2 FAZLI SİSTEM

triibal

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Bilindiği gibi monofaze sistemlerde akım yolunu nötr hattı üzerinden tamamlıyor yani fazdan giren akım
nötr üzerinden dağıtım trafosunun yıldız noktasına erişiyor.Peki bu iki fazlı sitemlerde nasıl oluyor?Yani fazlararası 220 Vac gerilime maruz kalan bir rölede akım yolunu nasıl tamamlar.Sonuçta her bir fazdan röle üzerine bir akım akmayacak mıdır?Akan akımlar devresini nasıl tamamlayacaktır?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Volt ne demektir biliyormusunuz?Volt monofazede faz la nötr arasındaki faz farkıdır trifazede ise faz ile faz arasındaki faz farkıdır.Siz bir cihaza 380 vac uyguladığınızda R-S-T fazlarından her hangi ikisini bağladığınızda eğer cihaz 380 vac ile çalışmaya uygunsa çalışır ancak R-S-T fazlarından sadece bir tanesini bağlarsanız arada faz farkı olmayacağı için cihaz çalışmaz 220 volt ta çalışan bir cihaz bağlarsanız da yüksek voltajdan cihaz yanacak ve çalışmayacaktır.

Öncelikle teşekkür ederim.Fakat sorumu tam anlamıyla ifade edemedim sanırım.

Tabi ki bir potansiyel fark oluşması gerekir aslında şunu sormak istiyorum.Bilindiği gibi monafaze sistemde faz ve nötr arasında oluşan potansiyel fark sonucu bir akım akar ve kapalı devresini nötr üzerinden tamamlar.

Sormak istediğim nokta şudur.Fazlararası gerilime maruz kalan bir cihazdan akan akım kapalı devresini nerden tamamlar?Yani sonuçta oluşan akım kaynağına geri dönmek ister nötr hattı olmadığına göre bu dönüşü fazlar üzerinden mi yapar?

Bunu bende merak ediyorum açıkça söylemek gerekirse.

3 faz yani trifaze voltaj üretilirken her faz kolunda aynı zamanda aynı voltaj yoktur. Öncelikle aşağıdaki grafiği örnek vereceğim.

AC-ve-DC-Makineler_img_53.jpg

Yukarıdaki resimde dikkat ederseniz R ve S fazını ele alalım. Mavi ve Kırmızı sinyallari aynı zaman diliminde aynı potansiyel gerilime sahip olmadıklarını görürsünüz.

İlk yazınızda akım yolunu notr üzerinden tamamlıyor demişsiniz. Bu sistemde ise akım yolu o anki sürede iki fazdan hangisinde potansiyel fark yüksek ise o fazdan diğerine doğru bir akım akar.

Yani akım yüksek potansiyelden düşük potansiyele doğru akar.

Her fazın açısı farklı olduğu için hiçbir zaman aynı potansiyelde olamazlar. Bu nedenle fazlar arasıda akım akışı olur.

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Öncelikle teşekkür ederim.Fakat sorumu tam anlamıyla ifade edemedim sanırım.

Tabi ki bir potansiyel fark oluşması gerekir aslında şunu sormak istiyorum.Bilindiği gibi monafaze sistemde faz ve nötr arasında oluşan potansiyel fark sonucu bir akım akar ve kapalı devresini nötr üzerinden tamamlar.

Sormak istediğim nokta şudur.Fazlararası gerilime maruz kalan bir cihazdan akan akım kapalı devresini nerden tamamlar?Yani sonuçta oluşan akım kaynağına geri dönmek ister nötr hattı olmadığına göre bu dönüşü fazlar üzerinden mi yapar?
Fazlar üzerinden dönüş yapar

Abi monofaze sistemlerde faz dan gelen akım alıcıya ulaşır ve nötr üzerinden dönüş yapar hiç lambanın nötr ünden çarpılmadın mı. Bide buna iki fazlı sistem denmez tek fazlı sistem denir mono zaten tek anlamına gelir

Sent from my C6603 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Merhaba, aslında burada şöyle bir durum söz konusu eğer iki faz uygular iseniz sisteme uyguladığınız potansiyel fark yani iki faz arasındaki fark yine bir sinüzoidal eğri yapar. Ölcü aleti ile ölçerseniz voltajın biraz büyüdüğünü görürsünüz. Tek fark nötür anlamsızken burada her fazın iş yapabilmesi.
Aşağıda grafik olarak iki faz farkını görebilirsiniz.

https://www.google.com.tr/search?cl...&ved=0ahUKEwiAysvW-rXOAhVC7hoKHfU5DzUQBQgVKAA

Ben örnek verirsem çatı tipi klimada kondensrr fan motoru iki faz ile çalışmaktadır. Fırsatını bulursam şemasını ekleyebilirim.

Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri