1km menzilli drone

.. elektronikle uğraştın mı daha önce.. malzemeleri nerden alacağını biliyor musun..
https://www.direnc.net/drone-parcalari

Son düzenleme:
Herşey çok güzel ama benim anlamadığım bir yer de şurası :

Nem sensörü demişsiniz evet nem sensörü drone ye takılabilir tabii ki ama havadaki nem miktarı sulama işinde sizin ne işinize yarayacak ki ( daha önceden tarla sulama işi için bir cihaz tasarlamıştım ve toprağın nemini ölçme konusunda takılmıştık zaten sorumu da bunun için soruyorum )

Yani siz sulama işlemini tarladaki toprağın su ihtiyacına göre mi yapacaksınız yoksa havadaki nem miktarı ile toprağın nemi arasında bir bağlantı mı kurdunuz örneğin havanın nemi şu ise toprakta şu kadar nem olur gibi ?

Yağmur yağacaksa boşa sulamayayım diyordur :D.

Herşey çok güzel ama benim anlamadığım bir yer de şurası :

Nem sensörü demişsiniz evet nem sensörü drone ye takılabilir tabii ki ama havadaki nem miktarı sulama işinde sizin ne işinize yarayacak ki ( daha önceden tarla sulama işi için bir cihaz tasarlamıştım ve toprağın nemini ölçme konusunda takılmıştık zaten sorumu da bunun için soruyorum )

Yani siz sulama işlemini tarladaki toprağın su ihtiyacına göre mi yapacaksınız yoksa havadaki nem miktarı ile toprağın nemi arasında bir bağlantı mı kurdunuz örneğin havanın nemi şu ise toprakta şu kadar nem olur gibi ?
Topraktaki nemi ölçmek istiyorum ve ona göre sulama yapacağım araştırıyorum başka ne işime yarayabilir diye yardımcı olursanız,teşekkürler.

Biz toprağın direncini ölçerek nem seviyesi hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştık ama başarılı olmadık...
Sensörü mü çalıştıramadınız yani yoksa toprakta etkili mi olmadı , ya tek sorun nem ölçmekte değil tarlalara domuz giriyo mesela onları kaçırabilmek için bir ses veya ışık.. Ben maytap patlatabileceğim bir sistem düşündüm ama çok zor

Biz o zamanların şartlarında bir tane su borusu 50 cm boyunda elimze alıp onu alt seviye üst seviye şeklinde 30 cm ara ile iki tane akıllı vida atıp o vidalara kablo bağlayıp dışarı çıkarttık ve toprağa gömdük adc ile oradaki direnci ölçüp topraktaki nem durumunu hesaplamaya çalıştık. Aslında doğal olarak toprak kuruduğu zaman direnci yükseliyor ve yükselince adc sistemi bunu algılıyordu tekrar elimizle su döküyor direncin düştüğünü görebiliyorduk.

Yani direnç seviyesi istediğimiz seviyeye yükselince su motorunu çalıştırıp durdurabiliyorduk ama biz bunu bir iki tane ile sınırlı değil örneğin 20 dönümlük kiraz bahçesi için düşündük yani bir sürü sensör ve bir sürü adc ayrıca sulama sistemi de bölge bölge olacaktı valfler ile hangi taraf kuru ise sadece o tarafa su vermek istedik.

Bizim net olarak ulaşmak istediğimiz sonuç birimler ile ilgiliydi yani topraktaki nemin bir birimi olmalı ve o birimin de bir adı olmalıydı... Biz o birimi ve adını bulamadık ki bir standart oluşturabilelim.

Önemli ikinci sorunumuz ise toprak çeşitliliği olmuştu yani killi toprakta direnç ölçümü ile taşlı çakıllı bir topraktaki direnç ölçümü birbirini tutmuyor gerekli nem ayarını sabit ve standart şekilde tutturamamıştık.

Bahçeye giren domuz vs konusunda ise ultrasonik ses yayan ve dışarıda insan kulağı ile duyulamayan frekanslar ile çeşitli tonlamalar yapacaktık...

Mesela piezo hoparlör kullanıp yüksek frekansta değişik tonlar ile silah patlama sesine benzer sesler üretecektik ama domuz ile farenin duyduğu frekanslar biraz farklıydı bir arkadaşım bu konuda çok güzel çalışma yapmıştı...

Hamile farelerin düşük yaptığını bile idda ediyordu ama insanlar duymuyormuş yani bizim durum böyleydi ama ihtiyaç duyarsanız adc konusunda falan da bişiyler paylaşmaya çalışırım örneğin adc işini 8 bitlik adc0804 ile çözmeye çalışmıştım ki o zaman çok ucuz bir entegreydi şimdi de fiyatları arttı ama yine bişiyler yapılabilir elbette pic ile falan....

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri