16f877a yardım

merhaba arkadaşlar

877a nın A portunu giriş yapıyorum ve portd deki ledi butonla yakmak istiyorum devreyi kurdum. programı yazdım. fakat nedense ben a0 a 0 vermeden program direk onu sıfırmış gibi algılıyor ve led i yakıyor . bunun önüne bir türlü geçemedim bu konuda bana yardımcı olun devre şeması aşağıdaki linkde var kodlarda yine burda saygılar.

LIST P=16F877A
INCLUDE "P16F877A.INC"

BSF STATUS,5
CLRF TRISB
BCF STATUS,5

CLRF PORTB

BASLA
BTFSC PORTA,0
GOTO BASLA
MOVLW H'FF'
MOVWF PORTB
GOTO BASLA

END

Pull-up direncini bağladığın power sembolünün özelliklerine gir ve "vdd" olarak tanımla ki butona basılmadığında porta 0 pini 1 olarak algılansın.

* Programında basla etiketinden sonra portb'yi temizlemelisin, yoksa butona ilk basışından sonra led sürekli yanar.

* led yakma komutunun ardından bir de bekleme olmazsa ledin yanıp söndüğünü göremezsin.

*a portunu dijital giriş-çıkış olarak kullanabilmek için adcon1 yazmacına 7 değerini yüklemek gerekir.

pull-up direncini bağladığın power sembolünün özelliklerine gir ve "vdd" olarak tanımla ki butona basılmadığında porta 0 pini 1 olarak algılansın.

* programında basla etiketinden sonra portb'yi temizlemelisin, yoksa butona ilk basışından sonra led sürekli yanar.

* led yakma komutunun ardından bir de bekleme olmazsa ledin yanıp söndüğünü göremezsin.

*a portunu dijital giriş-çıkış olarak kullanabilmek için adcon1 yazmacına 7 değerini yüklemek gerekir.

sanırım bu adcon1 ile alakalı bir durum bununla birlike daha önce bunu hiç kullanmadım asm dilinde buna örnek kod yazarmısınız

BSF STATUS,RP0
MOVLW 0x06
MOVWF ADCON1
MOVLW 0xCF
MOVWF TRISA
CLRF TRISB
BCF STATUS,RP0

SANIRIM BU :)

Merhaba
Led PORTD,0 da.Yazılımda PORTD,0 ile ilgili komut yok.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri