14 Ocak 2012 Marmara Bölgesindeki Elektrik Kesintisi

Şönt bobin üzerinden sistemden MVAR (megavar) emer ve toprağa verir.

Bu kısmını anlamadım.

''yedek olarak kullanılan hatlar'' bunu anlamadım? 380Kv iletim hatlarına bakıyorum zaten tek devre gidiyor.. hatta yatağan-ışıkkent e.n.h. burdan yaşadığım ilçeden geçiyor ama yedek hat nerden nasıl geçiyor çözemedim ustam?

Sayın üyeler açıklamalar herşey güzel.Fakat yatırımdan bahsediyoruz.Fakat bizim yaptığımız en büyük hatadan bahsedeninizi görmedim bu yorumlarda.Biz elektrik sisteminin doğru oluşmasına yardımcı oluyormuyız acaba.Hayır neden çünkü biz elektrik ihtiyacımızı doğru beyan etmiyoruz.Bizden fazla para istenecek diye.Bunun sonucunda mevcut tesisler bu beyan edilen güçlere göre yapılıyor.Sonuçta iletim hatlarında meydana gelen kayıplar vede arızalar kaçınılmaz oluyor.Tamam devlet yatırım yapacak ama bizde yatırıma doğru beyanlarımızla katkıda bulunmalıyız.

Sayın gezer77, bu konuda çok haklısınız... Çok da doğru bir tespit...

Ama şimdi de, devlet veya EPDK nın saçmalıklarına bakalım...

- Abonelikte tesise katkı payı öderiz. Ayrıca her faturada "perkende satış hizmet bedeli" öderiz.
- Abonelikte güvence bedeli öderiz. Bir nevi rehin. Ama "5 TL lik fatura için sıra beklemeye değimez, önümüzdeki ay ikisini birlikte öderim" diye düşünen abonenin, elektriği kesilir. Ve 20 TL açma kapama bedeli tahsil edilir...
- 34,33 TL tüketim tutarı için,5,88 kayıp-kaçak bedeli öderiz...
- İletim sistemi kullanma bedeli öderiz...
- Dağıtım bedeli öderiz...
- Sayaç okuma bedeli öderiz...
- Abonelik sözleşmemizdeki gücü aşarsak, "güç aşımı bedeli" öderiz...
- (Enerji fonu + TRT payı + Elk. tüketim vergisi + KDV vs. vs. vs. )

Yani abonelikte, projede belirtilen güç aşılırsa +bedel ödenir. Dolayısıyla bu gücü füşük göstermek, abonenin avantajı değildir...

(2 yıl öncesinden bahsediyorum) Projenin onaylanabilmesi için, .EDAŞ teknisyeninden onay alınan kroki ve bağlanacağı trafonun mevcut yük durumunu belirten bir evrak var hani... .EDAŞ Teknisyeni arkadaşlar trafonun yük durumunu neye göre belirliyorlar ? Malesef, kafadan atarak !!!

Demem o ki; en tepeden, bizlere kadar hiç kimse işini layıkıyla yapmıyor !
Üstelik, herkesin de kendince geçerli sebepleri var...

Her hattın yüklenme kapasitesi ve sisteme girecek yada yeni baglanacak santrallerin incelenmesi ve izin verilmesini APK yapmaktadır.APK yük tevzilerden gelen önerileri dikkate alarak yatırım programını hazırlar ve buna gore islemler gerceklestirilir.
Marmara inkitası henuz tam nedeni ortaya cıkmadı. Ama edindigim bilgilere göre santraldeki gerilim trafosunun servis harici olması sonucu karşı istasyonda bara koruma calısarak merkezdeki diger 380kv hatlarıda devre dısı bırakması ve bunun sonucunda domino etkisi gibi diger hatlarında asırı yüklenmesi sonucu kapasiteden devre dısı kalması diyebilirim. Bulgaristan hattından enerji alınmasaydı inkita süresinin uzayabileceginide soyleyebilirim.
Gelelim yedeklemeye , yedeklemek kücük güclü trafolarda yapılabiliyor. 50MVA kadar , ancak 100MVA ve ototrafolarda yedekleme maalesef olmamaktadır.Bunun nedenleride zaten parasal yondedir. SAdece 100MVA'lık bir güç trafosunun kendisi yaklasık 2 trilyon kadar. Ayrıca sunuda belirtmekte fayda varki , yatırımların büyük cogunlugu Dogu bölgesine yapılmış son zamanlarda ne demek

Ayrıca sunuda belirtmekte fayda varki , yatırımların büyük cogunlugu Dogu bölgesine yapılmış son zamanlarda ne demek
sayın mühendis0606 tüm üyelerimizin mesajlarında bahsedilen şekilde bir mesaj bulunmamaktadır.sadece ben mesajımda Tamam devlet yatırım yapacak ama bizde yatırıma doğru beyanlarımızla katkıda bulunmalıyız.şeklinde bir mesajım vardır.Bilginize

TEİAŞ 3 kuruş maaşla personel çalıştırmaya devam ederse daha büyük kesintiler olacaktır...

Elektrik kesildiğinde bence TRT'yi arayalım. okadar para veriyoruz ne oldu bizim elektrik diye :)

Sevgili OSMOSİS yedek hat kavramını konu anlaşılsın diye söyledim.MİLLİ YÜKTEVZİ ve bağlı YTMler sistem içerisinde sistemin ihtiyacına göre enerji üreten santralların bazı gruplarını mesela SYİTÖMER TERMİK SANTRALI 150 ŞER MW TAN 4 GRUP toplam 600 mw tır.Eğer enerji ihtiyacı az ise 150 mw lık bir grubu servis harici yaptırır.İstediği anda kısa sürede servise alınmasını isterse buna sıcak yedek denir ve 3 saat içindedevreye alınır.Uzun süre ihtiyacı yoksa soğuk yedek olarak bekletir böyle durumda grubun devreye girmesi hazırlık süresi daha uzun olur.Hatlardaki yedeklik ise şöyle olur.Bütün hatlarda problemsiz çalışılıyorsa,birbirine paralel bağlantılı olan hatlardan biri aynı yükü tekbaşına taşıyabiliyorsa diğer hat bir yönden yada iki yönden de kesici ve ayırıcıları yada sadece kesicileri açılarak yedek bekletilir bu durumu sizin veya bizim dışarıdan bilmemiz tabiki mümkün değildir.Yani hatların hemen yanından yedek hat geçmez.Sistem bütünlüğü içinde birbirinin paraleli olan aynı hattı direk yada dolaylı olarak besleyen hatlar bir şekilde birbirinin yedeği olur.Tam benzemesede basket maçlarındaki oyuncu değişikliği gibi......

Bu kısmını anlamadım.
Sevgili Hemmuhhemtek (birara bu müstear ismin anlamını belirtirseniz merakımı gidermiş olacağım sevgili kardeşim) size şönt reaktör hakkında gece cevap yazacağım şuan vaktim yok,ilginiz için teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri