16F628A içindeki kodu okumak

DedeSuLtan

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Aranıza yeni katıldım. 2009 yılında Meslek lisesi veri tabanı programcılığından mezun oldum. belli bir algoritma bilgim oldugu için pic programlama ilgimi çekti ve bu işe başladım. elektronik konusunda bir arkadaştan destek alıyorum.

Sorum şu ;

16F628A entegresinin içindeki kodları hex olarak görebiliyorum ama bunları basic yada c dili içinde nasıl yazıldığını incelemek istiyorum. hex olarak dosyayı görebiliyorum. pic kit 2 programmer programıyla. fakat bu hex olan dosyayı basic yada c dilinde nasıl görüp inceleyebilirim? yardımcı olursanız memnun olurum.

Disassembler gibi programlar kullanarak ASM dilinde görebiliyoruz fakat daha bir baba yiğit çıkıp ben bunu BASIC yada C gibi bir dilde görebiliyorum buyurun kanıtı diyemedi tek bir defaya mahsus okulda bir hocamızdan duymuştum öyle programlar var ama bulunmuyo çok yüksek fiyatlara sahip olabiliyoruz demişti artık salladı sıktı gevşetti bilemem :) malum atış alanı boştu o zamanlar fakat aradan geçti 10 yıl hatta daha fazla bir zaman ne duydum ne gördüm nede yapan birine şahit oldum...

disassembler ile yapılan çevirilerde de etiket isimlerini vs olarak olduğu gibi kendisi isimlendiriyor örneğin label0x00 , label0x0c gibi ve bu şekilde olan programı takip etmekte biraz zorlaştırıyor şahsen ben donanıma hakim olduktan sonra disassembler ile zaten uğraşma gereği duymam donanımı tanıdığım zaman zaten ihtiyacım bellidir ihtiyacım olan işin komutlarını ararım en kötü ihtimal ile...

Arkadaş güzel yazmış ekleyecek bişey yok

Teşekkürler [MENTION=27264]has_artvin_li[/MENTION]

anladım işin esprisini. şimdi şöyle bir durum var. ben elektronikçi bir arkadaştan devreyi hazır aldım. kodunu yazmak için. 16f628 ın çıkış pinleri m74hc595b1 diye 16 bacaklı bir entegreye bağlı. buna sürücü diyorlar. entegre bu sürücüye komut veriyor ve o sürücüde ledleri yakıyor. içindeki kodu okuyamadıgım için bu sürücüyü nasıl kontrol ediyor. ledler nasıl yanıyor anlayamadım. işin kötüsü elektronik bilgim zayıf. sadece işin programlasını öğrenerek nasıl yapacağım bu entegre programını da bilemiyorum.

:D Eyvallah [MENTION=219310]silvestir[/MENTION] ustam...

DedeSultan kardeşim bu entegre bir Shift Register entegresiymiş yani kaymalı kaydedici de diyorlar datasheetindeki açıklama şöyle : 8-bit serial-in, serial or parallel-out shift register with output latches; 3-state

Datasheeti de burda : http://www.nxp.com/documents/data_sheet/74HC_HCT595.pdf

Tam emin değilim ama bunu kayan yazı devrelerinde ledleri sürmektede kullanıyorlar 8 bitlik bir kaymalı kaydedici tam emin de değilim ama sanırım 500mA akım çıkışı verebilecek güce sahip ve seri iletişim ile kontrol edilebildiğinden çok kullanılan bir entegre...

Şimdi bu Elektronik öyle bişiy ki Merdivenin bir basamağı eksik olunca diğer basamağa ulaşılamıyor yani elektronik bilgisi olmadan yazılımla ne kadar iyi uğraşırsanız uğraşın donanımın nasıl çalıştığını bilmeden mutlaka bi yerde sıkıntı çıkıyor aynı zamanda donanım yani elektroniği ne kadar iyi bilirseniz bilin yazılım olmadan bir hiçsiniz gibi bişiyde söylenebilir....

Bende ikiside tam diye çıkıp bir Allahın kulu da söyleyemez çünki söylese önce yüzüne ben tükürürüm :D çünkü yalan söyler...

İşte forum sitelerinde kitaplarda okullarda bilmem nerelerde ufak ufak herkes bir üstüne bir daha koymaya çalışıyor bizimde çok eksik olduğumuz yerler var mesela Bir picli devre yapıp parazitlerden koruyamadığımızdan dışarda çalıştırıp kendi yerinde çalıştıramadığımız rezilliğin diz boyuna indiği yerler oldu :D Neden ? Çünki emc filtrelerini bilmiyoruz analog elektronikten zayıfız ayrıca kimsenin bu konu ile detaylı işi olup çözmemişte yardımcı da olan olmadı tam anlamı ile al senin derdinin ilacı bu diye :D
Ha biz aldık bi gemo plc taktık programladık işin içinden sıyrıldık gitti fakat plc çalışıyorsa demek ki bir çözümü var...

İşte böyle ustam...

şimdi hex kodları görüyosun bunları code biçimine göstermekistiyorsunmikro işlemcilere protech koymalarının sebebi anlaşıldı sen otur aylarca günlerce yıllarca kod yaz biri gelsin üzerine konsun arkadaşım okunsaydı entegrelerin anlamı kalmazdı digi türkü çözmek istiyorsan bence decoderi al geç hhaaaa koptum

Code Protect aktif edilirse hex leri göremezsiniz !
Görebiliyorsanız korumaya gerek görmemiştir.
İncelemek için sorup öğrenmede gayri ahlaki yön göremiyorum siz nasıl görebildiniz ?
Kaldı ki "reverse engineering" yerine göre vatani yükümlük bile olur.

Doğru yaklaşımı ve karşısındakinin acemiliğini görüp gerekenleri önerdiği için [MENTION=27264]has_artvin_li[/MENTION] yi tebrik ediyorum.

[MENTION=314499]fatma.dogan[/MENTION] , [MENTION=27264]has_artvin_li[/MENTION] , [MENTION=414]KAZIMUGUR[/MENTION]

Yorumlarınız için teşekkürler.

ben sadece merakımdan soruyorum. ben meslek lisesinde yazılım okurkende hep örnek projeleri inceleyerek , yazılımcının nereye nasıl bir çözüm bulduğunu görerek öğrendim. beni tanımadığınız için öyle yada böyle bir yargıya varmanızı da yadırgamıyorum. artık ortam gerçekten kötü.

devreye gelecek olursam , devrede 12 tane led var. 3 tane de sürücü var. birtane 16f628a. ve geri kalan ekipmanlar davar . direnç vs.. devre çalışan bir devre zaten. ben sadece bu pic in nasıl yazıldıgını görerek bu devrenin aynısının 24 ledlisini çalıştırmak istiyorum. fakat ledin animasyonunu ben kafama göre yapmak istiyorum. anlatabildim umarım.

birde rica etsem elinde m74hc595b1 kontrol edilmiş bir 16f628a kodu var mı ?

Animasyonlu led tabela diye arat hazır kodu verilen projeler de var senin dediğin gibi 3 çıkışlı, onu incele sen de diyorsun ben işin mantığını kavrarım gözüm kapalı yaparım tamam, yalnız diğer arkadaşların bahsettiği elektroniğin diğer kısımlarını da es geçme, sadece yapıp satacakmısınız yoksa arızaları da giderecek misin? Seri-paralel bağlantı, led akımı nasıl sınırlanır, diğer devre elemanları, nedir sağlamlık kontrolü nasıl yapılır vb.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri