18650 Balans Şarj Hazır Devre Çalışma Sorunu

8254a tahmin ettiğim gibi.

Bu entegrenin datasheetinde , VDD ve VSS olarak maksimum 26 volt yazıyor yani kanımca voltajı 16 volttan biraz daha yükseltebilirsiniz.

Elinizdeki taktığınız pillerin boştaki voltajı nedir. Malesef benim elimde bir kaç tane 3 voltun altına inmiş lityum pil var. Şarj almıyor piller ölmüş. Elinizdeki pillerin biri bile ölü ise şarj akımı geçmez kanımca.

Pillerinizin gerilimini ölçüp buraya eklermisiniz dördünü ayrı ayrı.

Ekli dosyayı görüntüle 42528

3.20 v
3.58 v
3.58 v
4.13 v

Yarın başka pillerle ve dediğiniz gibi 16 voltun biraz üzerinde deneyeceğim hocam.

3.58 v
3.72 v
3.50 v
4.13 v

olan pillerle de denedim. Hatta voltajı 17.5 bile yaptım ama olmadı.

Aklima baska birsey gelmiyor.

Montajda da sorun gorunmuyor.

Bağlantı yanlış gibi görünüyor.
Resimdeki gibi olması gerekli.
HTB1FDmBaiERMeJjy0Fcq6A7opXau.jpg

Bağlantıları yeniden kontrol ederek deneyiniz.

Kac tane satıcıya baktiysam baglanti attığım şekilde. Uzerinde de yazıyor zaten. B yazanlar Battery P yazanlar ise Power. Yanlış değil sanki. Bağlantıyı degistirirsem devreyi yakarım muhtemelen

B harfi herzaman BATTERY anlamı taşımayabilir.
P bazen PILE's PİLLER anlamı da taşıyabilirler.
Yukardaki yazılar tam aksini söylüyor.
OUTPUT CHARGE POZITIVE ELECTROD yazısına istinaden gidilirse buralar çıkış uçları.

Mr_YAMYAM hocam Sizin dediğiniz şekilde de denedim olmadı. Galiba benim besleme yetersiz kalıyor. Önce en az 1 amper verebilen 16.8 voltluk bir adaptör işini halletmem lazim gibi görünüyor. Lm317 ile 19.5 voltluk laptop adaptörünün voltajini aşağı cekip deneyeyim dedim aşırı ısındı. Yanmadan kapattim. Ayni şekilde step up regulatorle de denediğimde verimsiz oldu.

Eski bir laptop adaptörü var elimde. Bunun çıkışa yakın dirençlere baktim bir seyleri söküp takmadan elimdeki 100k ve 1.5 M lik dirençleri sadece paralel şekilde tutarak direnclerde gezdim. 2 dirençte voltajin değiştiğini gördüm. Birisi 3901 kodlu smd direnc diğeri normal 27k direnç. Alttaki görüntülerde isaretledim.

Bunlardan herhangi birisine pot baglasam değişken voltaj elde edebilir miyim? Eger oyle olmaz derseniz, sizce hangi direnci değiştirerek voltajı düşüreyim?

IMG_20180109_170105.jpg
IMG_20180109_170008.jpg
IMG_20180109_170657.jpg

Bu kart gerilimi arttırır ama akıma etki etmez, akım yetmemiştir. 16.8v ve pil başına 1A min. akım veren adaptör besleme şart.

Sizin dediğinize geldim galiba hocam. Bakalim bunu halledince olacak mi?

Aceleci davrandım ve 27 k lik dirençi çıkarıp yerine 500 k lik pot takip deneyeyim dedim. Basta calisti sonra bir cızırtı geldi. Patlayan bir sey yok. Pot u çıkarıp eski direnci taktim voltaj su anda 4 çıkıyor. Neyi bozdum bakalım araştırıyorum.

Neyi bozduğumu bulamadım. Fikriniz var mi ustalar? Dirençler, kondansatorler saglam görünüyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Neyi bozduğumu bulamadım. Fikriniz var mi ustalar? Dirençler, kondansatorler saglam görünüyor.

Dostum ,

Kart önümde olmayınca biraz zor cevap olacak ama gördüğüm kadarıyla yanıtlamak istersem,

direncin yakınlarında bir optokuplor var ve yakınında IC3 adında 3 bacaklı parça var. Bu parçanın adını okuyup yazarmısınız TL431 mi bakarmısınız?

Bu direnç çıkış hattından geri adaptörün pwm kontrol entegresine feedback göndermekle yükümlüdür. Bu hamlenizle bu kısıma zarar vermiş olabilirsiniz. Optoyu değiştirmek gerekebilir. ( optonun içindeki led bozulmuş olabilir )

TL431 ise buda bozulup referans gerilimini çıkartmıyor yada yanlış çıkartıyor olabilir.

Şemayı cok iyi takip edemiyorum.

Dostum ,

Kart önümde olmayınca biraz zor cevap olacak ama gördüğüm kadarıyla yanıtlamak istersem,

direncin yakınlarında bir optokuplor var ve yakınında IC3 adında 3 bacaklı parça var. Bu parçanın adını okuyup yazarmısınız TL431 mi bakarmısınız?

Bu direnç çıkış hattından geri adaptörün pwm kontrol entegresine feedback göndermekle yükümlüdür. Bu hamlenizle bu kısıma zarar vermiş olabilirsiniz. Optoyu değiştirmek gerekebilir. ( optonun içindeki led bozulmuş olabilir )

TL431 ise buda bozulup referans gerilimini çıkartmıyor yada yanlış çıkartıyor olabilir.

Şemayı cok iyi takip edemiyorum.

Az önce foruma giremedim bir donma oldu. TL431A dediğiniz parça. Elimdeki arızalı boardlardan birinde aynısından buldum. Dediğiniz gibi değiştirdim ve düzeldi. 19.6 volt oldu tekrar. Helal olsun hocam teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Bir şey daha öğrenmiş oldum sayenizde.

Şimdi geriye dönersem. Bunun voltajını 16.8 e nasıl düşürürüm acaba? Daha önce diyotlarla denemiştim sağlıklı olmamıştı. Seri bağlı 6 A diyotlara rağmen diyotlar aşırı ısınıyordu.

Son düzenleme:
Rica ederim.

Adaptör voltajını çok geniş olmasada az bir aralıkta voltaj ayarı yapılabilir.

Ancak bunu yapabilmek için şemasını iyi incelemek ve ölçümlemek lazım.

Bi ihtimal deyip devrenin üzerinde bir pwm kontrolcü entegre olmalı. Bu entegreyi bilir araştırırsak feedback devresini inceleyebilir ona göre oynamalar yapabiliriz. Çokta ümit vermek istemem spesifik bir devredir.

ÜZerindeki kontrolcü entegrenin adını verirseniz araştırabiliriz.

Not foruma bende giremiyordum demekki genel bir sorun sunucu erişimi ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri