2 Adet Damper Motorunu 30 dk aralıklı Senkron Çalıştırmak ?

duygufm

Üye
Katılım
10 Mar 2011
Mesajlar
22
Puanları
1
Merhaba ilginize şimdiden teşekkür ederim. 2 adet damper moturunu 30 dk aralıklı çalıştırmak istiyorum zaman rölesi ile sadece çözebilirmiyim ?
 
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Calıstırma derken, calısma ve durma zamanlarınımı dıyorsunuz. Piyasada çeşitli üretici fırmaların, durma ve calısma zamanları ayarlanabilir zaman röleleri var. Calısma zamanı ayrı, durma(bekleme zamanı) ayrı ayarlanabilir. Bun larla bir kontaktö cektirip
damper motorunu calıstırabilirsiniz. Damper motorunuz, monoıfaze bıle olsa kontaktörkulllanın, zaman rölesi motorun akımını karsılamaz.
 
ilginiz için teşekkür ederim. Şimdi 1 tanesi 30 dk çalışırken diğeri kapalı konumda olucak. 30 dk bitiminde çalışan damper duracak 2 damper çalışacak.
 
Ekli dosyayı görüntüle (2).pdf

İstediğinize yakın bir çizim yüklemeye calışdım.Çizimde ilk bölüm, damper motorunuzun, küçük oldugu ve kontaktör yardımcı kontaklarının bu akımı taşıyabileceği düşünelerek hazırlanmısdır. Kontaktör yerine, kontak akımı 10 amp. olan bir yardımcı rölede kullabilirsiniz. Bıraz daha az malzeme kullanılmaya çalışıulmışdır. Noktalı çizgi ile ayrılan sağ tarafda, motorlar bıraz daha büyük ise, ayrı bir sıgorta ve iki ayrı kontaktör kullanılmışdır. Aslında, bu çizim prensip şemasıdır.Yuzde yuz bu uygulanacak demek değildir. Şartlarınıza göre, değerlendirebilirsiniz.

Zaman rölesi, daha evvel bahsettiğim, flaşör röledir.Bekleme ve çalışma süreleri ayrı ayrı ayarlanabilir. Bu suretle, damperlerden biri diğerindan farklı sürede de çalıştırılabilir.
 

Forum istatistikleri

Konular
126,683
Mesajlar
904,630
Kullanıcılar
447,483
Son üye
gadı

Yeni konular

Geri
Üst