16f877a ile ilginç bir durum

atiiöa

Üye
Merhabalar, 16f877a ile proje yapıyorum fakat garip bir durum var. pic'e elim yaklaşınca düzgün çalışıyor aksi taktirde çalışmıyor. Bu sorunu yaşayan oldumu?
4mhz kristal 22pf kapasitör 10k mclr direnci ve picin besleme uçlarına 100nf kapasitör vardır. yazılım ccs c de simülasyonda düzgün çalışıyor. tüm fuses ayarları yapılı (bor ve lvp kapalı). Ama ne yaptıysam düzeltemedim. tüm ekipmanları değiştirdim sorun hala aynı yardımcı olabilcek var mıdır?

Merhabalar, 16f877a ile proje yapıyorum fakat garip bir durum var. pic'e elim yaklaşınca düzgün çalışıyor aksi taktirde çalışmıyor. Bu sorunu yaşayan oldumu?
4mhz kristal 22pf kapasitör 10k mclr direnci ve picin besleme uçlarına 100nf kapasitör vardır. yazılım ccs c de simülasyonda düzgün çalışıyor. tüm fuses ayarları yapılı (bor ve lvp kapalı). Ama ne yaptıysam düzeltemedim. tüm ekipmanları değiştirdim sorun hala aynı yardımcı olabilcek var mıdır?
Şu linkte edindiğim bilgiye göre bu durum configürasyon flaglerinden kaynaklanıyor. Kristal için XT mi kullandın HS mi?

Problem 4: PIC works partially, does not start, or stops at any time, works only if I approach my hand or a screwdriver, or resets at any time.
A: CONFIGURATION FLAGS are not fitted to your hardware.

Check with your programmer your configuration flags : they may be set correctly in your project settings, but not included in your .HEX file, and then not be written in the PIC.
Check your OSCILLATOR FLAG : it must fit to your hardware.

Here is a little summary of most common oscillator configurations (some of them may be not available on your PIC !) : LP : low power, use a low frequency crystal (32.768 Khz for example) XT : crystal or resonator, up to 4 Mhz HS : high speed crystal, up to 20 Mhz (PIC12 & PIC16) and up to 10 Mhz (PIC18) EXTRC : external RC connected to Fin, Fout is oscillator output EXTRCIO : external RC connected to Fin, Fout is PORT I/O INTRC : internal RC, Fin and Fout are reserved to oscillator INTRCIO : internal RC, Fin and Fout are available for PORT I/O EC : external clock, connect an oscillator to Fin, Fout is oscillator output ECIO : external cloc, connect an oscillator to Fin, Fout is PORT I/O PLL suffix : PIC internal 4x PLL is enabled (for example : HSPLL, ECPLL...)
Check your BROWN OUT DETECT & VOLTAGE : if enabled, the brown out voltage must be higher than normal operation voltage
Check your MASTER CLEAR enable bit : If set, the /MCLR pin must be connected to a reset circuit or tied to the Vcc. If not set, /MCLR is an INPUT only pin.
Check your LOW VOLTAGE PROGRAM enable bit : If set, you can't use PGM, PGC and PGD pins as I/O pins, they are reserved for programming the chip. If not set, you can use PGM, PGC and PGD pin as I/O pins, but you can't use low voltage programming.
*** Almost invariably due to floating MCLR or PGM pins, can also be due to an oscillating regulator in the power supply due to poor decoupling or layout.
*** From here on I am only hilighting the worst errors or misleading stuff due to shortage of time

XT kullanmayı denedin mi? MCLR yi iptal et bide öyle dene

Dalginlikla MCLR pini diye bir baska pini kullanmis olabilirmisin?

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri