16f628A RB4 SORUNU

Merhabalar.
elimdeki 3 adet 628a nın RB4 bir türlü çıkış alamadım. diğer bütün portları denedim sorun yok, RB4 den 3 pic de denedim, olmadı. tahminim 0826JR1 parti
628a larda bir sorun olabilir. pazertesi başka bir parti 628a alıp deneyeceğim.
bu tip sorunlarla karşılaşan arkadaşlar varsa bilgi verirse sevinirim
saygılar.

RA4 diyorsan açık kollektör çıkışlı olduğu için direnç ile artı ya bağlaman lazım.
Ama RB4 için böyle birşey yok.programında eksik vardır.

sn elek RA4 değil, RB4. programda "BSF PORTB, 0" da RB0 yanıyor. bu şekilde 0 dan 7 kadar tektek deniyorum, RB4 hariç hepsi çalışıyor. ya ben daha önce ugraştıgım başka bir uygulamada yanlış baglantı sonucu
pıc lere zarar verdim yada alırken arızalı çıktı. tam emin değilim.

programı verebilirsen devremde denerim.

LIST P=16F628A
INCLUDE "P16F628A.INC"
ORG h'00'
CLRF PORTB
BSF STATUS, RP0
BCF STATUS, RP1
CLRF TRISB
BCF STATUS, RP0
BCF STATUS, RP1
BSF PORTB, 0 (burada 0 dan 7ye hepsini denedim 4 hariç hepsi çalıştı, isis de 4 de çalıştı, bir kaç deneme daha yaptım şimdi eminim arıza piclerde )
END
Benim kafamı karıştıran, hani acemiyiz belki yanlış bağladık, pic bozduk ama 3 pic de aynı yerden aldım ve 2 sine hiç dokunmadan kaldırdım. bu sorunla karşılaşınca hepsini denedim hepsinde aynı sorun.
benim merak ettiğim satın alınan parçalarda arızalı çıkma durumlaru çok sık oluyormu.

Deney seti üzerinde deniyorsan o bacağın olduğu yerde bir problem olabilir mi acaba.

RB4 bacağı aynı zamanda LVP (Low voltage programming) bacağıdır, sigortalardan (fuses) LVP yi kapatıp pici öyle programlayın

sn CaFFeiNe bu ayarı biraz acemiyimde ayrıntılı tarif edersen memnun olurum.
şimdiden teşekürler.

ya pice hex dosyası yüklerken kullandığınız programda (icprog, K128 micropro, brenner, vs) yapacaksınız bu ayarı yada programınızın başına ilave edeceksiniz
sanırım asm ile programlama yapıyorsunuz bu durumda mplab help kısmını incelerseniz (artık asm kullanmadığım için tam hatırlamıyorum) CONFIG direktifi ile sigortaları ayarlayabilirsiniz

hangi programı kullanıyorsunuz?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri