18650 Balans Şarj Hazır Devre Çalışma Sorunu

Biraz zor okudum ama UC3843AL yazıyor hocam.

devredeki 8254a entegresi 26 volta kadar beslenebiliyor ise, elinizdeki adaptör akım olarak 4.74 amper yazıyor ama 19 voltluk, yani hiçbir oynama yapmadan devreye direkt bağlansa sorun yaşanır mı acaba ?

19 volt ile rahatlikla beslenecegini dusunuyorum ancak bu kartla ilgili satis siteleri disinda bilgi bulamadim ust ve alt limitleri nedir bulamadim.

Şurada vcc 30 yazıyor ama bu mu dediğiniz

Screenshot_20180110-081003.png

Sonunda Laptop adaptörünün voltajını değiştirebildim galiba. Galiba diyorum çünkü uzun vadeli denemedim.

27k direnci cikarip yerine 20 k direnc taktım voltaj 15 civarına indi. Elimde 20 k direnc olmadığından 5 adet 100 k yi paralel bağladım.

Daha sonra 20 k dirence seri olarak 3296 koduyla bilinen 100 k lik bir potansiyometre ekledim. 10k lik pot olsa daha iyi olurdu ama maalesef elimde yoktu. Bu sekilde pottan ayarlama yaparak hassas bir sekilde 15 - 20 volt arasinda gezebiliyorum. Bana lazım olan 16.8 volta ayarlayıp kapagi kapattim. Kapaga da potu ayarlayabilmek icin bir delik açtım. 16.8 voltta sabit 1 amper cekerek deneme yaptim. Şimdilik sorun görünmüyor. 0.2-0.3 voltluk bir sapma oluyor ki bana gore bu iyi bir deger.

(direkt pot baglasaydin da diyebilirsiniz ama pota güvenmedim o yuzden sıfırlayıp kusuratlarini yani birkaç kiloOhmunu kullanmak istedim. Gerekli direnci bulamayınca eklemis bulundum haliyle )

Görüntüler aşağıda :

IMAG1424.jpg
IMAG1423.jpg
IMG_20180110_112913.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Peki lityum sarj devresi ile son durumu denedinizmi?

Onu bugün deneyeyip sonucu paylaşacağım hocam. Ona fırsat olmadı.

Sorunlar bitmiyor. Adaptörü kapattiktan sonra biraz sıkıştırarak yapıştırdım ama fise takinca kisa devre yaptı şalter attı.

Icini açtığımda ac girisindeki sigortanın patladığını ve az da ntc nin zarar gördüğünü gördüm. Bu sigortadan elimde olmadığından Denemek amacli ince bir tel ile düz bağladım ve fişe taktım. Bir kisa devre daha oldu ve ntc nin bir bacağı fırladı. Ölçtüm ntc 4.6 ohm. Saglamdir hala diyerek yine taktım ama ntc bir daha patladı.

Hem sigortanın hem de ntc nin oldugu yeri düz bagladim ama yine şalteri attı. Herhalde sonunda adaptörün işini bitirdim.

Bu kisa devreye isaret.

Eger arizayi goreyim derseniz ilk bakacaginiz nokta smps trafosunun primer sargisini anahtarlayan mosfete bakiniz. Kısa devremi olcunuz.

En azindan deneyim olacaktir.

Bu kisa devreye isaret.

Eger arizayi goreyim derseniz ilk bakacaginiz nokta smps trafosunun primer sargisini anahtarlayan mosfete bakiniz. Kısa devremi olcunuz.

En azindan deneyim olacaktir.

Aynen hocam GBL207 nin 3 bacakta kisa devre var. Isaretli olanlarda. Ben bunun yerine TS4B05G taksam olmaz mi ki?

GBL207 2a 1000 v
TS4B05G 4a 600v

IMG_20180110_173833.jpg

SYQFDhn0DT8HRO-2DCAEgQ92PMzpmOYOdTV9OeTvfG9-GpxHAA.jpg
bacak bağlantıları ve kilif sekilleri uyuyor degerleride amper olarak yeterli. Yani yerine olur. Ancak bu kopru tipi dogrultucu diyotun arızalanma nedeni sonrasindaki devrede olabilir iyi kontrol etmeden voltaj vermemek lazim.

Ayrica bir tavsiye bu gibi testlerde guc kaynaginin 220 volt devresine akkor flamanli bir lamba baglarsaniz kosa devre aninda patlamaktansa lamba yanacaktir. Bir nevi koruma.

Not. Bu dwvreden sonraki mosferide kontrol ediniz.

Teşekkür ederim hocam önerileriniz için. NTC 5D-9 da yanmisti dediğim gibi. Onun yerine muadil bir sey takilabilir mi? Veyahutta düz baglasam olur mu? Gal8ba onun gorevi devreyi korumak.

Evet hocam. TS4B05G yi taktım duzeldi. Ben bozana kadar bir kez daha çalışmaya başladı. Ama şu anda ne sigorta var ne de ntc. Sigorta işini hallederim. Herhalee 3a bir sigorta taksam olur 220 girişine. Cam sigortayı lehimlerim bir sekilde. NTC yok elimde. Onsuz da olur herhalde

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri