2 Fazlı Asenkron Motor

Cyron

Üye
Arkadaşlar derste görmüştüm hocaya sordum yeterli açıklama yapmadı 2 fazlı asenkron motor varmı varsa 2 fazdaki amaç ne.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Monofaze , 220 Volt dediğimiz motorlarda sonucda iki fazlıdır. Nötr de elektrık hattıdır. Veya şöyle düşünün, faz faz arası, 220 volt şebekede bu motor ıkı fazla çalışır değilmi. Ayrıca özel sarım yapılmıssa, ıkı faz (iki tel) 380 volt da da motor çalışabilir.

20 yıldır bu işin içindeyim 2 fazlı motor ne duydum nede gördüm, he yok demiyorum ben görmedim.
monofase zaten tek faz demek 2 faz da two phase olsa gerek .
gören çalıştıran varsa mümkünse bir foto paylaşsın görelim.

ben kulanmadım dökümanlarım arasında şöyle bir bilgi var belki işine yarar.

İKİ FAZLI ASANKRON MOTOR
Motor statorunda sargı eksenleri arasında 90° lik elektriksel açı yapan iki tane sargı vardır.
Rotor sargısı kısa devre sargıdan meydana gelir ve sincap kafes şeklindedir.
Küçük güçlerde kulanılan iki fazlı asankron motorlar AC motor kontrol devrelerinde servo motor olarak kulanılır

Tek fazlı asm de neden kondansatör var? o kondansatör ne iş yapar? cevabı zannedersem sorunuzun cevabıdır...

Ben otomasyon sistemi kullanan fabrikada çalıştım. 0,1kw-110kw motorlar gördüm, ama iki fazlı asm diye hiç rastlamadım.
Bilgilerime dayanarak şöyle söyliyebilirim. İkifazlı asm türkiye dışında kulanılıyor.

iki fazlı asankron motor . ile AC servo motor aynı motor.
motor içerisinde iki adet sargı var her sargı ayrı ayrı fazla beslenerek çalış tırılıyor
daha geniş bilgi MEGEP ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLEJİSİ SERVO MOTOR VE SÜRÜCÜLERi dökümanının 10. sayfasında açıklanmıştır.

syn ahnur bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
dediğiniz gibi AC servo motorlar 2 fazlı motor olabilir,fakat bu konuda önemli olan bir şey var , genelde ve piyasada kullanılan isimlendirilmesi AC servo mu 2 fazlı motormu
teşekkürler kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri