166f876 ile 4x20 lcd port coğaltma projesi

arci

Üye
merhab arkadaşlar yaptığım devre üzerinde
kart beslemesi 24 veya 12v olabilir.
4x20 lcd
24c32 eeprom
ds1302 rtc
max232 erkek ve dişi portu
max 485 çıkışı

gijital giriş ve çıkışlar içinde 74hc165 ve 74hc595 için kontrol pinleri var dır.
yapılacak giriş çıkış karlarının sayısı port sayısını belirleyecek.

tasrımda yaptığım bazı hatalar:

ds1302 ile 24c32 data ve clock pinlerini ortak yaptığım için eeprom okuma hatası alıyordum bunu da devre üzerinde clock pinlerini ayırarak çözdüm.

kartı pc ye bağladımda iletişimde herhangi bir hata oluşmuyor ancak pc bağlantısını sökünce sürekli parazit bilgi alıyor ve hatalı işlemler oluyordu bunun içinde max232 pc den giriş ucuna 4k7 direnci şaseye bağladım bu sorunda giderildi.

lcd ekran aydınlatmasını besleme verdiğimde 7805 aşırı ısınıyor bu sorun için önerilerinizi bekliyorum

şimdiden teşekkürler.

PICT0021.jpgPICT0024.jpgPICT0028.jpg
PICT0017.jpgPICT0008.jpg

yeşil lcd ekranlar 500mA civarı akım çeker. 7805 bu akımda girişinde 12v ve üzeri varsa havya kadar ısınabilir.lcd aydınlatması için lm317T ile 4.2v u direk vermelisin.

selam dediğiniz şekilde ayarlı 317t li olan besleme devrem ile kar enerjisini verdim 4.8v olarak lcd yi aydınlatması çalışınca bir kaç saniye içinde yine aşırı ısınma oldu

lm317 giriş voltajı nekadar peki

+12 v devre beslemesini 4.8 ayarladım ve aydınlatmayı da çalıştırdığımda yaklaşık 0.35 a akım çekiyor ve ısınıyor bu akımda ısınma normalmi soğutucum yok

ayrıca max 485 ile haberleşme devresinisizin paylaştığınız devreye göre yaptım
fdh9b.jpg

sadece max 485 max232 den pice geliyor

mesala 3 kartımız var 1. kartım komut göndeersin 2. ve 3. kartım sadece komut beklesin
burada bağlantı şekli 1. kart tx pinine bağlı max 485 in A-B uçlarını 2. ve 3. kartın RX max485 in A-B uçlarına paralel bağlamalıyım. rx tarafı içinde aynı. iletişim için kart numarasına ait çağırma komutu yapacağım bu sebep le hatta sadece 1 kart vei gönderir ken diğer kartlar sadece dinleyecek bağlantı şeklim devreye göre doğrumudur.

adsız.jpg

şimdiden teşekkür ederim

Son düzenleme:
tüm devre için lm317 dememiştim sadece lcd aydınlatması için kullanmalısınız.

max485 bağantıları doğru uzun mesafeli ise bunlar twisted pair kablo kullanın.

merhaba devrenin ilk deneme programları

pc programı ile gönderilen veriler işlenerek ip nımarası, cihaz ismi, lcd ekran 2. satır yazısı ve sistem saati değiştirilmektedir.

ip'yi değiştir butonu ile değiştirebilirsiniz. bu işlemden sonra ara butonuna basın

pc programı açılırken hata veriyorsa MSCOMM32.OCX dosyasını system32 klasörüne kopyalayın

devrenin deneme esnasındaki videosu

denemeyi max232 ile ilerişim yapılmaktadır

2. deneme videosunda mevcut olan kartta giriş çıkış kartı bağlanmış olup 8 giriş ten gelen veriler ile 8 çıkışın ayrı ayrı kontrol edildiğini göreceğiz
ek olarak lcd nin 2. satırına program ile belirtilmiş olan 20 karekterli yazılar 5sn de bir değişecektir.

giriş tarafındaki butonlar ile karttan giriş değerleri değiştirilmektedir.
çıkış ve giriş lerin herbirine isim atamak için ismini değiştirmek istediğiniz giriş yada çıkışı çift tıklamak yeterlidir.açılan box a 10 karekteri geçmeyecek şekilde isimleri değiştire bilirsiniz.
isimler eeproma kaydediğildiği için kart kapatıp açıldığında veri kaybı olmaz

merhaba bi sorum olacak. giriş çıkış kartına ilk enerji verildiğinde 74hc595 tüm çıkışları 1 oluyor ve röleler sürülüyor. yazılım olarak engellemek istedim yapamadım. bunu engellemek için rl beslemesini gecikme ile çalışan bir röle kullanmam gerekiyor ama devre buna uygun değil bu sorun için bir öneriniz var mı?

iyi çalışmalar...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri