2 gün önce win10 kurduk msi notebooka.

kesmez

Profesyonel Üye
Bu sabah erken bir saate bilgisayar kendiliğinden açıldı. Wifi o sırada aktif değildi. Kapatmak istedim kapanmadı. Aç kapa tuşuna 5 sn basarak kapattım. Sonra hiç açılmadı. Op. Sis. Bulunamadı hatası veriyor. Ne olmuş olabilir. Ve nasıl düzeltebilirim

Sayın @kesmez

Bu dedikleriniz formattan sonra mı oldu?

OLASI MUHTEMEL HATALAR:
1- Yeni sistemlerde çoğunlukla flash bellekten işletim sistemi kurulmaktadır.
BIOS konfigürasyonlarındaki first boot device seçeneği yeniden HDD yapılmayıp USB aygıtında bırakılmaktadır. PC bir zaman normal çalışsa da, haricen bağlanılan herhangi bir external harddiski first boot device olarak görüp, sistemi bu aygıttan yüklemeye çalışmaktadır.
Bu aygıtta win loader olmadığı için de işletim sistemi bulunamadığı hatası verip durmaktadır.
2- İşletim sistemi kurulurken boot bayrağı yanlış aygıtlara tanımlanabilmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7978.0.html
Bir arkadaşımızın benzer sorunu ile günlerce uğraşmış sorunun sadece CD/ROM un bağlı olmaması tespiti ile çözmüştük :D
3- Nadiren de olsa win loader yazılımı zarar görmüş ve başlatılamıyor olabilir. Özellikle HOT-SWAP yapılması gibi durumlar bu tür sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Sayın @kesmez

Bu dedikleriniz formattan sonra mı oldu?
format ve temiz kurulumdan sonra oldu. sistem imajı da oluşturduk. fakat imaj bir türlü gerçekleşmedi. yabancı bir internet sitesinin yöntemiyle imaj yaptık. imajdan sonra oldu bu olay yani kurulumdan 2 gün sonra.
Bana ilginç gelen bilgisayarın durduk yere kendiliğinden açılması.
Neyse şimdi yeni kurulum yaptım. güncellemeleri indiriyorum.
İnşallah tekrarlamaz.

Wan (wake on lan) gibi bir ifade vardı bios ta ... wifi de açık değildi demişsiniz?! veya klavye mouse tuşu ... bunlar gibi bir sebepten tetiklenmiştir açılmıştır ama kapanmaması sonrasında açmaması garip. Hayırlısı sonucu merak ediyorum.

Wan (wake on lan) gibi bir ifade vardı bios ta ... wifi de açık değildi demişsiniz?! veya klavye mouse tuşu ... bunlar gibi bir sebepten tetiklenmiştir açılmıştır ama kapanmaması sonrasında açmaması garip. Hayırlısı sonucu merak ediyorum.
Dün akşam windowsu kurdum şimdilik sorun görünmüyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri