2. el makine, Arçelik mi alayım Samsung mu?

Eyong

Üye
Merhaba arkadaşlar, konu belki saçma olabilir vaktinizi aldığım için kusura bakmayın.

Öğrenci evi için ekonomik bir ikinci el makine bakıyorum. 1200 liraya görece yeni ve modern bir Samsung (wf0600ncv )buldum, ama acaba bir arıza yaptığında yedek parçaları yerli markalara göre daha mı pahalı olur diye şüphe ettim.

Bu fiyatlara Arçelik makineler de var ve sayı olarak daha bol, şöyle bir kart fiyatlarına bakınca sanki şüphemin yersiz olmadığını gördüm.

Samsung elektronik kartları Arçeliğe göre daha pahalı geldi gözüme. Acaba yedek parçası daha ucuz olur diye Arçelik makine almak daha mı mantıklı, yaşı Samsung'a göre daha eski olsa bile.

Son düzenleme:
Kullanıcı gözü değerlendirilme ( 1200 TL )
Garanti veriyormu ?
2 el fiyatlarına bakın !!! değerlendirin .

İlk öneri : firması ne olursa olsun az çalışmış kullanılmış makina olsun .
Seceresini bilmenizde fayda var . niye 2 ele verilmiş ? tamir görmüşmü görmüşse neresi vs gibi .

Kimseyi etkilemek istemem ama
Almadan bozulmayı düşünüyoruz .

Az arıza çıkaran makina daha iyidir . ( % Oranı önemli !!! Satış ve servis oranı ? )
X firma 100 makina satılmıştır . 10 arızalı olsun % 10
XX firma 50 makina 5 arızalı olsun % 10
Tabiki 50 makina XX firmasını servisi az olacak .

Diğer yönü bozulacak ki veya model değişecek satın alınsın fabrika ayakta kalsın .
Kaliteli makina varsayım ( salladım ) ömrü 10 yıl , orta kalite 7 yıl , yan sanayi 4 yıl ,
Benim düşümcem .
Fabrika tamiri istemez yeni makina satmak ister .
Parça fiyatlarını yüksek tutar veya 10 yıl parçayı bulundurması zorunlu olsada parça yoktur veya zor bulunur .
Samsung kart silikonlu kalitesi var , tamiri güç ( pro tamirci ) ?
Diğer silikonsuz kart ise az çok lehim yapmayı biliyorsanız elektronikten anlıyorsanız kendiniz tamirini yapabilirsiniz .
Yine oran % devrede .
Benim gibi çok düşünürseniz makina alamazsınız .
1200 TL makina 1 yıl ömrü olsa günlük 3.3 TL 1 ekmek bedeli .

Benim mantık parça fiyatları bakımından olumsuz
Zamanını yeni makina fiyatı olarak düşününce yüksek fiyatlarda satış olduğundan .
Kart dışı yorum diğer aksam için . ( pompa , tambur rulmanı vs gibi )
Ömür süresi uzun . ( şimdi 2 yarı başladı )
Diğer makinalarında ömür ( şimdi bitmek üzere )
Yan sanayi ( uzatmalarda )

Bende almayı düşünüyorum fakat
İki katı para ver diyorum spot yan sanayi garantili ürün al .

Yakın zamanda hanımın akrabası sayılır Vitopent 100 arıza yapmış baktım yardımcı olmak için elemekte istemedim elektronik tamirinden anlamam testlerim sonucunda anakarta çıktı .
Ana kartı söktüm sahibine teslim ettim sahibi tamir ettirmiş bana pahalıya geldi , 500 TL kart tamirine vermiş sonra kartı yerine taktim .

Makina okul zamanını doldurmadan bozulursa 2 . el makinanın yarısı ( varsayım ) masraf .
Okul sonu diyelim 2. el satışı zor gibi .
Yeni makina alınırsa bu makinayı 2 el olarak satışı yapılabilir .
Maiknanın yarı parası çıkmış olur ( enfilasyon farkı ? ) orasını bilmem .

Karar sizin .
Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalın .

Ben Samsung tercih ettim çünkü;

Direct Drive kısaca DD motor olarak geçen ve bu teknojisini 6 Motion yani 6 farklı hareket ile birleştirerek klasik çamaşır makinelerine fark açmış bulunmakta. 6 motion nedir, bildiğimiz klasik kayışlı çamaşır makineleri sağa veya sola çevirerek yıkama yapar, fakat Direct Drive (DD) Motor teknolojisi sayesinde 6 Motion ( 6 farklı hareket ) ile yıkama yapabiliyor.
Klasik Çamaşır makineleri kayış sistemi kullandığından dolayı, bu tip makineler bu işlemleri yapamaz çünkü kayış sistemi ani dönüşlerde sıyrılma yapar.

Direck Drive motor.Yıkama bölümünün merkezine konuşlanmış motor eski bilindik ve sorun çıkaran kayış kasnak sistemini ortadan kaldırıyor. İç genişlik artığı gibi daha az titreşimle daha sessiz çalışıyor. Avrupanın en büyük teknik ve bilimsel kurumlarından biri olan VDE tarafından test edilen Direck Drive motor o kadar güvenilirki 20 yıllık kullanım ömrü sunmaktadır.

Dijital İnvertör Teknolojisi​

Dijital İnvertör Teknolojisi daha sessiz ve güçlü bir performans için güçlü mıknatıslar kullanır, fakat Üniversal bir Motordan daha az enerji tüketir. Fırça kullanımını ortadan kaldırarak, 10 yıl garanti ile desteklenen** olağanüstü dayanıklılık* sağlar.

Son düzenleme:
İkinci el makinada servis ihtiyacı sıfıra göre daha fazla olacaktır.
Arçelik için özel servislerde makinadan anlayan usta ve makinaya ait parça bulmak daha kolay ve ucuz.
Samsung masraflı olur.

Neticede ihtiyacınız;
Öğrenci evi için ekonomik bir ikinci el makine

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri