1600 kva trafo için sabit kondastör

ustainci

Üye
mrb. arkadaşlar
bir işletmede bulunan 1600kva trafo için işletme çalışırken 17.5 kvar sabit kondastör konulmuş.şu anda işletme çalışmıyor kapasitif %50 dönmüş
sabit kondastörü kaça düşürmeliyiz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Trafoya Sabit Kapasite Bağlamak
Örnek hesaplama;
1000 KVA Bir trafo düşünelim ve etiket değerleri aşağıdaki gibi olsun,
Un = 0,4 KVolt
I0 = %1,5 Hesaplamada 1,5/100 alınmalı yani 0,015
In = 1450 Amper
Q(KVAR,S) = √3 x Un x I0 x In
Q(KVAR,S) = √3 x O,4 x 1,5/100 x 1450 = 15,068 KVA
Bu etiket değerlerine sahip trafoya 15 KVAR lık sabit kondansatör grubu bağlamak en doğru seçim olacaktır.
Trafolar boşta çalışırken veya yükte çalışırken endüktif kayıpları farklılık gösterir. Yükte çalışırken tükettiği endüktif kayıp önemli değildir çünkü bu sırada zaten aktif tüketime bağlı aktif endeks ilerliyordur ama boşta çalışırken yada çok az yük ile çalışıyorsa bu kayıplar göz ardı edilemeyecek hale gelebilmektedir.

Trafoya Sabit Kapasite Bağlamak
Örnek hesaplama;
1000 KVA Bir trafo düşünelim ve etiket değerleri aşağıdaki gibi olsun,
Un = 0,4 KVolt
I0 = %1,5 Hesaplamada 1,5/100 alınmalı yani 0,015
In = 1450 Amper
Q(KVAR,S) = √3 x Un x I0 x In
Q(KVAR,S) = √3 x O,4 x 1,5/100 x 1450 = 15,068 KVA
Bu etiket değerlerine sahip trafoya 15 KVAR lık sabit kondansatör grubu bağlamak en doğru seçim olacaktır.
Trafolar boşta çalışırken veya yükte çalışırken endüktif kayıpları farklılık gösterir. Yükte çalışırken tükettiği endüktif kayıp önemli değildir çünkü bu sırada zaten aktif tüketime bağlı aktif endeks ilerliyordur ama boşta çalışırken yada çok az yük ile çalışıyorsa bu kayıplar göz ardı edilemeyecek hale gelebilmektedir.

ilginiz için tşk. ederim ama bu hesaba göre 25kvar kondastör koymalıyız sabite biz zaten 17.5kvar ile%50 cezaya girmişiz yani daha küçük bir kondastör gücü belirlememiz lazım

Tarihler arası ortalama kvar belli ise fazlasını düşerek bulabilirsiniz sanırım. Mesela 10 günde 50 kvar kapasitif fazla yazmış olsun. 50/10 gün/24 saat şeklinde fazla kısmını bularak yaklaşık çıkarabilirsiniz. Yada sabiti kapatıp bir gün aralıklarla sayaç alın, daha kolay.

Diğer taraftan fazlararasında reaktif dengeli olmuyor. Bu tür sorunları her fazı ayrı düzelten ve OG de bağlı akım trafolarından (varsa sekonder korumaya gelen akım bilgilerinden) alarak EKM modellerimiz ile düzeltiyoruz.

peki sayın dinamik sekonder koruma rolesinden alınan akım bilgisinde I>10 olduguna gore sistemınız buna nasıl tepkı vermekte kısa devre anında?

peki sayın dinamik sekonder koruma rolesinden alınan akım bilgisinde I>10 olduguna gore sistemınız buna nasıl tepkı vermekte kısa devre anında?

I>10 kısadevre durumunu mu tarif ediyor? Öyle ise cihaz çok hızlı olduğu için yine reaktif bileşenin durumuna göre davranacaktır. kesici kapatana dek reaktif bileşen büyür ise cihaz kapasite devreye alacak, küçükse çıkaracaktır.

Sayın 3elibrahim'in dediği gibi trafonun etiket değerlerinden yola çıkarak sabit kondansatör miktarını hesaplayabilirsiniz.

Hesaplarken yüklenme faktörünü hesaba katmalısınız. Yüklenme faktörü, yani trafo ne kadar yüklü? %10'mu %50'mi %60'mı gibi....

Aşağıdaki linkten de trafo için sabit kondansatör hesaplama programı excel formatında hazırladım. Herkesin istifadesine sunuyorum. Tek yapmanız gereken trafonun etiket değerlerini ve yüklenme durumunu girmenizdir.

Kompanzasyon Dökümanları Burada

Sayın 3elibrahim'in dediği gibi trafonun etiket değerlerinden yola çıkarak sabit kondansatör miktarını hesaplayabilirsiniz.

Hesaplarken yüklenme faktörünü hesaba katmalısınız. Yüklenme faktörü, yani trafo ne kadar yüklü? %10'mu %50'mi %60'mı gibi....

Aşağıdaki linkten de trafo için sabit kondansatör hesaplama programı excel formatında hazırladım. Herkesin istifadesine sunuyorum. Tek yapmanız gereken trafonun etiket değerlerini ve yüklenme durumunu girmenizdir.

Kompanzasyon Dökümanları Burada

sn durceylan, işte bu noktada değişen parametre yükleme faktörü olduğundan sabit grupla çözüm çoğu zaman sorun yaratıyor. Kaldıki fazlararsı ihtiyaç da farklılık gösteriyor. Yaptığımız uygulamalarda değişen yükleme oranlarına göre her faz için ayrı kondansatör devreye sokan EKM ile kesin çözümler sunuyoruz.

Sn Dinamik söylediğiniz çok doğru.

Çok büyük pres makinalarının olduğu tesisler için ( hele hele pres makina sayısı 2-3 ve gücü yüksek ise ) mutlaka OG'den referans alarak tristörlü sistemle çözülebilir.

Ancak bununla birlikte her işletmede anlık olarak trafonun yükü hızlı değişim göstermez.

Örneğin; işletme 1600KVA trafoya sahiptir. 10dk sürekli 300kVA yük, 3 saat sürekli 600-700kVA yüklü, 30dk. 1200-1400kVA yüklü.... gibi

Yukarıdaki örnek, işletme yükünün klasik sistem ve özel bir sabit kondansatör uygulaması ile rahatlıkla çözülebilir.

bızım kurdugumuz 1000kva hermetık bır trafo aynı problemlerı yasatmıstı gunduz yuklu sorun yok gece kapasıtıf yazıyordu
15kvar trafo sabıtı kondansatorle
bende zaman saatı ıle fabrıka calısırken trafo sabıtını 15 kvar devreye alıyorum sıstem kapandıgında 15 kvarı cıkarıp 5kvar devreye alıyorum sorunu boyle hallettım
5kvar bıle su anda fazla gelıyor onu dusurecegım
boyle bır cozum uyguladım en dogrusu tabıkı og deger alıp kompanzayonu dogru yapabılmek
kolay gelsın

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri