2 Bilgisayarı Cat 5 le haberleştirme

Ambitious

Üye
2 Laptopu cat kablosu ile arayüz kullanmadan haberleştirip bilgi alışverişi diye birşey duydum.Bilgisi olan arkadaşlar pin bağlantılarını ve nasıl olabileceği hakkında bilgi verebilirmi.

turuncu beyaz yesilbeyaz
turuncu yesil
yesilbeyaz turuncubeyaz
mavi mavi
mavibeyaz mavi beyaz
yesil turuncu
kahvebeyaz kahvebeyaz
kahve kahve

yap bu kabloyu direkt haberles ip adresi tanımlarsan daha stabil olur

önemli olan ip adresini yapılandırman

Peki bu IP adreslerininasıl yapılandıracagız.dos ortamındamı olacak,bir programı filan varmı?herhalde kabloyu takar takmaz usb girişli gibi birbirlerini otomatik görmiyecekler.

SAbit IP vermen lazım, eğer sen yapılandırmazsan bilgisayarlar bir süre sonra kendilerine 169.. ile başlayan rastgele IP atayacaklar, bu IP adreslerini kullanarak da haberleşebilirsin.

Peki bu IP adreslerininasıl yapılandıracagız.dos ortamındamı olacak,bir programı filan varmı?herhalde kabloyu takar takmaz usb girişli gibi birbirlerini otomatik görmiyecekler.

ağ bağlantılarım - ağ bağlantılarını görüntüle - yerel ağ bağlantısı - özellikler - internet iletişim kuralları burada ip adsini elle gir mesela 192.168.1.1 bunu bilgisayarın birine (ana bilgisayara) 192.168.1.2 bunuda diğerine gir alt ağ maskesi 255.255.255.0 varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 dns 195.175.39.39

elimde daha önceden bilgisayarımı modeme bağladığım bir cat 5 kablom vardı. denemek amaçlı iki bilgisayarı bu kablo ile haberleştirmek istedim. IP adreslerini elle verdim ve iki bilgisayar haberleşti.

kablo bağlantısı bu şekildeydi:

t-b
t
y-b
m
m-b
y
k-b
k

Forum istatistikleri

Konular
128,149