170 watlik peltier

170 wattlik 6*6 peltier var elimde derecesini eksilere cekmek için ne yapmayalım

13 volt 20 amperlik trafoyla besliyorum

Ben denemistim.

Soyle olmasi gerekiyor ornek veriyorum.

Su sogutmali pc kasalari var bilirsiniz islemci uzerine takilan iki ucu olan sogutma sistemleri var. Icinden sivi dolastirarak islemciyi sogutuyor. Bir tane boyle bir isi degistirici bulmalisiniz yada yapmali yaptirmalisiniz. Bu isi dwgistiricisini peltierin isiyi attığı kondenser kismina termal macunla tutturunuz. Sistemi pompa ve bir havuz yada 4-5 litrelik kab icerisinden su emip basacak sekilde ayarlayiniz.

Sistemi kurunuz ancak bu bahsettigim kabin icine aldirabildiginiz kadar buz koyunuz uzerine su ekleyip mumkunse soguk su sonrasinda pompasini calistirip kondenserden soguk su dolastiriniz.

Peltieri enerjilendiriniz. Peltier normalde isiyi attigi tarafini soguttugunuzda soguyan taraf dahada soguyacaktir.

Soyle dusunun peltier kondenseri kac derecw ise datasheetinde yazan fark kadar sogutur.

Mesela fark sicakligi 30 derece olsun. Ortam 35 derece ise soguk taraf 5 derece olacaktir. Ikinci ornek benim onerdigim sistemde kondenser 0 dereceye yaklasacak 30 derece fark ile - 25 yada - 30 derece sicakliga inmis olacaksiniz.

Su soğutma değilde alüminyum petek ve fan ile soğutmalı dusunuyorum

Su soğutma değilde alüminyum petek ve fan ile soğutmalı dusunuyorum

Aluminyum petek ve fanla ancak ortam sicakligina yaklasabilirsiniz. Peltierin tam modelini bilmedigim icin dt ne bilemiyorum. Ben dt 60 derece peltier almama ragmen aluminyum petek ve fanla 3 derecenin altina inemedim. Dt olarak 30 derece inebildim.

Sizin elinizdeki peltierin modli nedir?

Aluminyum petek ve fanla ancak ortam sicakligina yaklasabilirsiniz. Peltierin tam modelini bilmedigim icin dt ne bilemiyorum. Ben dt 60 derece peltier almama ragmen aluminyum petek ve fanla 3 derecenin altina inemedim. Dt olarak 30 derece inebildim.

Sizin elinizdeki peltierin modli nedir?
Tec1_12720

Bakıyorum YouTube dan 12706 suyu donduruyorlar

Benimde elimdeki 12706 yanlis yatirlamiyorsam ama oyle dondurma filan olmadi.

Sizinkinin datasheetine bir bakayim

serkan hocam peltiere enerji verirseniz bir taraf sürekli ısınır, diğer taraf sürekli sogur, dt değeri benim bildiğim 2 taraf arasında güvenli sıcaklık farkı anlamına geliyor.
3 derecenin altına inememek bence tamamen peltierin gücü ile alakalıdır.

Elinizde 2 adet peltier varsa yüzeylerini birbirine seri olrak termal macunla yapıştırın soğutucu ve fanıda bağlayın teorik olarak 30 derece yerine 60 derece ısı farkına ulaşabilirsiniz.

Bir benzetme yapılırsa tek kademeli bir santrifüj pompa yeterli (H) (basma) yüksekliğine bu suyu basamadığında çok kademeli olarak yapılır ve basma yüksekliği böylece çok fazla artar. Tekstil sektöründe sıkça kullanılan tek bir elektrik süpürgesi yeterli bir emiş yapamadığında giriş ve çıkışları içten seri bağlanarak daha yüksek vakumlu bir süpürge teknik olarak elde edilebilir. Peltier'de de sn. kesmez'in sözünü ettiği gibi, birbirlerine seri olarak bağlanan peltierlerle daha düşük sıcaklıklar böylece kolayca elde edilebilir. Ancak arada tüm yapılacak bu yalıtımları çok iyi sağlanıp ısı kaçaklarına (ısıl kısa devrelere) izinl vermemek de gereklidir. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri