18650 pil şart etme yolları.

Kapasite testi ile anlaşılır ama daha iyilerini bulma yöntemini açıklayayım. Pilleriniz dolunca kutudan çıkartıp 3 adedini seri bağlayarak örneğin bir oto ampulünü yakın. Ampul yanarken düzenli olarak 3 pilin uçlarındaki gerilimleri ayrı ayrı ölçün. Gerilimler sırasına göre pillerin iyiliğini sıralamış olursunuz. Aynı sürede gerilimi fazla düşen pilin durumuda diğerlerine göre iyi değildir. Tek tek yaparsanız örneğin voltmetrenin dakika başı değerlerini ölçersiniz bu size yeterli bilgi verir. Ben pil testini yaparken her birine bir voltmetre bağlıyorum anlık olarak hepsini aynı yükte gerilim düşümünü izliyorum. Bu da bana hızlı bilgi veriyor. Ayrıca Xtar VC4 pil şarz cihazı ile dolum kapasitesi ile net bilgi alabiliyorum.

Merhabalar,

18650 pilleri AliExpress'ten aldığım cv/cc ve li-ion pil sarj etme özelliği olan bir dc-dc converter ile sarj etmek istiyorum.
Piller 2500 mAh ve 0.5A sabit akımla sarja başlayıp piller 4.2 volta ulaşınca sabit voltaj ile sarja devam etmek istiyorum.
Ancak; akımı 0.5 amperde sabitleyebilmek için güç kaynağının çıkış gerilimi 5 volta kadar çıkıyor.
Şarj esnasında pilin gerilimini avometre ile ölçüyorum ve pil 4.2 volta ulaştığında şarjı kestiğimde pilin gerilimi 4.05-4.10 volta düşüyor.

Soru 1- Sizce 0.5 amper sabit akımla şarj ederken güç kaynağının çıkış voltajının 5 volta çıkması doğal mı?

Soru 2- Şarjın ikinci aşaması olan sabit volt ile şarja geçmek için, pilin şarjdaki gerilimi mi yoksa şarjdan çıkarıp boştaki gerilimi mi 4.2 volta ulaşmasını beklemeliyim?

Şimdiden teşekkürler

54693

4.2 volta geldiğinde kesersen %85 dolmuş oluyor, sabit voltajla birkaç saat daha tutman gerek. Akım mesela 100mA düşene kadar devam etmen lazım. Ama %85-90 dolulukta bırakırsan batarya ömrü artar..

Ekli dosyayı görüntüle 54693

4.2 volta geldiğinde kesersen %85 dolmuş oluyor, sabit voltajla birkaç saat daha tutman gerek. Akım mesela 100mA düşene kadar devam etmen lazım. Ama %85-90 dolulukta bırakırsan batarya ömrü artar..

Üstat benim sorduğum bu değildi yanlız.
Pilin gerilimi şarjda mı yoksa boşta mı 4.2 volt olmalı?
Bir de, şarj aletinin 5 volta çıkması doğal mı?

Saygılar

Sarj aletine kastınız normal telefon şarj aleti mi? Ben de geçenlerde energizer in 2 usb li modelini almistim. Bosta 4.85 volt veriyor ama yüke bindikce 5.15 volta doğru yükseltiyor çıkışı. Sizinki de yüke göre otomatik ayarlıyor olabilir.

Diger taraftan siz 4.2 voltve sabit 0.5 volt verdiğinizde pil dolmaya yakin bu cekilen amper iyice düşecek ve sonunda sifirlanacaktir. Asıl sarjin da uzun süre kismi bu. Tam sarj olsun derseniz multimetreyi amper kademesinde baglayip takip edebilirsiniz ya da tp4056 ile sarj edersiniz dolunca ışığı yanar.
Sarjdan cekince de bir miktar düşmesi normal

Arkadaşlar merhaba.
Sizden bir konuda yardım talep ediyorum.
18650 iki adet pili seri şekilde nasıl şarj edebilirim.
2 s pil şarj devreleri var biraz baktım ama pek bişey anlayamadım.

İzledim ustam teşekkür ederim.
2s devresini kullansam şarj etmek için kaç volt vermem gerekiyor.
Birde bu devrede çıkış uçları hangisi onu anlayamadım.
Yani şarj etmek için kullandığı p+ ve p- uçları aynı zamanda başlayacağım güce giden uçlar mı oluyor

İzledim ustam teşekkür ederim.
2s devresini kullansam şarj etmek için kaç volt vermem gerekiyor.
Birde bu devrede çıkış uçları hangisi onu anlayamadım.
Yani şarj etmek için kullandığı p+ ve p- uçları aynı zamanda başlayacağım güce giden uçlar mı oluyor

18650 iki adet pili seri
3.7 volt x 2 adet = 7.4 volt

max amper dikkat !!! ( ürün 2s devresi )
BMS Parametreleri Testi:
Aşırı şarj gerilimi:
Aşırı deşarj gerilimi:
Kısayol koruma gecikmesi:
Çalışma akımı:
Aşırı akım:
Standart çalışma öz tüketimi:
vs gibi özellikler ürün alımında .

extra kullanımı : şarj göstergesi test okuyucu
Dijital Voltmetre Ampermetre DC ??? V ???A

http://rctrains.co.uk/Batt protection.htm

örnek gösterim video