16F84A PORTLARI Hakkında bir soru.

heradam

Üye
Merhaba Arkadaşlar.

Pic kulanmaya yeni başladım. Öğrenmek için yaptığım bir devrede bana ilginç gelen bir durum oluştu.

16F84A ile RB0 ile RB6 portlarına birer buton bağladım, Butonların her birine seri olarak 10K direnç bağlayarak entegreye girdim.

RB4
RB5
RB6 Portları normal olarak çalışırken aynı şekilde bağlı RB4, RB5, RB6 ( RB7 şaseye kısa devre bağlı ) ancak 5Voltu arada direnç koymadan kısa devre ederek verdiğimde algılama yaptı.

Neden bir grup giriş 2.5 Volt ile tetiklenebilirken diğer girişler 5Volt direk verildiğinde tetiklendi. Bunda RB7 nin Şaseye kısa devre olmasının bir etkisi olabilirmi.

İlgilenen herkese Şimdiden Teşekkürler.

kardeş ne yaptığını anlayamadım daha açık bir dil ile ifade edersen yardım cı olmaya çalışırım :=) 2.5 volt demişin nerden geldi 2.5 volt mesela alaka ne :=)

Merhaba,

Pic ve benzeri MCU larda butonların bağlantısı ile ilgili genelde 2 durum söz konusudur.

1-PullUP Bağlantı (yukarı Çekme )
2-PullDown Bağlantı ( Aşağı Çekme )

eğer ( MCU destekliyorsa ve tabiki kodla aktif etmek şartı ile ) MCU nun portlarında internal PullUP veya PullDown varsa ancak ozaman seri bir direnç ile veya direkt bağlantı ile butonu devreye ekleyebilirsiniz...Bunun dışındaki durumlarda devre istenen gibi çalışmaz yada MCU yanabilir...bununla ilgili aşaşğıdaki linkte butonlar kısmına bakınız...

CCS-C Dersleri Portlar - Led Buton ve Röle Kullanımı | Tekno Bakış

buradaki Buton-1 PullUP Bağlantı şeklinde yapılmış...
Buton-2 PullDown Bağlantı şeklinde yapılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri