1start 3 stop

Enes Kaan

Üye
3 adet asenkron motoru starta bastığımızda aynı anda çalıştırıcaz her motorun kendi stop butonu olucaktır 1.stop butonuna bastığımızda sadece 1.motor durucak geri kalan 2 motor çalışmaya devam edicektir (diğer motorlar içinde aynı şey geçerli) buna uygun devre kurmamda yardımcıolur musunuz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu bir ödev mi ve plc de mi kullanılacak ona göre yardımcı röle kullanıcam.

KUMANDA DEVRESİ.PNG

Devre PLC mantığı ile hazırlanmıştır klasik sisteme göre değildir klasik sistemdede kullanılabilir fakat çok fazla malzeme kullanılır klasik sistem için farklı bir devre kurulması daha doğrudur M1.M2.M3.M4 kontaktörleri PLC deki yardımcı rölelere denktir. Anlattığın gibi bir devre kurdum motorlar durduktan sonra tekrar çalışacakmı bilgisini vermemişsiniz ondan dolayı motorlar dan herhangi birini yada hepsini durdurur iseniz ASTOP ile devrenin genel enerjisini kesmeniz lazım. Eğer motorlar durduktan sonra tekrar çalışsın genel enerjiyi kesip açmayım derseniz tekrar düzenleme yaparız basit bir şey saten ekstra 4 tane stop butonu koyarak bu sorunuda çözebilirsiniz. CAD SİMU üzerinden hazırladım sizde kullanıyor iseniz proje dosyasınıda atabilirim.
Güç devresi.PNG

Burda da güç devresi bulunmaktadır.

Not: Devrede isimlendirme ile alakalı sorun olabilir takılan ustalarım yada hocalarım varsa affola belirtir iseniz hem düzeltmiş olur hemde hatamı görmüş olurum saygılar.

3 adet asenkron motoru starta bastığımızda aynı anda çalıştırıcaz her motorun kendi stop butonu olucaktır 1.stop butonuna bastığımızda sadece 1.motor durucak geri kalan 2 motor çalışmaya devam edicektir (diğer motorlar içinde aynı şey geçerli) buna uygun devre kurmamda yardımcıolur musunuz

Ekli dosyalar

• test1.jpg
    test1.jpg
    157.6 KB · Görüntüleme: 33
K1 yolunda NC kontaklarda 1 harf hatası oluşmuş.
K3 yazan son kontak k4 olacakmış

@dupisk

Nacizane düşüncem diyelim ki

start butonuna basıldı 3 motor da çalıştı

M1 ait stop butonuna basıldığında m1 durdu M2 ve M3 motorları çalışmaya devam ediyor

Bu noktada biri starta tekrar basarsa M1 yine çalışır

m1in tekrar çalışmaması gerekiyor ise bu tasarım ile 3 motor durmadan da duran motorların tekrar çalışması için engel bir durum yok ama böyle bir seneryo problem değil ise göz ardı edilebilinir.

Amacım yargılamak veya yanlış aramak kesinlikle değil sadece gördüm bir durumu paylaşmak ve daha sonra bu yazıları okuyanların bu çizimlerde işine en uygun olanı seçmesidir.

Son düzenleme:
K3 yazan son kontak k4 olacakmış

@dupisk

Nacizane düşüncem diyelim ki

start butonuna basıldı 3 motor da çalıştı

M1 ait stop butonuna basıldığında m1 durdu M2 ve M3 motorları çalışmaya devam ediyor

Bu noktada biri starta tekrar basarsa M1 yine çalışır

m1in tekrar çalışmaması gerekiyor ise bu tasarım ile 3 motor durmadan da duran motorların tekrar çalışması için engel bir durum yok ama böyle bir seneryo problem değil ise göz ardı edilebilinir.

Amacım yargılamak veya yanlış aramak kesinlikle değil sadece gördüm bir durumu paylaşmak ve daha sonra bu yazıları okuyanların bu çizimlerde işine en uygun olanı seçmesidir.
canınızı sıkmayın sorun değil kumanda işinde tüm olasılıkların düşünülmesi lazım ama soruyu soran arkadaş böyle bir senaryodan bahsetmediği için yapmadım bu şemada 3 motor start verdikten sonra start devre dışı kalıyor 3 motor stop etmeden start almıyorlar

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    153.4 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.