2 eksende kontrolünü g-code ile yapma

karahanbk

Üye
Merhaba,
2 ekseni step veya servo ile kontrol edeceğim. Bu eksen kontrolünü G-code ile yapmak istiyorum. PLC step veya servo motor kontrol programını yazdıktan sonra g-code'u cd kart ile atmak istiyorum. Asıl sorum bu G-code'u program içinde nasıl kullanabilirim. Hafıza bloklarından sırası ile çekme mi yapacağım.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
1. Sıra: G00 x100.00 y200.00
2. Sıra: x120.00 y220.00
Makina son durumunu biliyorsa 1.sıradaki islemini yapmalı.. Bilmiyorsa önce swiçler yardimiyla referens noktasına gidip 0 noktasını bilmesi gerekir..
2. Sıradaki xy noktasına ulaşması icin 1. Siradaki girdilerin arasindaki farki hesaplayıp (mutlak) pals adedini suruculere gondermelidir.. Bunu zaten (kontrol programını yazdıktan sonra) dediginiz kontrol programı yapmalıdır.. Nc kodlarını okuyabilmesi icin ise.. Sıradan bir text sayfasınin en ust satirin solundan yada sagindan baslayarak herbir ascı karakterleri 8 bitlik binary sisteme cevrilir.. Satirin okuma ve tanimlama sureci tamamlaninca bir sonraki satirdan gelecek bilgiyle işlem yapilmasi icin hafizaya alinir.. Sonraki satirdaki bilgiyle yapilan algoritmalar ile pals adedi yön ve kalkis durus rampası belirlenir.. Kaç eksen ise uygun suruculere gonderilir.. Sorunuzu tam olarak anlayamadim ancak temel olarak g kodlarının işlenmesindeki mantık bu şekildedir... örneğin mach3 programıda tamda bu işleri halletmek icindir..

1. Sıra: G00 x100.00 y200.00
2. Sıra: x120.00 y220.00
Makina son durumunu biliyorsa 1.sıradaki islemini yapmalı.. Bilmiyorsa önce swiçler yardimiyla referens noktasına gidip 0 noktasını bilmesi gerekir..
2. Sıradaki xy noktasına ulaşması icin 1. Siradaki girdilerin arasindaki farki hesaplayıp (mutlak) pals adedini suruculere gondermelidir.. Bunu zaten (kontrol programını yazdıktan sonra) dediginiz kontrol programı yapmalıdır.. Nc kodlarını okuyabilmesi icin ise.. Sıradan bir text sayfasınin en ust satirin solundan yada sagindan baslayarak herbir ascı karakterleri 8 bitlik binary sisteme cevrilir.. Satirin okuma ve tanimlama sureci tamamlaninca bir sonraki satirdan gelecek bilgiyle işlem yapilmasi icin hafizaya alinir.. Sonraki satirdaki bilgiyle yapilan algoritmalar ile pals adedi yön ve kalkis durus rampası belirlenir.. Kaç eksen ise uygun suruculere gonderilir.. Sorunuzu tam olarak anlayamadim ancak temel olarak g kodlarının işlenmesindeki mantık bu şekildedir... örneğin mach3 programıda tamda bu işleri halletmek icindir..

Anladım teşekkür ederim.Ama mach3'ün bunu yaptığını biliyorum ben bunun aksine plc ile doğrusal ve dairesel interpolasyon yaptırmak istiyorum. İnterpolasyonu da g-code daki eksen bilgisine göre yaptıracağım.
Birde makina sondurum akkında daha açık bilgi verirseniz sevinirim.

Plc bildigim kadarı ile (yanlışım varsa düzeltilsin) pic benzeri programlanabilir lojik kapilardan ibaret bir cihaz.. İnterpolasyonda sin cos tan vs hesaplamalarini plc ye tanitilabilirmi bilmiyorum.. Neticede birsürü değişkenler oluşturulması ve bunlarin birtakim hesaplamalar sonucunda pals üretimi gerçekleşmesi gerekiyor..

Makina son durumu derken.. kapattığınız makineyi veya elektrik kesintisinde.. tekrar açtığınızda eksenlerin en son kaldigi konumu bilmesi... Ki buda mutlak enkoder ile sağlanabilir.. Ancak her şartta g kodları işlediği satırı geçeceğinden, yeni nc kod oluşturulması gerekiyor..

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri