16F877A programlama hakkında bilgi yardım

bunal55

Üye
Mrblar, robot kol tasarım projem vardı, mekanik kısmı bitti yazılım işi kaldı, bana yardım edecek olan hocalarda bilmiyolar pic programlamayı bana siz yardım edebilirmisiniz teşekkürler ...

Elimizden geldiğince yardım etmeye çalışırız.

Mekanik kısmı bitirdikten sonra PIC programlamaya daha yeni başlayacaksan, biraz zorlanacaksın.
Takıldığın noktaları burada paylaşırsın, biz de elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.

Mrb' Mekanik kısım bitti servo motor kontrol kartı yaptık, tek sorun haberleştirmesi ve program yazması :(

Kullandığımız RC servo motor kontrol devresi 8 adede kadar RC servo motor kontrol edebilmektedir. Devre üzerinde ayrıca PIC i devreden çıkarmadan programlayabilmek için ICSP soketi bulunmaktadır. Devredeki LCD 1 soketi paralel LCD bağlamak için, J15 soketi seri bilgi alışverişi yapabilmek için ve J2 soketi herhangi bir algılama devresi kullanılacaksa bunun devre bağlantısı için kullanılmıştır. Devredeki PIC enerjisi J5 soketinden RC servo enerjisi J8 soketinden verilir. RC servo için 4.8V…6V arasında bir gerilim gerekmektedir. J8 soketinde 4 adet şarjlı kalem pil bağlamak yeterlidir. PIC enerjisi için 9V luk pil kullanıldığında U3(78L05) bu gerilimi PIC in kullanacağı 5V a düşürmektedir. PIC in besleme gerilimi için 3 adet alkaline pil veya 4 adet şarjlı pil kullanıldığında U3 regüle entegresinin çalışmasına gerek yoktur. Bu sebepten J7 soketine bir jumper takılarak U3 entegresinin çalışmaması sağlanır ve J5 soketine verilen gerilim aynen PIC e uygulanmış olur. Devrede E portuna bağlanmış olan 3 adet buton ve LED vardır. Bu buton ve LED ler devrelerin çalışmasının gözlenmesinde ve kontrolünde kullanılır. [

Kullandığım motor ve kontrol kartı bu...
Spec.Dimension: 23x12.2x29mm
Torque: 1.5kg/cm (4.8V)
Operating speed: 0.10sec/60 degree
Operating voltage: 4.8V
Temperature range: 0-55C
Dead band-width: 7us...

Olay bundan ibaret hocam...

Güzel..

devrenizin açık şeması varmı? Servolar hangi portlara bağlı? ona göre örnek bir program hazırlayalım.

Canınızı sıkmak gibi olmasın ama kullandığınız mini servo ve bunların dişlileri çok narin fazla yüke gelmiyor. Bunların metal dişli olanları var. İmkanınız varsa değiştirin.

Güzel..

devrenizin açık şeması varmı? Servolar hangi portlara bağlı? ona göre örnek bir program hazırlayalım.

Canınızı sıkmak gibi olmasın ama kullandığınız mini servo ve bunların dişlileri çok narin fazla yüke gelmiyor. Bunların metal dişli olanları var. İmkanınız varsa değiştirin.

Açık şema derken, 1+2+3+4+5+6+7+8 'e kadar servo kontrolü yapabiliyoruz hocam 4 portu kullandık zaten onlarda 8+7+6+5..
Kesinlikle size katılıyorum teflon dişli motor aldık öğrencilik işte hocam durumlar kısıtlı 30TL Vermek var 10 TL vermek var tabiki yapacaksak öğreneceksek vermek lazım ama işte durumlar kısıtlı, bu motor 1,5kg kaldırıyo benim sacın kesiti 0.75 eni 4 fazla ağır yapmadık ama bimiyorum deniycez işte hocam...

Programda PortA -B gibi hangi uçları kullandığınzı bilmeden program hazırlanmaz. Ayrıca kullandığınız kristal değeri gibi bilgiler lazım.

İyi güzel diyosunuzda hocam o kadar bilgi vermediler ki bize :(

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri