18650 Balans Şarj Hazır Devre Çalışma Sorunu

NTC devreye seri olması lazım.

Görevi ise smps güç kaynağı ilk enerjilendiğinde kondansatörler boş olduğu için kısa devre akımı çekerek giriş elemanlarına sorun çıkartabilir. Bu nedenle NTC nin olması iyidir. Olmasa devre çalışır ancak ne zaman arızalanır bilemem.

Taktım düzeldi derken sonuç yani enerji verdiniz cihaz çıkış verdimi?

NTC devreye seri olması lazım.

Görevi ise smps güç kaynağı ilk enerjilendiğinde kondansatörler boş olduğu için kısa devre akımı çekerek giriş elemanlarına sorun çıkartabilir. Bu nedenle NTC nin olması iyidir. Olmasa devre çalışır ancak ne zaman arızalanır bilemem.

Taktım düzeldi derken sonuç yani enerji verdiniz cihaz çıkış verdimi?

Evet tekrar 16.8 volt vermeye başladı hocam. Mosfetleri kontrol etmistim öncesinde zaten. Su anda iyi durumda. Ntc gibi gorev yapan baska eleman var mıdır acaba?

Bunu şundan soruyorum. Gerek Tl431a yi gerekse TS4B05G ü elimdeki arizalu bir karttan sökmüştüm. O kartta ntc ye rastlamadım. Bir tek girişte TVR14561 var.

IMAG1430.jpg
IMAG1428.jpg
IMAG1429.jpg

Bir kez daha teşekkür ederim hocam yardımınız için. Epey tecrübe oldu bunlar benim için.

Hocam ntc işini de çözdüm. eski ntc Sağlammış Bir kenari patlamış ama çalışıyor. internetten araştırdım multimetreyi direnç kademesine alıp ntcyi ısıttım direnci düşmeye başladı. Çalışıyor yani.

Artık şu pilleri sarj etmeyi deneyeceğim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet sonunda adaptörü serkan_48 hocam sayesinde kurtarıp asıl yapmaya çalıştığım şey olan seri bağli 4 adet 18650 pili pcb board ile 16.8 volt vererek sarj etmeyi denedim. Bu arada daha yüksek volt verince devre akımı kesiyor. Şarj etmiyor.

piller:
4.14 v
3.97 v
3.94 v
3.87 v

Olarak sarj oldu.

Acaba olur mu diyerek daha sonra B- ve B+ uçlardan 16.8 voltu verdim bu defa da pillerden birisi 4.35 volt olmus, neyse ki gaz salınımı olmadı. Yani B yazan yerden sarj etmek problemli.

--------------

Diğer boardı da denedim.

3.64 ten 3.98 e
3.79 dan 4.15 e
3.67 den 3.95 e
3.67 den 3.98 e
Kadar çıktı pillerin şarjları.

Sonuç olarak devre balans sarj yapmıyor.

Adaptör ise kaliteli olmuş.
Serkan_48 hocam. 2.5 amper akım verebildiğini gördüm. Daha yuksegini denemedim. Muhtemelen daha yüksek de verir.

Balans sarj etmemesi kotu olmus bende almayi dusunuyordum.

Adaptorun calismasina sevindim elinize saglik.

Kolay gelsin.

Balans sarj etmemesi kotu olmus bende almayi dusunuyordum.

Adaptorun calismasina sevindim elinize saglik.

Kolay gelsin.

Evet hocam sağlıklı değil sarj işlemi. Ben de umutluydum hatta bir çalışmamda kullanacaktim. Pilleri ortalama 4 volta kadar sarj eder ancak. (bu sarj işlemini hizli yapıyor ama tam yapmıyor dediğim gibi)

Adaptörü de katkılarınızla hayat döndürdük teşekkür ederim.

Sizin bilgilerinizden faydalanmak amacıyla güç kaynağı ile ilgili bir konu açtım bie bakarsanız sevinirim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ayarlı-güç-kaynağı-tavsiyesi.117270/#post-756715

Son düzenleme:
devre şarj işlemini yaparken her pilin kutuplarını ölçtünüz mü, her birine aynı gerilim mi uygulanıyor..

devre şarj işlemini yaparken her pilin kutuplarını ölçtünüz mü, her birine aynı gerilim mi uygulanıyor..

Farklı farklı veriyor. Şarj bittiginde de pillerin voltajı farklı çıkıyor. Dengelemiyor maalesef. Normalde sona doğru balans yapıp hepsini ayni voltaja getirmesi gerekirdi.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri