15W stagg amfi

Dediğim gibi 15 W stagg elektro gitar amfisi var. Distortion modunda çok kötü ses alıyorum içini açıp bakayım dedim dirençlerden biri yanmış gibi geldi. Direnç'i değiştirdim fakat istediğim sesi gene elde edemedim fakat biraz düzelme var gibi geldi acaba yanlış direnç mi taktım ondan mıdır. Tavsiye ve yardımlarınız bekliyorum. Teşekkürler.

3.jpeg
2.jpeg3.jpeg

Kırmızı kablonun yanındaki elemanlar zarar görmüş gibi gözüküyor.

Osiloskop ve dalga üreteci varsa LM1875'in 1 numaralı giriş ucuna 1kHz 100 mV sinüs dalga uygulayıp 4 numaralı çıkış ucundan dalga çıkışına bakabilirsiniz.

Sonra devre simetrik güç kaynağı mı kullanıyor yoksa tek güç kaynağı mı var.

Ayrıca ölçüm aleti ile bağlantı testi yaparak devrenin kabaca devre şemasını çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Ben amatörüm osiloskop felan yok. Avo metre aldım bir tane baktım kondansatörlere felan sağlam çıktı şu dirençi değiştirdim kafama göre bir tane yerleştirdim. Şu orjinal resimdeki kaç ohm anlayabilir misiniz acaba. Zannıcam o dirençi değştirirsem doğru düzgün çalışır gibime geliyor

Acaba o direnç nerelere bağlı onu tespit edebilir misiniz. Avometre ile devrede elektrik yokken bağlantı testi yapıp direncin nereye bağlandığı belki tespit edilebilir. Avometrede bağlantı testi artan sese benzer bir sembolle gösteriliyor.

yerleşim bence öyle değil tekrar söküp fotoğraf atayım mı. Ben en iyisi baştan bi devre şeması nasıl çıkartılırı onu öğreneyim sonra çıkartıp atayım buraya

Merhaba. Sorunu çözebildiniz mi? Bende 20w olandan var.elimde küçükmdirençlerden vardı onlardan paralel attım ama cihazı açar açmaz ısınıyor. Sorunun kaynağının arkada yer alan opamp , çıkış entegresi veya diyotlardaki sızıntı kaynaklı olabileceğini söylediler. Onları değiştireceğim ama siz nasıl çözdünüz merak ettim. Umarım hala forumda takılıyorsunuzdur 😅
IMG_20211009_151424.jpg

bir öneride bulunsam

5w taş beyaz direnc takın sürekli kronik yanıyorsa zamanla

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri