2 adet seviye şalteriyle tank kontrolü

wanted1

Üye
Arkadaşlar öncelikle bir tank düşünün , bu tankın tabanında yerden 25 cm yukarıda seviye şalteri var.Üstünde ise yukarıdan 25 cm aşağıda diğer seviye şalterimiz var.Bu sistemde 2 adet pompa motoru var.Bu motorları hem manuel hemde otomatik çalıştırmak istiyorum.Şimdi çalışma şeklini anlatıyorum ; tankımız dolmaya başlıyor 1.seviye topumuzu yukarı kaldırıyor ama motor çalışmayacak 2.seviye topumuzu yukarı kaldırınca motorumuz devreye girecek ta ki alt seviye topunu indirinceye kadar.Her iki motorun otomatik ve manuel devresi lazım.Elimde 2 adet (1-0-2) şalter.1 konumuna getirdiğimde manuel devreye alacam direk çalıştıracam yani, 2 konumuna getirdiğimde otomatik çalıştıracağım.Umarım anlatabilmişimdir.Şimdiden yardımınız için teşekkürederim Saygılar...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
tank doldugunda boşaltım yapan bı devre anladıgım kadarıyla .ama motorlar...???
ıkı motor var denmiş bu iki morotun amacı nedir?

merhaba eklentıdır bu şemada seviye rölesının çıkışına iki motoruda bağla işini gorur resım1.jpg

Arkadaşlar öncelikle bir tank düşünün , bu tankın tabanında yerden 25 cm yukarıda seviye şalteri var.Üstünde ise yukarıdan 25 cm aşağıda diğer seviye şalterimiz var.Bu sistemde 2 adet pompa motoru var.Bu motorları hem manuel hemde otomatik çalıştırmak istiyorum.Şimdi çalışma şeklini anlatıyorum ; tankımız dolmaya başlıyor 1.seviye topumuzu yukarı kaldırıyor ama motor çalışmayacak 2.seviye topumuzu yukarı kaldırınca motorumuz devreye girecek ta ki alt seviye topunu indirinceye kadar.Her iki motorun otomatik ve manuel devresi lazım.Elimde 2 adet (1-0-2) şalter.1 konumuna getirdiğimde manuel devreye alacam direk çalıştıracam yani, 2 konumuna getirdiğimde otomatik çalıştıracağım.Umarım anlatabilmişimdir.Şimdiden yardımınız için teşekkürederim Saygılar...
senin bu yazdığından anladığım şu;senin tankını dolduran su nerden geliyor yani bu bahsettiğin motorlardan birisi bu suyu basmıyor heralde.eğer öyleyse zaten 2 motora gerek yok tek motor ve ve 2 şamandıra lazım ustteki şamadıra start verip boşaltacak alttaki şamandıra motoru stop edecek nasıl bir durum var tam çözemedim.motorlardan biri dolum biri boşaltma mı yapıyor.

Herhalde motorun birisi yedek olacak.
Kolay gelsin.

evet dediğiniz gibi motorun biri yedek olacak.Teşekkürler....

İlginizden dolayı teşekkürederim özellikle Zeybek beyden.Tam aradığım devre sadece otomatiğini kafamda oluşturamıyordum.Şimdi tam anlamıyla anladım.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri