1600 kva'lık trafoya kaç amperlik sigorta takabilirim?

Trafo cosq 0.8 e göre dizyn edilir demedim ki elektrikte ideale en yakın olan bir alette cosq 0.8 den bahsediyoruz. 1000kva lık step down transformatörün seconderine 1445A civarı bir yük yükleyebilirsin. Konu trafo olduğuna göre yüktede neyi neye göre ayarlayacağınız sistemin cosq suna bağlı, özetle bir önceki mesajımda senin önceki mesajının içeriğinin bir kısımı doğru dedim ve ona itiraz etmişsin :) herhalde dalgınlıkla yanlış okudun.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ya benim bildiğim hesaplama yöntemi S=3xIfxuf Uf=400/1.73=231.2
yani 1000=3x231.2xIf If=1441.7 A

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar sorularınızı tam olarak vermenizi istesem zor olmaz dimi.1600 kva lık trafonun giriş voltajı belli değil.ayrıca 33/6.3 kv yani okadar değişik kullanımda olan trafolar varki direkt mi endirektmi yükün nasıl olduğu gecikmelimi omikmi endüktifmi vs. vs.
ayrıntılı olursa tek kalemde herkes cevap verir derim

saygılar.

fahri bey 1400-1500 demişsiniz bunu matematiksel olarak nasıl hesap edebiliriz acaba tşk.

3 Fazlı Trafolarda görünür güç formülü tekdir.
S=1,732xUxI
Bu formülümüzde trafo primer gerilim değerini koyarsanız primerden tam yükte çekilen akımı, sekonder gerilimini koyarsanız sekonderden tam yükte çekilen akımı bulursunuz bunu 1,6 katı ile çarpıp bir üst standart O.G. sigorta amper değerini bulursunuz.

6 no'lu mesajınızda primer geriliminin 36kv olduğunu söylemişsiniz Şebeke 34,5kV'tur sekonderide 0,4kv kabul edersek.
Primer taraf;
I= 1600000/(34500x1,732)
I= 26,77A x 1,6 = 42,83A standartta 50A yakın olduğundan 63A uygundur.
sekonder tarafı hesaplarsak;
I= 1600000/(400x1,732)
I= 2309,4 A tam yük nominal akımı olduğu için ana TMŞ 2500A uygundur, TMŞ Ith (0,8-1) ayarı ile istenen değere getirilir.

ARKADAŞLAR ELİNDE 1600 KVA TRAFO BİNASI PROJESİ OLAN VARMI VARSA BENLE PAYLAŞABİLİR Mİ. BİR PROJEDE 1600KVA TRAFO BİNASI YAPACAĞIM. BUNUN HAKINDA BİLGİ TOPLUYORUM. YAPILMIŞ BİR PROJE VARSA BANA ÖN FİKİR OLUR.
BİLGİ PAYLAŞMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR MAİLİME BİLGİYİ GÖNDEREBİLİR.

MAİL: [email protected]

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Sevgili arkadaşlar öncelikle şunu belrteyim sigortayla aşırı akım koruması yapılmaz. Sigortayla kısa devre koruması yapılır. Bu yüzden koruyacağınızın trafonun ve trafoyu besleyen hattın kısa devre dayanımının altında. Trafonun demeraj akımının üstünde bir sigorta kullanmanız gerekir. Bu hesabı yapıp sigortaların açma eğrileriyle karşılaştrarak kullanacağınız sigorta aralığını tesbit etmelisiniz. Çoğu zaman bu aralık oldukca geniş çıkar. 18A ile 77A arası gibi ( rakamlar tamamen atmasyondur) . Kullanacağınız siğorta alt sınıra nekadar yakınsa okadar hızlı tepki verir ama okadarda fazla ısınarak zaman içinde çalışma karekteristiği değişir. Üst sınıra yakın seçerseniz geç tepki verir ama az ısındığından daha uzun süre kararlı çalışır.

Bu yüzden sigorta rahat soğuyabileceği serin bir yerde kullanılacaksa (gölgede kalan bir direğin tepesi gibi) alt sınıra yakın seçin. Yok kapalı ve zor soğuyacak bir yerde (gaz izoleli hücrelerin sigorta yuvaları gibi) ise üst sınıra yakın seçin.

Sonuç olarak nominal akımı hesaplayıp oradan şu akımda sigorta kullanılmalıdır demek doğru değil. Mekanik telli hiç bir sigorta nominal akımının 4 katından daha küçük bir akımda atmaz. Trafo aşırı akımla örneğin nominal akımının 2 katı yüklendiğinde trafoyu koruyan sigorta trafonun sargıları yanıp kısa devre oluşuncaya kadar atmayacaktır.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri