18650 piller max kaç volt/amper ile şarj edilmeli

zodehala

Üye
18650 piller max kaç volt/amper ile şarj edilmeli? limiti aşarsak ne olur

mesela 3,7v 2600mah için azami sınırlar nedir

4.2 volt 1amper iyidir. Akım 1.5 olabilir ama voltaj 4.3 sonrası infilak olabilir, bilinmez

Ilgili pilin datasheet sayfasına bakabilirsiniz. Her pil ayni ozelliklerde değildir.

Li-ion piller 4,3 V kadar şarj, 2,35 V kadar deşarj edilebilirler. 2,35 V altına deşarj olan piller bozulup tekrar şarj olmayabilir. 4,3 V üzerine şarj olan piller ısınmanında etkisiyle deforme olurlar. En kritik konu aşırı ısınmalarıdır. Kısa devreler ve aşırı ısı patlamalarına neden olabiliyor. Youtube de bir çok video var. Ayrıca bu pillerin uzun depolama ve bekleme süreleri boyunca %60-70 dolulukta tutulmaları daha uzun ömürlü olmalarını sağlamaktadır. XİAOMİ Türkiye Fabrikasının bir tanıtım videosunu izlemiştim. Bir çok testlerden geçtikten sonra paketlenmeden önce batarya şarjları 60-70 oranına getirilerek sevk ediliyor. işte bu nedenlerle BMS batarya yönetim sistemi modülleri ile birlikte kullanılırlar. BMS devreleri pilleri aşırı şarj, aşırı deşarj ve kısadevreye karşı korurlar. Hatta bazı modellerinde termal korumada mevcuttur.
Atelye ortamında manuel olarak şarj ediyorsanız şarj akımı 1A olarak ayarlayıp akımın sıfırlanacağı veya en az akımın çekileceği ana kadar şarj edebilirsiniz. Gerilimi 4,2 V olarak ayarlamak gerekiyor. Sağlıklı piller için bir sorun yok. Ama hastalıklı bir pil şarj esnasında çok aşırı ısınmaya başlayıp bulunduğu yerdeki plastik aksamı eritmeye kabloların izolelerini eritmeye, çeşitli kısa devrelere ve bomba gibi infilak etmeye kadar gidebilir. Yangın çıkarabilir. Şarj sırasında bu işler için özel üretilmiş LIPO GUARD torbalar veya yanmaya ve patlama basıncına dayanıklı kutular içine konulmalıdır.

peki bunları hızlı şar etme yolu yokmu 10 saatte anca şarj oluyolar

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri