1800 mhz gsm anten yapımı

obican

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba aranıza yeni katıldım. Elektronikten pek anlayan birisi değilim bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Turkcell band 3 1800mhz'e tekabul ediyor bu frekansta yönlü anten yapmak istiyorum ama yolun çok başındayım. 4g modem router kullanıyorum içinde turkcell hattı taşıyor cihazın adı huawei b16s-22d. mimo özellikli iki adet ts9 bağlantıya sahip. şimdi benim yaptığım testlerde snr değerleri 90 civarında hızım da gayet ideal sayılabilir ama asıl sorunum jitter, bağlantıda dalgalanma oluyor genelde ping değerlerim 60ken 100e 130a sonra tekrar 60 iniyor ve paket kaybı yaşıyorum buna yönelik bir anten yapılabilir mi sizce? evim apartmanın en üst katında ve baz istasyonuna direk görüşüm var çatıya monte etmeyi düşünüyorum. mimo olabilmesi için 2 adet yagi anteni 45derecelik açılarla yerleştirmem gerekiyor eğer araştırdıklarımdan doğru anladıysam. Bana fikir verebilecek yardımcı olabilecek herkese teşekkür ederim.

Jitter tamamen donanım ve altyapı ile ilgilidir.
Ping ise elektromanyetik dalgalardan ve sistemden kaynaklanmaktadır.
Benim modem profesyonel üretimdir.
FOUR FAITH 3G LTE Türkcell 3G hat kullanıyorum.
En iyi pingim 31m sn olup, data transferi olmadığı durumlarda baz istasyonunun özelliklerinden dolayı zaman zaman 100 lere ve 200 lere çıkıyor.
http://myip.speedtestcustom.com/result/086172e0-6d31-11e9-9ae4-c758828397bf
Balkonda iyi bir anten ile kullanmaktayım. Sinyal seviyesi ne olursa olsun durum değişmiyor.

3g ve 4g arasinda ping farki oldugunu okumustum yanlis hatirlamiyorsam. Evin icinde modemin konumunu degistirdigimde bile 20 ping fark ediyor disari buna gore yonlu bir antenin fayda saglamasi gerekmez mi?

3g ve 4g arasinda ping farki oldugunu okumustum yanlis hatirlamiyorsam. Evin icinde modemin konumunu degistirdigimde bile 20 ping fark ediyor disari buna gore yonlu bir antenin fayda saglamasi gerekmez mi?
Elektromanyetik dalgalar sözkonusu olunca 3G veya 4G fazlaca farketmez.
Baz istasyonundaki elektronik ekipmanlar ve modemin verici-alıcı katındaki elektronik ekipmanlar etkendir.
Bu ekipmanların bir UYANMA zamanı bulunmaktadır. Bir de tepki gösterme zamanı bulunmaktadır.
Bu iki unsur doğrudan ping süresine etki eden faktörlerdir.
Ayrıca baz istasyonu kendi içerisinde power-save moduna da geçebilmektedir.
Data transferi durumuna göre VDCMA dan HDSPA ya geçerek veya tersi ile bazı protokolleri değiştirmektedirler.
Benim modem özelliklerine bakacak olursak, GPRS ten itibaren HSPA+ ya kadar birçok modül olduğunu görebiliriz. Tüm bu modüller baz istasyonunda da bulunmaktadır.
Çünkü baz istasyonlarına birçok cihaz erişmektedir ve her bir cihazın da belli bir yapısı bulunur.
Sistem 4.5G ye geçtiği için ben sistemi kullanamamazlık edemem. Eski protokolleri hala kullanabilmekteyim.
Hatta dağ başına gidip te GPRS üzerinden sinyal yakalarsam, çok düşük hızla da olsa internete bağlanabiliyorum.

SIGNAL.png

Bu değişim süreci kullanıcıya bağlı olmadığı için konfigüre edilemezler.
Ancak baz istasyonuna çok yakın olunması durumunda en az seviyede olabilir.
Yıllar önce kullanmış olduğum ADSL protokolünde 1MB/sn band genişliğindeki internetimde bile 31ms ping gecikmem bulunuyordu.
Ama GSM sistemlerinde ping gecikmelerinin önüne geçebilmenin hiçbir yolunu bulamadım ne yazık ki.
Küçük bir kıyaslama yaparsak.
Ev telefon sistemlerinde numara çevrildiğinde karşı tarafın uyanması için (Zil çalması) küçük bir süre gerekli iken, GSM sistemlerinde bu sürenin çok daha uzun olduğunu farketmişizdir.

Detaylı mesajınız için çok teşekkür ederim. Ama ben bir anten yapıp denemeden içim rahat etmeyecek sanırım :) Bu bir yardım alabilirsem çok mutlu olurum.

Detaylı mesajınız için çok teşekkür ederim. Ama ben bir anten yapıp denemeden içim rahat etmeyecek sanırım :) Bu bir yardım alabilirsem çok mutlu olurum.
Benim tecrübelerime dayanarak şunları önerebilirim.
Baz istasyonu ile arandaki mesafe uzak ama arada engel yoksa, yönlü anten kullanımı avantaj sağlayacaktır.
https://www.wifi-shop24.com/JARFT-4G-LTE-Directional-Panel-Antenna-17dBi-2600MHz-MIMO-Outdoor
Baz istasyonu ile aranda çok engeller var ise yönlü anten kullanımı aksi yönde etki edebilecektir.
Bu şartlarda en ideal anten tipleri yüklenmeli ve kazançlı antenlerdendir.
https://www.wifi-shop24.com/4G-Indoor-Antenna-9dBi-Multiband-3m-Cable-SMA-male

Baz istasyonuna yakın ama arada çok engellerin varsa şu tip antenler daha uygundur.
https://www.wifi-shop24.com/LTE-4G-...-Multi-Band-MIMO-IP67-Outdoor-15m-Cable-Black

Mesafe ve arazi koşullarına göre 24dbU antenler de bulunmaktadır.
Bu tür antenler engebeli arazilerde etkin değillerdir.
https://www.aliexpress.com/item/4g-...rid-Antenna-2X24dBi-External/32931249585.html

Baz istasyonunu görüyorum arada 600 metre mesafe gösteriyor google maps ile ölçtüğümde bu mesafe sizce fazla mı? Gösterdiğiniz yönlü olan anten panel tipi yagi değil ama büyük ihtimal işimi görür fakat 2600mhz diyor. Bu 2600e kadar tüm frekansları çalıştırıyor mu anlamına geliyor? Çünkü benim bağlandığım band 3 turkcell 1800mhz ölçüyor.

800m uzaktaki balkondaki modemimi arada 12 katlı bir apartman varken, oda içindeki usb harici kablolu wifi adaptörü ile 2 yıl sorunsuz kullandım. Web sayfaları bir sn gecikmeli açılıyordu.Ama download sorunsuzdu. Gerçi ben orjinal anten kulladım ama bence yönlü Anten önemli.

Baz istasyonunu görüyorum arada 600 metre mesafe gösteriyor google maps ile ölçtüğümde bu mesafe sizce fazla mı? Gösterdiğiniz yönlü olan anten panel tipi yagi değil ama büyük ihtimal işimi görür fakat 2600mhz diyor. Bu 2600e kadar tüm frekansları çalıştırıyor mu anlamına geliyor? Çünkü benim bağlandığım band 3 turkcell 1800mhz ölçüyor.
600 metre oldukça yakın sayılır.
100mW güç için neredeyse full dublex çalışılabilir.
GSM şebekelerinde farklı frekanslarda çalışabilir. Bu normaldir. 2600MHz e kadar tüm frekans bölgelerinde çalışabilir.
Panel tipi anten PCB üzerinde yapılmış kazançlı anten tiplerindendir. Son zamanlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu antenin daha düşük kazançlısı dahi işlevsel olacaktır.
Zaten 600m mesafede fazlaca kazanca ihtiyacın olmayacaktır.
Anten kazancını artırdıkça gürültü faktörlerini de yükseltirsin. Bu da doğrudan sinyal kalitesine etki eder.
Verdiğin değerlere göre senin gürültü faktörün son derece iyi değerde.

600 metre oldukça yakın sayılır.
100mW güç için neredeyse full dublex çalışılabilir.
GSM şebekelerinde farklı frekanslarda çalışabilir. Bu normaldir. 2600MHz e kadar tüm frekans bölgelerinde çalışabilir.
Panel tipi anten PCB üzerinde yapılmış kazançlı anten tiplerindendir. Son zamanlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu antenin daha düşük kazançlısı dahi işlevsel olacaktır.
Zaten 600m mesafede fazlaca kazanca ihtiyacın olmayacaktır.
Anten kazancını artırdıkça gürültü faktörlerini de yükseltirsin. Bu da doğrudan sinyal kalitesine etki eder.
Verdiğin değerlere göre senin gürültü faktörün son derece iyi değerde.
Çok teşekkür ederim. o halde gürültü arttırmamak için 1800mhz değerinde bir anten daha iyi olur sonucunu çıkarıyorum yanlış anlamıdımise. Modemin arayüzünde değerleri şu şekilde gösteriyor ama çok kısıtlı bilgi vermiş ölçmenin başka bir yolu var mıdır?
ss.png

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri