2 ayda 20 tane kondansatör patladı yardım

İki adet 500kVA UPS tüm sistemi besliyor dediğinize göre ölçümün Yüksek gerilim eski tabirle O.G. tarafından yapıldığı anlaşılıyor. Bu nedenlede harmoniğin olumsuz etkilerinden sayacınız fazla etkilenmiyor,tüm sıkıntıyı trafoya yüklemişsiniz;). Yoksa Ithd %40'larda kompanzasyonu Alçak gerilim ölçü sisteminde tutturmak mümkün olmazdı, harmoniklerin bozucu etkileri ile powerfactor dediğimiz değerlerde anormallikler baş göstereceğinden A.G. ölçümde başa çıkamazdınız.
Her iki UPS girişinden ayrı ayrı harmonik ölçümü yaparak bunu belirleyebilirsiniz. İki ups'in sinüsoidal yapıyı daha çok bozacağı aşikar harmonik distorsiyonlar üst üste gelerek daha karmaşık bir yapıya bürünür. 6pulse ,12pulse eski nesil ups'lerde harmonik oranları yüksek çıkmaktaydı yeni nesil ups'lerde bu sorun olmaktan çıktı.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Trafonuzu rahatlatmak için vakit kaybetmeden aktif harmonik filtrasyon sistemine geçmenizi tavsiye ederim.

Harmoniklerin Transformatörlere olumsuz etkileri;
Harmonikler transformatörler üzerinde demir ve bakır kayıplarını artırıcı etki yaparlar. Frekansın artmasıyla kayıplar da artar, bu yüzden mertebeli harmonikler düşük mertebeli bileşenlere göre daha etkili olabilmektedirler. Harmonikler, transformatörler üzerinde gürültü artışına ve mekanik zorlanmalara neden olurlar. Özellikle endüstriyel tesislerde transformatörlerin beslediği yüklerin önemli bir kısmının harmonik kaynağı olması, trafo boyutlandırması yaparken daha dikkatli olunması zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Transformatördeki harmonikler, kayıplarla beraber ısınmanın ve izolasyon sorunlarının da artmasına neden olurlar.Transformatörler, manyetik çekirdeği doyuma gittiğinde aynı zamanda harmonik de üretirler. Bu yüzden literatürde harmonik kaynaklarından bahsedilirken transformatörden de söz edilir.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İki adet 500kVA UPS tüm sistemi besliyor dediğinize göre ölçümün Yüksek gerilim eski tabirle O.G. tarafından yapıldığı anlaşılıyor. Bu nedenlede harmoniğin olumsuz etkilerinden sayacınız fazla etkilenmiyor,tüm sıkıntıyı trafoya yüklemişsiniz;). Yoksa Ithd %40'larda kompanzasyonu Alçak gerilim ölçü sisteminde tutturmak mümkün olmazdı, harmoniklerin bozucu etkileri ile powerfactor dediğimiz değerlerde anormallikler baş göstereceğinden A.G. ölçümde başa çıkamazdınız.
Her iki UPS girişinden ayrı ayrı harmonik ölçümü yaparak bunu belirleyebilirsiniz. İki ups'in sinüsoidal yapıyı daha çok bozacağı aşikar harmonik distorsiyonlar üst üste gelerek daha karmaşık bir yapıya bürünür. 6pulse ,12pulse eski nesil ups'lerde harmonik oranları yüksek çıkmaktaydı yeni nesil ups'lerde bu sorun olmaktan çıktı.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Trafonuzu rahatlatmak için vakit kaybetmeden aktif harmonik filtrasyon sistemine geçmenizi tavsiye ederim.

Harmoniklerin Transformatörlere olumsuz etkileri;
Harmonikler transformatörler üzerinde demir ve bakır kayıplarını artırıcı etki yaparlar. Frekansın artmasıyla kayıplar da artar, bu yüzden mertebeli harmonikler düşük mertebeli bileşenlere göre daha etkili olabilmektedirler. Harmonikler, transformatörler üzerinde gürültü artışına ve mekanik zorlanmalara neden olurlar. Özellikle endüstriyel tesislerde transformatörlerin beslediği yüklerin önemli bir kısmının harmonik kaynağı olması, trafo boyutlandırması yaparken daha dikkatli olunması zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Transformatördeki harmonikler, kayıplarla beraber ısınmanın ve izolasyon sorunlarının da artmasına neden olurlar.Transformatörler, manyetik çekirdeği doyuma gittiğinde aynı zamanda harmonik de üretirler. Bu yüzden literatürde harmonik kaynaklarından bahsedilirken transformatörden de söz edilir.

Aynen ölçüm y.g tarafında yani kilitli bölgeden ölçüm yapılıyor. Bilgileriniz için çok tşk ederim.

1- Harmonik ölçümü yaptırın neticeye göre harmonik filtre sistemi kurun.
2- Sorun harmonik değilse analizör çıktılarını inceleyin gerilim değerleri stabil mi? inceleyin.
3- Kompanzasyon panosu iç sıcaklığını takip edin.
4- Yük değişimi fazla olan bir tesis ise röle sık anahtarlama yapıyorsa yani kondansatör grupları sık devreye girip çıkıyorsa röle Ton ve Toff sürelerine bakın, devreye sık girip çıkan gruplara mutlaka ilave deşarj ünitesi kullanın.

Tecrübelerime istinaden kondansatör patlamalarında en büyük neden 4. maddedir. Bu dört madde dışında önemli bir neden şuan için aklıma gelmiyor
dağıtım trafosunun kademe ayarına bak

dağıtım trafosunun kademe ayarına bak.gerilim çıkışı aşırı olabilir

Harmoniğin kaynağı zaten UPS yani şebekenin sinüsoidalliğini bozan kaynak UPS. Çıkışında harmonik düşük olur, girişi Şebeke tarafını bozar buna sebepte içindeki anahtarlama devresidir. Harmonik distorsiyonda uluslararası kabul edilebilir değerler akımda Ithd<5 , gerilimde Vthd<3 olmalıdır. Akımda %20 çok yüksek değerler olup %40 gibi değerler kabul edilemez, büyük sıkıntı yaratır. Komple yük UPS'den beslendiği için yükler açısından sıkıntı yok ancak akımdaki harmonik distorsiyonların artması kondansatörler için risktir. Ayrıca sayacın yanlış okumasına sebebiyet verir atıyorum röle üzerinde tüm fazları cosfi:0,99 görürsünüz ancak sayaç endekslerinde durum faciadır. Sayaç endekslerine göre durum ne alemde? Muhtemelen kötü olmalı.
1- Harmonik filtrasyon devredeyken Ithd ve Vthd değerleriniz nedir? Yani mevcut harmonik filtrasyon problemi karşılıyormu yani harmonikleri bastırabiliyor mu? Önemli olan husus bu soruya vereceğiniz cevaptır.
1A- Cevap evet ise harmonikler makul değerlere düşüyorsa pano sıcaklığını düşürmeniz gerekiyor, hava emiş ve hava basış fanları ve termostat ile pano içi hava sirkülasyonu sağlamalısınız.
1B- Cevap Hayır ise harmonik analizine bakılıp hangi harmoniklerde sorun varsa ona uygun harmonik filtrasyon sistemi kurmanız gerekir.

Harmonik filstrasyon sistemini devre dışı bırakmak risktir.
Ben UPS'in oluşturduğu HARMONİK'le ilgili yıllar önce bir sıkıntı yaşamıştım.Benim akrabalrımın güpür dokuma tezgahları var.Bu tezgahlar 1,5 KW motor ve driver le çalıştırılıyor.Bir tane UPS aldılar tezgahlar için sanırım 40 KVA iki tezgah ve ikisinde aynı marka driver COMMENDER SK vardı.Biri dakikada 200 dokuma yapıyor öbürü 100 dokumayı geçince driver arızaya geçiyordu.Birgün yine arızaya gittiğim sırada makina 200 dokumaya çıktı.O sırada UPS'in devre dışı olduğunu gördüm.UPS'İ devreye aldığımda 200 dokumada driver aynı arızayı yaptı.Ama çok uğraşmıştım.Daha sonra UPS firmasını çağırdım ve bir HARMONİK filtre taktırdım sorun tam olarak olmasada çözüldü.Driver yinede 150-160 dokumaya kadar çıktı.Arkadaşımızın söylediği gibi Harmonik filtre çok ısınıyordu.Ama bu ısınma başka soruna neden olmadı.Harmonikler başka ne gibi sorunlar çıkarabilir karşımıza?

Elektronik kart arızalarına, otomasyon kontrollü sistemlerin çalışmasında hatalara, besleme kablolarının ısınmasına, motorlarda kayıplara etki göstererek ısınmasına ve mil akımları etkisi ile zamanla motor yataklamasına zarar vermesine, aydınlatmada ve dijital ekranlarda titremeye, power factor yani harmonik etkili cosfi değeri reaktifin sayaç tarafından yüksek ve hatalı okunmasına, iletişimde parazitlere, filtre uygulamayan sistemlerde kondansatörler mevcut harmoniklerin genliklerini arttırdığından şalter açmalarına, sebep olurlar.
Harmonik filtrasyon panosunun çok iyi havalandırılması gerekir panoya hem emme hem basma fanları konmalı. Pano altından emilen hava içeride soğutma yaparak ısınan havanın yükselmesi prensibiylede pano üst kısmına konulan basma fanıyla sıcak hava tahliye edilmelidir, pano içi sıcaklık kontrol edilmelidir.
Son olarak yaşadığınız olayları şöyle özetlemek gerekir harmonikler virüs gibidir ups çıkışındaki tüm sistem bundan olumsuz etkilenir yeni nesil ups'ler bunu şebeke tarafına iletmez kendi içlerindeki anahtarlama devresinden dolayı şebekeye düşük düzeyde bir harmonik distorsiyon etkileri olur yani kompanzasyon sistemi ve sayaç okuma sistemi bundan etkilenmemiş olur.

Son düzenleme:
uzun zamandır harmonikler devre dışı panoda ısınma yok, arızalanan veya patlayan kondansatör yok. Ama şu var gerilime ait thd ve akıma ait thd yüksek çıkıyor.

Ya şimdi bunlarla alakasını olduğu sanmıyorum ama yeni bir sorun çıktı kompanzasyon ana şalteri on güne bir atıyor. herhangi bir bulguya rastlayamadım şalter 2000A fabrika çalışırken en fazla 800A e çıkıyor kondansatörler ama şalter atıyor gecikme süresini ve çarpanı bir kademe yüksetmeme rağmen yine attı.Acaba şaltermi arızalanmaya başladı bir fikir verebilecek arkadaşımız varmı acaba ?

uzun zamandır harmonikler devre dışı panoda ısınma yok, arızalanan veya patlayan kondansatör yok. Ama şu var gerilime ait thd ve akıma ait thd yüksek çıkıyor.

Ya şimdi bunlarla alakasını olduğu sanmıyorum ama yeni bir sorun çıktı kompanzasyon ana şalteri on güne bir atıyor. herhangi bir bulguya rastlayamadım şalter 2000A fabrika çalışırken en fazla 800A e çıkıyor kondansatörler ama şalter atıyor gecikme süresini ve çarpanı bir kademe yüksetmeme rağmen yine attı.Acaba şaltermi arızalanmaya başladı bir fikir verebilecek arkadaşımız varmı acaba ?

Elektronik kart arızalarına, otomasyon kontrollü sistemlerin çalışmasında hatalara, besleme kablolarının ısınmasına, motorlarda kayıplara etki göstererek ısınmasına ve mil akımları etkisi ile zamanla motor yataklamasına zarar vermesine, aydınlatmada ve dijital ekranlarda titremeye, power factor yani harmonik etkili cosfi değeri reaktifin sayaç tarafından yüksek ve hatalı okunmasına, iletişimde parazitlere, filtre uygulamayan sistemlerde kondansatörler mevcut harmoniklerin genliklerini arttırdığından şalter açmalarına, sebep olurlar.
Harmonik filtrasyon panosunun çok iyi havalandırılması gerekir panoya hem emme hem basma fanları konmalı. Pano altından emilen hava içeride soğutma yaparak ısınan havanın yükselmesi prensibiylede pano üst kısmına konulan basma fanıyla sıcak hava tahliye edilmelidir, pano içi sıcaklık kontrol edilmelidir.
Son olarak yaşadığınız olayları şöyle özetlemek gerekir harmonikler virüs gibidir ups çıkışındaki tüm sistem bundan olumsuz etkilenir yeni nesil ups'ler bunu şebeke tarafına iletmez kendi içlerindeki anahtarlama devresinden dolayı şebekeye düşük düzeyde bir harmonik distorsiyon etkileri olur yani kompanzasyon sistemi ve sayaç okuma sistemi bundan etkilenmemiş olur.

Sorunuzdan cevaplarımı tam olarak okumadığınızı anladım ve üzüldüm. Harmoniklerin yüksek olduğu bir tesiste harmonik filtrasyonu reaktör ısınıyor diye devreden çıkarmak, boyna sigorta atıyor diye sigortayı iptal edip direk bağlamak kadar mantıksızca bir eylemdir. Teknik elemanın kesinlikle yapmaması gereken bir olaydır.
Pasif filtrasyon çözüm olmuyor ise aktif filtrasyon değerlendirilmelidir.

SORUN:
1-KOMPANZASYON KONDANSATÖRÜ PATLIYOR.
2-KOMPANZASYON ŞALTERİ ATIYOR.

TESPİT:
1-Harmonik sorunu var
2-Hafta sonu çalışma olmadığında trafo yüksüz olduğu için gerilim 240V a kadar yükseliyor.
3- Pano içi sıcaklık yüksek

ÇÖZÜM:
1-Trafo kademesinden gerilim boşta 230V a düşürüldü
2-Pasif harmonik filtre sökülüp pano içi sıcaklığı biraz olsun düşürüldü.
3-Aktif harmonik filtre (reaktör) çok maliyetli olduğundan kondansatör voltajları 25kVAR/440V tan 33kVAR/525V a yükseltildi. (bu kesin çözüm değil)
uzun zamandır sıkıntı olmuyor inşallah böyle devam eder.

geç olsun güç olmasın...;):D

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri