1600 kva trafo işletmeye alma

kemancı16

Üye
Arkadaşlar selam,
1996 dan beri hiç devreye alınmamış 1600 kva lık trafom var işletmeye alırken nelere dikkat etmeli nelere yapmamız gerekmektedir .
saygılarımla

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bütün ön testlerini yaptırın.(çevirme oranı, izolasyon direnci, sargı direnci, hatta kayıp açısı ölçümleri) yağ seviyesini kontrol edin. yağ analizi yaptırın. trafoda yağ kaçağı olup olmadığını kontrol edin. izolatörleri iyice gözden geçirin. şu an aklıma gelenler bunlar

Tesis kurulu ise kablo baglantılarını (hücre giriş çıkış trafo sekonder vede primer çıkışlarına)bakılmalı sekonder koruma rolesi programları incelenmeli imkan var ise yeni nesil sekonder koruma roleleri ile degiştirilmeli,trafo yagına silikajele bakılmalı enerji verildikten sonra kompanzasyon takibi yapımalı

yatan trafoya tek yapman gereken yagı flitre ettirmen gerekir.. 1500-2000tl arası

bahsettiğim testleri kendi yapma imkanınız olmayabilir. çünkü bu cihazlar maliyetlidir. size yakın olan bir firmadan yardım alabilirsiniz. gerek çevirme oranı cihazı, gerekse kayıp açısı yani power factor ölçüm cihazı yüksek maliyetlidir. ama bu testleri belki üreticiden talep ederek yani servis kısımları varsa az bir maliyetle halledebilirsiniz

kesinlikle ureticisiyle temasa gec baya bir zaman gecmis onlar seni yonlendiriler benim dusncem yapmalari cok maaliyetli olacaktir 14 sene kesin sargilar falan zarar gormustur..tekrara ediyorum senin yapicagin pek bir sey yok o ureticini bulamiyorsan bile baska trafo immal eden arkadaslara yonel zaten sayet yaparlarsa bunu sana garanti suresi de verirler bu gozle degerlendirmeni diliyorum
saygilarimla.

trafonun açıkta kaldığını düşünürsek izolasyonunu sargı uçlarını ayırıp varsa megerle test et. hatta meger yoksada test et yani bul bi yerden yağın durumunu teste gönder izolatörlerini temizle bana göre yeter

en dogru yapman gereken bencede trafo imalatçıları ile görüşüp Bakım ve testlerini yaptırman ve ilerki zamanlar için de rahatça kullanabilmen açısından

yağı analiz ettirmen ve bazı izolasyon testlerini yaptırman gerek. 14 sene önce ne olmuş ta servis dışı kalmış bunu da öğren.

Bir profesyonel olarak yapman gereken,
Trafo ureticileri ile iletisime gecip trafonun test ve kontrolleriyle ilgili fiyat ekspertizi yap,

Uzun sure kullanilmamis trafolarin, trafo uretici fabrikalarinda test ve kontrolden gecirilmesi gereklidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri