dilerim.
Değerli @Affansen okuduğum kaynaklarda raspiden 5v beslemeyin demişler çünkü gpio pinleri 3.3v kaldırabilecek şekilde tasarlanmış.
raspiden 5v besleyip tekrar pinlere geri döndüğünde fazla voltajdan dolayı yanma kısa devre yapma ihtimali varmış.
o yüzden yalıtma derdine düştüm bende :D
Oradaki 5v röleye gücü hazır bekletecek sinyal alınca da açıp kapatma işini raspi yapacak (diye biliyorum)

Değerli @Affansen okuduğum kaynaklarda raspiden 5v beslemeyin demişler çünkü gpio pinleri 3.3v kaldırabilecek şekilde tasarlanmış.
raspiden 5v besleyip tekrar pinlere geri döndüğünde fazla voltajdan dolayı yanma kısa devre yapma ihtimali varmış.
o yüzden yalıtma derdine düştüm bende :D
Oradaki 5v röleye gücü hazır bekletecek sinyal alınca da açıp kapatma işini raspi yapacak (diye biliyorum)
Haa tamam o zaman hocam. Bilmiyordum. Ben Arduino gibi zannediyordum. Şimdi o kadar para verip bir @Affansen yüzünden bozmak çok sinir bozucu olurdu. :D

Tamadır hocam. Bir şey öğrenmiş oldum. 😄

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri