2 Asenkron Motorla ilgili kumanda devresi yardım

ikinci soru içinde zr1 in kapalı kontagını eski yerine alıp ikinci bir zaman rölesi daha kullanacaksın zr2. ikinci zaman rölesini birinciye parelel bagla ve önüne zr1 in açık kontagını koy zr1 in bobin ucundan öncede zr2 nin kapalı kontagını koyacaksın zr2 nin zaman süresini 2 sn yapmalısın

kafamda ona takılmıştı zaten ama periyodik olarak tekrarlanması isteniyor 2sn sonra bu işlem başlıyacak zr2 kullanırsak

ozguroz arkadaşın dediğine katılıyorum
çizdiğin devrede 2. kontaktörün mühürleme kontağının çıkışına yine 2. kotaktörün normalde kapalı (NC) kontağını ilave edip o kapalı kontağın çıkışından 1.kontaktörün bobin ucuna gitmelisin yoksa çizdiğin o devrede 2 kontaktör aynı anda çeker ve bırakır ve motorlarda aynı anda çalışır ve dudur.

2 tane 3 fazlı asenkron motor start butonuna basınca çalışacak start butonundan elimizi çektigimizde 1. motor duracak 2. motor çalışmaya devam edicek bu devrenin kumanda ve güç devresi lazım yardım ederseniz sevinirim
vize sınav sorusu yarında sınav var kafam karışmış vaziyette yanlış yapmak istemiyorum

sağolun şimdiden

Startı bırakıp, birinci motor durduktan sonra tekrar starta basılsa bile birinci motorun enerjili olması isteniyor mu?

Ekli dosyalar

• start1 2m 1&start0 1m1.jpg
    start1 2m 1&start0 1m1.jpg
    9.3 KB · Görüntüleme: 10
ilk soruma cevap alamamışım ama bunada bi cevap yazarsanız sevinirim

ASD kontaktörün süre sonunda enerjisi kesilip,hiç bekleme yapmadan hemen yeniden devreye girecekse ve bu şekilde peryot sürecekse çizdiğin devre doğru.

her türlü kumanda var bu pdf dosyasında

Ekli dosyalar

• otomatik kumanda devreleri.pdf
    697.3 KB · Görüntüleme: 26
Sorunu anladıgım şekilde çizdi umarım faydalanırsın

Ekli dosyalar

• sınav sorusu.pdf
    53.4 KB · Görüntüleme: 9
birinci motoru direk mühürlemesiz çalıştır ikinci motoru mühürlemeli çalıştır okadar

geç gördüm ama hemen cvp veriyorum kusura bakmayın.

Bir sizin devreniz doğru. tebrikler.
Diğerleri yanlış. Starta basıldığı sürece her iki motor çalışır
Startan el çekildiğinde 1. motor devreden çıkar 2. motor çalışmaya devam eder.
Arkadaşın istediği böyle bir çalışmaysa doğru.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri