2 aydır busbar bağlıyoruz tava asıyoruz. Sizce ben doğru yolda mıyım?

KuRSuN06

Üye
merhaba arkadaşlar.. ben kendime meslek olarak elektrikçiliği seçtim ve sadece bu meslekte ilerlemek istiyorum bazı elektronikçi arkadaşlarım var bana dedilerki eğer tam bir elektrikçi olmak istiyorsan şantiyelerde inşaatlarda çalışarak iyi bir elektrikçi olursun dediler bende iş buldum ankarada bi avmnin komple elektrik tesisatını döşüyoruz 2 aydır sürekli busbar bağlıyoruz tava asıyoruz içinden kablo geçiriyoruz başka bişi yaptıgımız yok ben çok fazla bişey öğrendiğimi zannetmiyorum ama 2 aydır çalışıyorum bakalım sonu nereye gidecek SİZCE BEN DOĞRU YOLDAMI GİDİYORUM ? bunu elektrikçi usta abilerimize sormak istedim acaba bu elektrik işini nerede çalışarak tam öğrenebilirim ve bu meslekte usta olabilirm. ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
öncelikle okul olarak ne mezunusun.benim fikrim e.m.l mezunu isen fabrika elektrik Bakım onarım bölümüne gir çalış.şuanda otomatik kumanda devri bitmek üzere herşey otomasyon sistemi üzerine kuruluyorr artık bu alanda kendini geliştirirsen büyük faydası olur geleceğin için dediğim gibi bu benim görüşüm.

Ben elektriği mak.müh.derslerinde elektrik kaynağı,malzeme bilgisinde,"Nasıl Çalışır" ansiklopedisinden ac ve dc akımları,3 faz,nötr,toprak,vb.konuları hevesle okuyup,küçüklükten beri piller,aküler,otomobil aksesuarları ile oynayarak,deney yaparak,bazen çarpılarak(Elektrodans),minyatür trafoları yakarak,yani çoğu zaman da,deneme-yanılma yoluyla öğrenmiş oldum.Başlamış olduğunuz iş idealdir,arada bir de elektrik bilgisine sahip kitaplar okuyarak,sanayide 3 fazlı elektrik bağlantılarını ve cihazlarını gözleyip,gözlemler yaparak,bu forumdaki meslektaşlarınızın tecrübelerini okuyup takip ederek, profesyonel duruma gelebilirsiniz.Yaptığınız iş başlangıç için en doğrusudur.Öğrenme isteğiniz tükenmediği sürece,teknolojik gelişmeleri de takiple çok iyi bi elektrikçi zamanla(İçinizdeki merak ve hevesle de) olabilirsiniz.Ancak,asla öğrenmeden bıkmadan,iyi veya kötü deneyimden çekinmeden emin adımlarla her zaman ilerleyerek...

Bu memleketin normal bir çiviyi değil,incecik bir cam çivisini bile başarıyla yerine çakacak,avizeyi yerine ustalıkla bağlayacak teknik elemana ihtiyacı bulunmakta.Kolay gelsin.Başarılar.

teşekkür ederim binbaşı. ben radyo televizyon myo mezunuyum elektrik bilgim gayet iyi benm eksiğim tecrübe yani pratik yapmam lazım ama sürekli aynı şeyi yapmaktanda bıkıyo insan bazen akşama kadar 70lik toprak kablosu çekiyoruzki bugün kafamda şayet baret olmasaydı belki şu anda yazamıyordum kafama 70lik topraklama kablosu düştü. bazen yeri geliyor ilçelere gidiyoruz aydınlatma direği bağlamaya aslında güzel hoşuma gidiyor ama ben yinede sorayım dedim tecrübeli abilerimiz daha iyi yol gösterir diyerekten.

2 ayda mı bıktınız ? :)
Ben 27 yıldır bıkmadım...:rolleyes:
Hem daha siz tuğla tozu yutmamışsınız... Bir de duvar kırıp, boru döşemeye başlasanız hepten vazgeçeceksiniz... :)

Elektrik mesleğini yapmak niyetindeyseniz, çok doğru bir yerden başlamışsınız... Sonralarda, fabrika bakımcsı da olsanız, hava alanı bakımcısı da olsanız, panocu da olsanız, bu işin temeli kablolamadır !!!
Kolay gelsin...

keşke bende yeni başladığımda bi avm işi yapsaydım ben 20 sene sonra avm işi yapabildim....bence çok doğru yerdesin ne olursa olsun orayı bitirmeye bak..çok şey kazanırsın...hiç birşey kaybetmezsin..

Değerli kardeşim izlediğin yol güzel seçimin de güzel Çalışdığın işde basit değil BUSBAR sistemi ve kablolama diyorsun çok güzel deneyimler edinebilirsin sabırlı olmanı önerir ve verilen işi layıkı ile yapmanı öneririm zaten bunları yaparsan iyi yerlere gelirsin emin ol ..Adelet bakanlığı bilgi işlem binasını şaşmaz da 4 ay çalıştım emniyet müdürlüğü ek binasında 1 yıl çalış dım Ayrancı da bilirsin Ulucanlar Ceza evi otomasyon ve aydınlatması komple yaptık yetmedi ama YÖK Başkanlığı Konferans binası tüm Elk işleri ve sorumluluğu şu anda kendi işyerimi açdım Bodrum dayım Zeybek Elektrik Dükkanımın ismi Sabırlı olmak lazım ve işini üzerine düşen görevi layıkı ile yapman lazım gerisi kendiliğin den oluşucak dır emin ol...

2 ayda mı bıktınız ? :)
Ben 27 yıldır bıkmadım...:rolleyes:
Hem daha siz tuğla tozu yutmamışsınız... Bir de duvar kırıp, boru döşemeye başlasanız hepten vazgeçeceksiniz... :)

Elektrik mesleğini yapmak niyetindeyseniz, çok doğru bir yerden başlamışsınız... Sonralarda, fabrika bakımcsı da olsanız, hava alanı bakımcısı da olsanız, panocu da olsanız, bu işin temeli kablolamadır !!!
Kolay gelsin...

bak bu çok doğru işte ben 10 yıllık teknikerim ve tuğla tozuda yuttum çekiç sapıda yedim ama mesleğinde gelişmek istiyorsan eğer arkadaşım hep izleyecek ve yapacksın proje okumaya hakim olacaksın malzemeyi tanıyacak eksik malzemen olduğunda alternatif malzeme ne kullanıcak öğreneceksin

ne kadar zamandır bu iştesin bilmiyorum ama ŞANTİYECİLİK yaptıktan sonra artık dönüşün sadece kendine bir çayhane açarak olur bence...

arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim moral verdiniz bana.. ankarada armada var avm bilenler bilir onun ikincisi açılıyo aştinin yanında biz ordayız oranın tesisatını yapıyoruz arada sinema salonları var onların tesisatına gidiyoruz iş çok yani ama ne bilim 2 aydan beri busbarla uğraşıyoruz tava asıp kablo geçiriyoruz daha pano yüzü görmedim kompanzasyon görmedim eğer bu şekilde devam ederse burda 2 yıl daha çalışıp kendimi geliştirip daha sonra pano yada kompanzasyon işinde çalışmayı istiyorum panoda biliyorum kompanzasyonda ama bizim işimiz heralde sadece kablo çek tava as busbar bağla benimde öğrenmek istediklerim pano ve kompanzasyonda tecrübe kazanmak istiyorum ama bu şekilde olacakmı bilmiyorum :S

bu iş öle bişey ki çalışırsın yerinde saydığını zannedersin ama sana çok şey kattığını görüceksin kolay gelsin dostum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri