18650 Balans Şarj Hazır Devre Çalışma Sorunu

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.
Aliexpressten 4 adet 18650 pili şarj etmek amacıyla bir hazır devre satın aldım. Satıcının da belirttiği gibi bağlantıları yaptım.

4 pili şarj için 12v 3a bir adaptörünü çıkışına MT3608 step up regulator ekledim ve 4 pil için 16.8 volt verdim. Fakat piller bir türlü şarj olmadı. Devre koruma devresi olarak da geçiyor. Koruma görevini yapıyor onda sorun yok. Onu da akım çekerek denedim ve belirli bir voltajın altına düşürmeden devre voltaji kesti. Devre arızalı diyeceğim ama aynısından 2 tane almıştım. İkisinde de aynı sorun var.

Acaba bu devre şarj işlemi yapmıyor mu, yapıyorsa da ben nerde hata yapıyorum? Yardımcı olursanız sevirim. Elbette bu forumda bundan kullanan vardır diye düşünüyorum. Teşekkür ediyorum.

Fotoğrafları eklersem problem daha da anlaşılır olacaktır.

IMAG1396.jpg
IMAG1395.jpg
HTB1FDmBaiERMeJjy0Fcq6A7opXau.jpg

Son düzenleme:
Küçük kartı step up, neden ne amaçla koydunuz?

Bu kart gerilimi arttırır ama akıma etki etmez, akım yetmemiştir. 16.8v ve pil başına 1A min. akım veren adaptör besleme şart.

Bu kart gerilimi arttırır ama akıma etki etmez, akım yetmemiştir. 16.8v ve pil başına 1A min. akım veren adaptör besleme şart.

Ama az da olsa akım geçmesi gerekmez mi? Ben bunu XL6009 step up devreyi 12v 3a adaptör ile besleyerek de denedim. Yine akim geçemedi.
Ölçümü de true rms pensampermetre ile yaptim.

Konuyu güncelledim hocam. Eksik anlatımlarımı tamamladım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ama az da olsa akım geçmesi gerekmez mi? Ben bunu XL6009 step up devreyi 12v 3a adaptör ile besleyerek de denedim. Yine akim geçemedi.
Ölçümü de true rms pensampermetre ile yaptim.

Pens ampermetre akımı okumamış olabilir.

Normal multimetre yokmu devreye seri bağlayıp ölçünüz.

Birde şarj esnasında hücre voltajlarını ölçermisiniz. Pil voltajları boşta iken kaç volt şarj başlayınca kaç volt acaba?

Birde 4 pilin dolu voltajı 16.8 volt yapıyor. Aradaki devrede de mutlaka verim kaybı vardır. Yani sizin bu devrenin girişi mutlaka 16.8 voltun biraz üzerinde olmalıdır. Kartla gelen herhangi bir klavuz kağıt v.s. varmı o karta maksimum kaç volt verilebilir. Şahsi fiktim voltajı en az 2 volt kadar yüksek vermek gerekirki pillerin gerilimini aşıp şarj işlemi başlasın ve akım aksın.

Pens ampermetre akımı okumamış olabilir.

Normal multimetre yokmu devreye seri bağlayıp ölçünüz.

Birde şarj esnasında hücre voltajlarını ölçermisiniz. Pil voltajları boşta iken kaç volt şarj başlayınca kaç volt acaba?

Birde 4 pilin dolu voltajı 16.8 volt yapıyor. Aradaki devrede de mutlaka verim kaybı vardır. Yani sizin bu devrenin girişi mutlaka 16.8 voltun biraz üzerinde olmalıdır. Kartla gelen herhangi bir klavuz kağıt v.s. varmı o karta maksimum kaç volt verilebilir. Şahsi fiktim voltajı en az 2 volt kadar yüksek vermek gerekirki pillerin gerilimini aşıp şarj işlemi başlasın ve akım aksın.

Seri de bağlayıp denedim hocam sonuc yine aynı. Karta en fazla 16.8 volt veriliyor doye biliyorum. Kılavuz gelmedi yanında. Açıklamalarında en fazla 16.8 volt gördüm.

Bosta ve sarjda iken pillerin voltajlari değişmiyor. Daha once onu da denemiştim. Voltaji da arttirip denedim ama nafile.

Bu devre sadece koruma devresi olsa neden power girişi olsun. Anlamadım. YouTubeda da adam akıllı video göremedim.

Bende satış siteleriden öğrenmeye çalışyıorum ama net bilgi bulamadım

Araştırıyorum şu an

Üzerindeki entegrenin ( kontrolcü ) adını okuyamıyorum.

Acaba S8254AA müdür? okunaklı bir resmini ekleyebilirmisiniz bakayım? Yada okuyup tam adını yazabilirmisiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üzerindeki entegrenin ( kontrolcü ) adını okuyamıyorum.

Acaba S8254AA müdür? okunaklı bir resmini ekleyebilirmisiniz bakayım? Yada okuyup tam adını yazabilirmisiniz?

8254AA yazıyor hocam.

Aldığım linki de verebilirim.

1PCS 4S 30A Li-ion Lithium Battery 18650 Charger Protection Board 14.4V 14.8V 16.8V 4S BMS (Hei)
http://s.aliexpress.com/NbU73MBb?fromSns=Copy to Clipboard
(from AliExpress Android)

8254a tahmin ettiğim gibi.

Bu entegrenin datasheetinde , VDD ve VSS olarak maksimum 26 volt yazıyor yani kanımca voltajı 16 volttan biraz daha yükseltebilirsiniz.

Elinizdeki taktığınız pillerin boştaki voltajı nedir. Malesef benim elimde bir kaç tane 3 voltun altına inmiş lityum pil var. Şarj almıyor piller ölmüş. Elinizdeki pillerin biri bile ölü ise şarj akımı geçmez kanımca.

Pillerinizin gerilimini ölçüp buraya eklermisiniz dördünü ayrı ayrı.

fejlfaız.png

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri