180 V DC Güç Kaynağı Devre Şeması

@can55

Bu işi profesyonelce yapacaksanız yardım alıp şu devreyi yapmanızı öneririm.

Dilerseniz 50 tl ye verdiğiniz güç kaynağını geri isteyin tamiri için oluru varsa ben bakıp tamir edip size geri göndereyim.

https://320volt.com/yuksek-voltajli-0-400v-22ma-600ma-ayarli-guc-kaynagi-tca785/

Linkteki güç kaynağı 400 volta kadar ve 600 ma akım verebilir bir güç kaynağı.
Emin misin ent sadece 15 Tl imiş.

Arkadaşımızın kullandığı bir güç kaynağı varmış arızalanmış. Yapılması için bir elektronikçiye verilmiş ama olmadığını söylemiş.

Serkan hocam devreyi aşağıdaki şekilde biraz değişikliğe uğrattım. LR8 yerine TL783 kullandım. Çünkü piyasada lr8 bulunmuyor gibi birşey belli başlı bazı sitelerde mevcut. Ama TL783 daha yaygın oldugunu gördüm. Normalde Çizim programı olarak Altium öğrenmeye çalışıyordum. Ama türkçe kaynak yok denecek kadar azdı. Bu sebeple bu forumda ve uyesi olduğum facebook gruplarındakı arkadaşların yönlendirmesi ile bugün itibari ile proteusa başladım ve ilk olarakta bu devreyi yaptım. Giriş kısmında 110-150VAC uygulandığında Çıkışında 107 VDc ye kadar gerilim sağlamakta. TL738 sonuna koymuş olduğum pot ilede 1.30-107 arasında gerilimi değiştirebilemekteyim. Bu benim ilk projem illakı yanlışlarım olmuştur. Ama sizlerin eleştiri ve yorumlarıyla da bu eksiklikleri gidereceğimi düşünmekteyim.
Ekli dosyayı görüntüle 58955
Ekli dosyayı görüntüle 58956
Ekli dosyayı görüntüle 58957
kardeş yolların dönüşlerini 90 derece yapma birde kalın yol kullan 3mm 2mm mosfet tarafını plain içine al

Köprü diyota ac verilince dc alıyoruz.. tam tersi mümkün müdür ?:p:rolleyes:

Köprü diyota ac verilince dc alıyoruz.. tam tersi mümkün müdür ?:p:rolleyes:
Direkt olarak diyotlarla mümkün değil ama invertör devreleri mevcut bu konuda diye biliyorum. Yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltsin lütfen.
@can55

Bu işi profesyonelce yapacaksanız yardım alıp şu devreyi yapmanızı öneririm.

Dilerseniz 50 tl ye verdiğiniz güç kaynağını geri isteyin tamiri için oluru varsa ben bakıp tamir edip size geri göndereyim.

https://320volt.com/yuksek-voltajli-0-400v-22ma-600ma-ayarli-guc-kaynagi-tca785/

Linkteki güç kaynağı 400 volta kadar ve 600 ma akım verebilir bir güç kaynağı.
Bugün sizin tamir teklifiniz için firmayı aradım ve ürün komple dağıttıklarını ve kasasını farklı bir güç kaynağında kullandıklarını söylediler. Linkte önermiş olduğunuz devre gayet güzel görünüyor. Ama gercekten tehlıkelı 400vdc :) 100-120 vdc arası olsaydı iyi olurdu :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri