160 kva trafo arızası

i.sinaplı

Katılımcı Üye
160 kva lik yağ soğutmalı trafomuz var direkte trafo direği ayiricili hat gerilimi 31,5 kv ve trafoya gelen hat xlpe kablo ve hattın uzunluğu 500 metre arıza trafo yeni değişti
1.FAZ NÖTR ARASI 245V
2.FAZ NÖTR ARASI 250V
3.FAZ NÖTR ARASI 260 V

R-S 417V
S-T 486V
R-T 410V
Not trafonun kademesini 2 ye aldım yine yüksek.
Gerilimlerimiz oldukça yüksek trafonun kademesi 3 te 31.5 da yani işletme toparlaması sağlam ayiricinin og sigortalarini deyistirdim.ariza devam ediyor bu isle ugrasan arkadaslar dan yorum bekliyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Trafoya gelen voltaj yüksek olmasın?Trafolar primer sargısına uygulanan voltajı sekonder tarafından dönüştürme oranında dönüştürür Mesela sizin trfonuza 34500 Volt geldiğinde faz-faz arası 380 Volt ise 36000 Volt geldiğinde faz-faz arası 400 volt faz nötr arasıda 250 voltlarda olabilir.Bu nedenle trafoya gelen voltajınız kaç volt bundan emin misiniz ve trafonun kademelerini değiştirdiğinizde (içerdeki makine ve ekipmanları kapatıp deneyiniz bence)alçak gerilim voltajında değişme oluyor eğer olmuyorsa trafonuzun kademe ayarı da bozuk olabilir.

@c.berkan bey Doğru trafonun ag çıkışında değişme oluyor köşk ten fider çıkışı 31.5 muş ona eminiz zaten ekipmanları çalıştırmak mümkün değil ölçü kisminda akım trafosuyla x5sayaci yaktım zaten tms yi kaldırınca ölçü kisminda bu değerler trafo boşta çalışırken alındı .bana trafoyu satan firma trafoda ariza olamaz dedi sizin arinaniz yüksek gerilim kisminda olduğunu söyledi peki xlp kablo da temas siz lik varsa veya kablo kaciriyorsa bundan da yapar mi ben şöyle düşünüyorum 500 mete xlp yi hattı boşa alsam 1000 volt versem kablo ya meger vursa nasıl olur.

31.5 kablo ölçümü,1000 voltluk meger ile
yapılmaz.Asgari,10 kv luk meger kullan-
manız gerekir.

@c.berkan bey Doğru trafonun ag çıkışında değişme oluyor köşk ten fider çıkışı 31.5 muş ona eminiz zaten ekipmanları çalıştırmak mümkün değil ölçü kisminda akım trafosuyla x5sayaci yaktım zaten tms yi kaldırınca ölçü kisminda bu değerler trafo boşta çalışırken alındı .bana trafoyu satan firma trafoda ariza olamaz dedi sizin arinaniz yüksek gerilim kisminda olduğunu söyledi peki xlp kablo da temas siz lik varsa veya kablo kaciriyorsa bundan da yapar mi ben şöyle düşünüyorum 500 mete xlp yi hattı boşa alsam 1000 volt versem kablo ya meger vursa nasıl olur.
Trafoya gelen kablolardan birinde kopukluk olsa bu sefer voltaj düşmez mi?Üç fazla sağlayacağı voltajı 2 fazla sağlamak zorunda kalacak trafo ve bu nedenle yüksek voltaj yerine düşük voltaj olabilir bence O.G gelen voltajdan emin olunuz.O.G. voltajı yüksek gibi geliyor bana anlattığınızdan bu çıkıyor bu nedenle O.G. dağıtımını yapan trafo merkeziyle konuşun O.G. hattında başka abone var mı yakınlarınızda sizinle aynı hatta onlara da sorun var mı diye.Eğer hat direk size geliyorsa size gelen voltajın düşürülmesini isteyiniz.Hat sizden uzak bir mahalle veya fabrikaya gidiyorsa TRAFO dağıtım merkezinden yüksek voltaj çıkışı yapılıyor olabilir!

160 kva lik yağ soğutmalı trafomuz var direkte trafo direği ayiricili hat gerilimi 31,5 kv ve trafoya gelen hat xlpe kablo ve hattın uzunluğu 500 metre arıza trafo yeni değişti
1.FAZ NÖTR ARASI 245V
2.FAZ NÖTR ARASI 250V
3.FAZ NÖTR ARASI 260 V

R-S 417V
S-T 486V
R-T 410V
Gerilimlerimiz oldukça yüksek trafonun kademesi 3 te 31.5 da yani işletme toparlaması sağlam ayiricinin og sigortalarini deyistirdim.ariza devam ediyor bu isle ugrasan arkadaslar dan yorum bekliyorum
kademeyi 34.5 kv geliyormuş gibi ayarla birde o şekil dene değer ag de düşmüş olacak değişmezse kademe de hata var.

Elle çevirmelisini bulabilirseniz daha iyi.Elektronik tipte olabilir.

1.FAZ NÖTR ARASI 245V
2.FAZ NÖTR ARASI 250V
3.FAZ NÖTR ARASI 260 V

R-S 417V
S-T 486V
R-T 410V

meger kullanma mantığınızı anlamadım og. de kopukluk olsa yada kötü temas ark yapar ek yeri yada temas noktası kısa sürede kopar yada hattı açtırır.Bence kademenizde hata var mevcut kademe hangi değerde ise bir üst kademeye alın ör: 31500 ise 33000 yapın yine yüksek ise bir üstüne daha çıkın sorun düzelecektir.

@emodiyator ustam evet trafonun kademesini yükselttik sorun aynı yüksek faz daha arttı normal dediğim faz 410 volttan 360 lara düştü trafo sacmaladi 31.5 şebekeye trafonun kademesini 4 e çektim 33kv ta olmadı 34.5kv ya aldım normal voltajlar düşüyor .trafonun kademesi arizali olduguna karar verdim birde Parafudr topraklamasini bosa almama ragmen parafudur dibinden spark yapiyor seksiyoneri acarken onu anlayamadim.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri