1N4007 Hakkında Bilgi. Yardım Lütfen.

Gonuldenk

Üye
Arkadaşlar öncelikle elektronik bilgim az.

fakat buna karşıklık bir çalışma yapmak istiyorum.
oda şudur;

3 farklı sahadaki küçük alarm lambalarının 220 V. 'R' fazı beslemesi ile bir tane ana alarm çaldırmak istiyorum.
fazlar 3 farklı bölgeden geldiği için her bölgede de kendi küçük alarmı var.
bütün fazlardan birer ek alıp ana alarmın faz beslemesine girmeye kalksak bu sefer hangi sistemde sorun olup alarmı çalsa diğer iki tane sorun olmayan sistemin alarmıda çalacak.
bu basit sistemi röleler ile çözebilirim fakat ben röle kullanmadan diyot kullanarak çözmek istiyorum.

Diyot kullanarak3 farklı sistemin alarmından gelen fazı diyota girip diyottan çıkıp ana alarma beslemek istiyorum.

bunuda denemek için 1N4007 diyotun bir ucuna fazı verdim diğer ucundan ölçtüğümde 220 V. besleme vermeme rağmen 120 V. (R-Mp arasında) ölçüyorum.

bunun nedeni nedir.?

diyot direnç görevi görürmü.?

çözüm için önerileriniz nedir.?

Diyot fazın (-) tarafını yok ettiği için sadece (+) polarmadaki gerilim olan yaklaşık 110-120 V gerilim görürsünüz.

diyot sadece tek alternansta iletimde olduğu için böyle olur .Ancak elektronik alarm takarsan çalışır ben çok kullandım o şekilde genelde telemecanigue xvb serisi kullandım.

veridğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

bende bahsettiğim benzer projelerde diyotlu sistemi DC 12-24V uygulamarında kullandım.sorun yaşamadım
ama AC 220v. da denediğimde de olur gibi gelmişti.
uyguladık olmadı. :D

bahsettiğiniz telemequanic alarmlar benim uygulama alanıma uygun olmayacak.
en iyisi şimdilik röle

teşekkürler.
iyi çalışmalar..

1N4007 220 Voltta arızalabilir.Maksimum çalışma gerilimi 50 Volttur.
Onun yerine 1N4001 kullanabilirsiniz.

1N4007 220 Voltta arızalabilir.Maksimum çalışma gerilimi 50 Volttur.
Onun yerine 1N4001 kullanabilirsiniz.

1N4001 peak voltajı 50 volt RMS voltajı 35 volt 1N4007 peak voltajı 1000 volt RMS voltajı 700 volttur.
javascript:eek:penreq('http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/motorola/1N4002.pdf')

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri