2 Adet 12 V 5 A Adaptör kullanarak yapılacak bağlantıda 12 V 10 A çıkış almak nasıl.?

by_manga

Üye
Merhaba Arkadaşlar

2 Adet 12 V 5 A Adaptör kullanarak yapılacak bağlantıda 12 V 10 A çıkış almak mümkün mü..?

Çıkış doğru gerilimse paralel bağlanarak mümkün ama birbirlerinden etkilenebilir birer diyot bağlanırsa birbirini etkilemez sorun çıkarmaz SMPS adaptör ise hızlı diyot kullanmak gerekir SMPS çıkışlarına pek güvenmem onun için hızlı diyot daha sağlıklı olur

Çıkış alternatif ise girişler sabit olacak şekilde bağlanır çıkışta ise sinüs dalgası üst üste gelecek şekilde bağlanır bunu tespiti için iki adaptörde çalıştırılır 1 er uçları birbirine bağlanır diğer uçları voltmetreyle ölçülür çıkışta 0 volt göründüyse sinüs dalgası üst üste oturmuş demek oturmadıysa voltmetreden 24 volt ölçülür , sonra bu uçlarda birbirine bağlanır paralel bağladığımız uçları tekrar ölçtüğümüzde 12 voltu görmemiz gerekir

Çıkış alternatif ise bu pek uygulanabilir değil çıkış voltajları aynı değilse trafolar birbirinden farklıysa boşta bile ısınabilir, trafolardan herhangi birinin sigortası atarsa girişi çıkartılırsa veya trafo yanarsa diğer sağlam trafoyu kısa devre ederek sağlam trafonun yanmasına sebep olabilir hatta yanar hemde cayır cayır

birazdan bağlantının nasıl yapılacağı hakkında resimler atarım

kolay gelsin

DC adaptör bağlantısı
gjf6c.png

AC adaptörün uçlanrının bulunması
gjf6t.png

gjf77.png

gjf86.png

kolay gelsin

Çıkışlarımız doğru gerilim fakat paralel bağlamakla 5+5=10 A yapmak bana şüpheli geldiğinden sizin gibi arkadaşlara bir danışayım dedim...Paralel bağlantının çözüm olacağına emin miyiz..?

Biz eminiz,sizin de emin olmanız için denemeniz gerek.Kolay gelsin.

Çıkışlarımız doğru gerilim fakat paralel bağlamakla 5+5=10 A yapmak bana şüpheli geldiğinden sizin gibi arkadaşlara bir danışayım dedim...Paralel bağlantının çözüm olacağına emin miyiz..?

dedikya diyotla şöyle olur diyotsuz şöyler olur denemişizki veya biliyoruzki diyoruz seni kandırma gibi bi çabamız yok burda herkes birbirine yardım eder bildiklerini paylaşır. eğer cevabımıza inanmıyorsanda denersin bakarsın doğrumu diye kaybedecek olduğun birşey yok

kolay gelsin

Çıkış doğru gerilimse paralel bağlanarak mümkün ama birbirlerinden etkilenebilir birer diyot bağlanırsa birbirini etkilemez sorun çıkarmaz SMPS adaptör ise hızlı diyot kullanmak gerekir SMPS çıkışlarına pek güvenmem onun için hızlı diyot daha sağlıklı olur

Çıkış alternatif ise girişler sabit olacak şekilde bağlanır çıkışta ise sinüs dalgası üst üste gelecek şekilde bağlanır bunu tespiti için iki adaptörde çalıştırılır 1 er uçları birbirine bağlanır diğer uçları voltmetreyle ölçülür çıkışta 0 volt göründüyse sinüs dalgası üst üste oturmuş demek oturmadıysa voltmetreden 24 volt ölçülür , sonra bu uçlarda birbirine bağlanır paralel bağladığımız uçları tekrar ölçtüğümüzde 12 voltu görmemiz gerekir

Çıkış alternatif ise bu pek uygulanabilir değil çıkış voltajları aynı değilse trafolar birbirinden farklıysa boşta bile ısınabilir, trafolardan herhangi birinin sigortası atarsa girişi çıkartılırsa veya trafo yanarsa diğer sağlam trafoyu kısa devre ederek sağlam trafonun yanmasına sebep olabilir hatta yanar hemde cayır cayır

birazdan bağlantının nasıl yapılacağı hakkında resimler atarım

kolay gelsin
Hocam konu eski biliyorum fakat bir sorum olacaktı. Ben 5v1A dc adaptor ile 5v2A adaptoru paralel baglayabilirmiyim attığınız devreye göre. Veya aynı marka olmayan aynı model olmayan adaptorlerde söyle bi sey oluyor. Biri 5.1volt biri 5.2 volt olabiliyor. Farkli model markalarda kucuk bir volt farki oldugundan dolayi bu adaptorleri paralel baglamada sıkıntı çıkarmı.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri