18f Serisi pic takılma sorunu yardım

öz3r

Üye
Arkadaşlar devrede yalıtım ve filtreme olduğu halde pic takılıyor. WDT açık olmasına rağmen resetleme yapmıyor. ilginç bi olayla karşı karşıyayım. Optolarla röleler rölerlerde kontaktörler kontrol ediliyor. kontaktör çektiği anda pic takılıyor. belli bi süre sonra tekrar çalışmaya başlıyor. parazitten şüpheleniyorum yalnız engellemek için aklıma gelen herşeyi yaptım. Bu konuda fikri olan varsa sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

parazit kaptıgı kesin.pic in hemen üzerine direk olarak kücük bir elektrolitik kondansatör lehimleyerek deneyin.F serileri parazite daha cok acık diye duymustum,birde aynı programı c serisi varsa onda deneyin.

Şemanızı ve PCB tasarımınızı görmeden yorumda bulunmak müneccimlik yapmak sayılır ama;

Opto beslemeniz ile MCU beslemeniz ortak ( özellikle Gndlar). PCB de GndPlane kullanıyorsanız yüksek akım geçen yollara çok yakın ve/veya dik.

d08qy.jpg

d08u3.jpg

arkadaşlar öz3rin bahsettiği devrenin resmi budur. çift katlı bi devredir. Devre panoda çalışıyor yanındaki selenoid valf ve kontaktörleri sürüyor. Kontaktörlerle güçlü motorlar çalışıyor.şimdiden teşekürler...

arkadaşlar devrenin sürücü tarafı bu şekildedir.

d098l.jpg

resim eklemeyi öğrenince biraz coşturdum kusura bakmayın..:)

PCB de komponent yerleşiminizi ve çiziminizi beğenmedim. Trace açılarınızı düzeltebilirsiniz ve kırılmaları azaltabilirsiniz.
gnd planeleri yanlış kullanıyorsunuz. Çoğu zaman fazla polygon sakıncalıdır. Via ilavesi ve sınırları yeniden tanımlamanız gerekli.
Clearance değerlerinizi gözden geçirmelisiniz.
Röle body diotlarınız en azından 4148 gibi hızlı bir diot olmalı(öyle mi anlayamadım, footprint sanki axs 4007 için gibi).
Röle sürme kısmınız çok karışık ve gereksiz. (ULN2003 ile direkt sürebilirdiniz, daha ekonomik ve sağlıklı olurdu.
Röle kontaklarında RC snubber çok faydalıdır.
Tam anlayamadım ama gördüğüm kadarı ile opto GND si ile MCU gnd si ortak ve bobin uçlarına çok yakın.
Osilatör tasarımınız tamamen hatalı. MCU>Xtal>Cap olmalı.
U2 Transceiverinizin yeri ve altından geçen traceler(PWR) sıkıntılı, açıktan çok daha rahat geçer. RS-485 de Bus a ikiden fazla cihaz bağlı olacaksa, biaslı olarak sürmeniz daha sağlıklı olur.

Resimler net olmadığı ve çift layer üst üste bindiği için detaylı incelemedim. İlk gözüme çarpanlar bunlar...

devrede 2 adet farklı besleme vardır(12v-24v) ikisi birbirinden tamamen bağımsız ve pic için lm2576 kullanılmıştır...

hocam tasarımda değişiklik yapmam şu anda biraz zor o yüzden uygulanabilir taraflara bakıyorum. Gnd planeleri ne açıdan yanlış kullanmışım onu açıklarsanız sevinirim. Röle body olarak 1n4007 kullandım bu yeterli değilmidir.
Snubber demişsiniz Bu röleler ayrıca 24 v luk tampon röleyi onlarda kontaktörleri sürüyo snuber olarak kontaktör bobinlerine paralel rc filtre kullandım.
mcu gnd si ile optonun giriş gnd ortak çıkış ortak değil bobin uçlarına çok yakın demişsiniz bunu anlayamadım.
Osilatör kısmında bu tasarım gerçektende sıkıntı yaratırmı ilk fırsatta dediğinizi deneyeceğim.
u2 dediğiniz sn75176 ve şu aşamada her hangi iletişim durumu yok biaslı dediğinizi anlayamadım ama bakıcam .

Bias olayına baktım yeni görüyorum vcc ve gnd den a ve b uçlarına 560 ohmluk dirençlerden bahsediliyor öğrenmem açısından sizdemi bu şekilde ve bu değerde kullanıyorsunuz.
Cevabın için teşekkür ediyorum hocam.

PCB de komponent yerleşiminizi ve çiziminizi beğenmedim. Trace açılarınızı düzeltebilirsiniz ve kırılmaları azaltabilirsiniz.
Gnd planeleri yanlış kullanıyorsunuz. Çoğu zaman fazla polygon sakıncalıdır. Via ilavesi ve sınırları yeniden tanımlamanız gerekli.
Clearance değerlerinizi gözden geçirmelisiniz.
Röle body diotlarınız en azından 4148 gibi hızlı bir diot olmalı(öyle mi anlayamadım, footprint sanki axs 4007 için gibi).
Röle sürme kısmınız çok karışık ve gereksiz. (ULN2003 ile direkt sürebilirdiniz, daha ekonomik ve sağlıklı olurdu.
Röle kontaklarında RC snubber çok faydalıdır.
Tam anlayamadım ama gördüğüm kadarı ile opto GND si ile MCU gnd si ortak ve bobin uçlarına çok yakın.
Osilatör tasarımınız tamamen hatalı. MCU>Xtal>Cap olmalı.
U2 Transceiverinizin yeri ve altından geçen traceler(PWR) sıkıntılı, açıktan çok daha rahat geçer. RS-485 de Bus a ikiden fazla cihaz bağlı olacaksa, biaslı olarak sürmeniz daha sağlıklı olur.

Resimler net olmadığı ve çift layer üst üste bindiği için detaylı incelemedim. İlk gözüme çarpanlar bunlar...

hocam tasarımda değişiklik yapmam şu anda biraz zor o yüzden uygulanabilir taraflara bakıyorum. Gnd planeleri ne açıdan yanlış kullanmışım onu açıklarsanız sevinirim. Röle body olarak 1n4007 kullandım bu yeterli değilmidir.
Snubber demişsiniz Bu röleler ayrıca 24 v luk tampon röleyi onlarda kontaktörleri sürüyo snuber olarak kontaktör bobinlerine paralel rc filtre kullandım.
mcu gnd si ile optonun giriş gnd ortak çıkış ortak değil bobin uçlarına çok yakın demişsiniz bunu anlayamadım.
Osilatör kısmında bu tasarım gerçektende sıkıntı yaratırmı ilk fırsatta dediğinizi deneyeceğim.
u2 dediğiniz sn75176 ve şu aşamada her hangi iletişim durumu yok biaslı dediğinizi anlayamadım ama bakıcam

Ayrıca devredeki takılma olayını ben ilk defa görüyorum daha önce bu şekilde hiç başıma gelmemişti.
Sorun şu şekilde devrede çıkışları sırayla açıp kapatıyoruz pic rastgele bi zamanda duruyor ve yine farklı zamanlarda çalışmaya kaldığı yerden başlıyor.Bu sırada lcd deki yazılarda herhangi bi bozulma yada değişme yok
Takıldığı durumda avometre ile sürücü kısmındaki herhangi biyere dokunduğum zaman (rölelerin bobin ucları) çalışmaya hemen devam ediyor
yada devrede iki adet 24v luk giriş var bu girişlerin herhangi birinden opto üzerinde sinyal gönderdiğim zaman yine çalışmaya devam ediyor. Ama devrede giriş olarak kullandığım butonlardki değişikliklere herhangi bir tepki vermiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlkin 4007 yerine direkt 4148 takın.

OSC caplerini sökün ve xtalin arkasına pad üzerine lehimleyin ve gnd ye atlama yapın. Xtal Caplerle MCU arasında kalsın.

RS-485 ve biaslama;
rs232-rs485_cable.gif

Planeler, yüksek pikli taraflara çok yaklaşmış. Bu zararlı ve gerekli olmayan bir durum. Sadece komponent holleri via niyetine kullanmış durumdasınız, doğrusu, yoğunluk durumuna göre pcb ye viaları serpiştirmek ve layer planeleri nötürleyerek kapasite etkisini söndürmektir. Aksi durumda pcb+ layer planeler ideal bir kapasite gibi davranır.

Bias dirençlerini, mutlak şu değerdir diye düşünmeyin.

Bu başlıkta kısa bir açıklama yazmıştım bu akşam. Sanırım fikir verir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/endüstriyel-haberleşme-protokolleri-hakkında.70956/

Sorununuzun görünen sebebi MCU nun kilitlenmesi. OSC susuyor ve PC yürümüyor. Basit bir test için sn de bir artan bir counterı ekranda gösterin. Sürekli saysın. Kilitlenme durumunda; ne zaman , ne kadar süre ile kilitlendiği gibi durumları;
Resetle mi, PC de kaldığı yerden mi yürüyor görürsünüz

İlkin 4007 yerine direkt 4148 takın.

OSC caplerini sökün ve xtalin arkasına pad üzerine lehimleyin ve gnd ye atlama yapın. Xtal Caplerle MCU arasında kalsın.

RS-485 ve biaslama;
rs232-rs485_cable.gif

Planeler, yüksek pikli taraflara çok yaklaşmış. Bu zararlı ve gerekli olmayan bir durum. Sadece komponent holleri via niyetine kullanmış durumdasınız, doğrusu, yoğunluk durumuna göre pcb ye viaları serpiştirmek ve layer planeleri nötürleyerek kapasite etkisini söndürmektir. Aksi durumda pcb+ layer planeler ideal bir kapasite gibi davranır.
4148 elimde yok ilk fırsatta alıp deneyeceğim
osilatör olayınıda dediğiniz gibi yapacağım.
snubber olayını dediğiniz gibi yaptım fakat devrede iki adet selenoid valf vardı bunlar röle açtığındada tam anlamıyla kendilerini açmıyorlar o yüzden o şekilde kullanamadım.Kullandığım kondasatörler 250v ac x2 içinde 100 ohm seri direnci olan kondansatörlerdi.
O yüzden bağlantıyı valf ve kontaktörlerin bobinlarine paralel olarak yaptım bu da sorunu tam anlamıyla çözmesede baya bi azalttı.
Şu anda elimde internet yok o yüzden çıkıcam arkadaşımdan giriyorum nete ama cevabınızı bekliyorum çok teşekkür ederim iyi geceler...

Reset olmadığına eminim çünkü reset atsa lcd nin değişmesi gerkiyor.
Aslında basit bi deneme modunda deniyorum reset atsa ana menü gelmesi gerekiyor.
Ama dediğim gibi aynen kaldığı yerden deneme modunda devam ediyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri