13v Simetrik Trafoma Yardımcı olabilirmisiniz

erg123

Üye
13v Simetrik Trafoma Yardımcı olabilirmisiniz. Simetrik denildiinde dc olur Ac olmaz dimi yanlışım yok ben bunu kondansatör diyot dirençle 17-18v elde etmek istiyorum. (+-). Nasıl yapabilirim büssürü şema var kafam karıştı. Yardımcı olursanız çoook memnun olucam

Trafo diye tabir ettigimiz transformatorlar AC gerilim prensibine dayanarak calisir ve DC cikis vermezler. Ben hic 13 volt cikisi olan trafo gormedim sayet ozel sarilmadi ise 3 volt ve katlari seklinde piyasada bulunur genelde. Cikis uclarina herhangi bir yuk bagli degilken olcu aleti fazla deger gosterir. Sorun degil 4 diyotla kopru kurup DC ye cevirebilirsiniz. Birde elektrolitik kondansator paralel baglarsan filtre edersin ve olcu aletinde 16-18 volt gorursun ama gene yanilirsin yuk bagli olmadigi icin bu degeri gorursun. Cikista istedigin voltaja uygun trafo secmelisin. Simetrik cikis dedihin trafolarin birbirine paralel degisik veya ayni voltaji verrn bircok cikisi olabilir ihtiyac duyulan voltaja gore secim yapiniz

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Hm Ustam ben tda 2050 beslemek istiyorum simetrik yaptım ama trafo falan yok bende 19.5 22.5 15.5v ac trafo var onun dışında 13v simetrik trafom var. üstünde yazıyor 13v iyice ucuna baktım haklısınız diodlar gördüm. Ne yapmam lazım kafam hepten karıştı ya 18v simetrik bulmam lazım en kısa zamanda 60Va 18x2 trafo da almak istemiyorum bana 25-30 tl mal olucak tahimini

Amfi yapacaksin anlasilan sana 2x18 voltmu lazim

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

13v Simetrik Trafoma Yardımcı olabilirmisiniz. Simetrik denildiinde dc olur Ac olmaz dimi yanlışım yok ben bunu kondansatör diyot dirençle 17-18v elde etmek istiyorum. (+-). Nasıl yapabilirim büssürü şema var kafam karıştı. Yardımcı olursanız çoook memnun olucam

Trafonun 2*13 volt ac.çıkışını,biz örneğin,78XX serisi voltaj regülatörlerini kullanarak (lm 7809,lm 7812 ve lm 7909,lm 7912) ile diyotlarla da tam doğrulttuktan sonra,2 farklı tipteki regülelerden geçirdikten sonra,elde edeceğimiz 3 kutuplu bu dc. çıkışının,orta ucu 0 (Toprak) olursa ve diğer 2 ucundaki çıkışlar da,+- 9 volt dc. veya +- 12 volt dc. şeklinde 2 farklı çıkışta bulunursa,işte bu çıkışlar simetrik bir çıkıştır.Bazı amfiler bu beslemeyle çalışacağından simetrik beslemeyle beslenmeleri de gerekir.Simetrik çıkış ac.çıkış şeklinde de olmaz,örneğin mutlaka bir tarafında + 12 volt, ortada 0 volt ve diğer simetrik kalan tarafında da -12 volt dc. bulunur. + ve - uçların birbirlerine göre matematiksel voltaj toplamı bu durumda da 24 volt dc.'dir,yani ortadaki 0 hattıyla bıçak gibi tam bölünmezlerse simetrik çıkış 24 volt dc.'dir.Bölünmezse simetrik çıkış da hiç olmaz zaten,tek değerli (24 volt dc. gibi) bir çıkışı olmuş olur. 2*12 volt sargı çıkışlı trafonun da iki ucundaki voltajlarının matematik toplamı (Birbirine göre seri olduğundan toplanır) iki ucunda (Orta ucu es geçerek) 24 volt ac. dir,ama bu simetrik bir çıkış değildir, 2*12 volt ac. trafo çıkışıdır sadece.Simetrik çıkış ise +- 12 volt dc. şeklinde olan ve yalnızca dc. olan bir çıkıştır. Bunları tam kavrarsanız her iki kavramı da kolay kolay karıştırmazsınız sanırım.

Simetrik 17-18 volt simetrik dc.elde etmek için daha büyük voltajlı 2 çarpı çıkışlı trafoya (Regüleli olması için de 17-18 volt ac.'den daha büyük değerli) ihtiyaç vardır.Çünkü elinizdeki trafoyla regüleli olarak en fazla +- 8,9 voltluk dc.'lik simetrik çıkışlar elde edersiniz.Kolay gelsin.

binbaşı ustam sağolasın tek çıkış trafolardan 22.5v 19.5v simetrik çıkış elde edebilirmiyiz. 7818 7918 le

binbaşı ustam sağolasın tek çıkış trafolardan 22.5v 19.5v simetrik çıkış elde edebilirmiyiz. 7818 7918 le

Hayır,elde edilemez.Orta ucun da trafoda ayrıca bulunup yer alması gereklidir.Trafonun nüvesini (Saç dilimlerini) söküp,22.5 volt veya 19.5 volt sargılarına bir ek yaparak (Bu ek de orta uç olur) ayni uzunluktaki bobin metrajının sarılması ve trafonun nüvesinin tekrar yerine yerleştirilmesiyle,2 çarpı trafo çıkışı elde edilirek,buna köprü bağlantılı bir doğrultma yaparak,orta uç,bu köprünün çıkışını tam da ikiye bölerse,işte o zaman simetrik çıkışlı dc.simetrik çıkışını elde etmeniz mümkün olur.Veyahut hiç uğraşmadan 2 çarpı sekonder çıkışlı trafo satın alırsınız,dc.simetrik çıkışın eldesi için.

Diğer bir yol ise,bir smps (DC-DC) devresi bu iş için tasarlanmışsa,onun devresini özel olarak kendi voltajınız için yapıp,tek bir çıkışlı olan dc. kaynaktan (örneğin 12 volt dc.'lik bir aküden,2 çarpı 12 volt dc. ; +-12 volt dc.) şeklinde 2 ayrı simetrik bir çıkış elde edilebilir.Tek sekonder çıkışlı trafodan,orta uç (3. uç hiç yoksa) kesin olarak da simetrik bir dc.çıkışını elde edemezsiniz.Böyle bir şey mümkün olsa,otomobildeki simetrik amfi beslenmesi uygulamaları çok daha basite de inmiş bile olurdu.Halbuki otomobilde kullanılacak olan simetrik besleme devreleri için,mutlaka smps'li dc-dc konverterler yine mutlaka gereklidir.Regülesiz,basit bir simetrik çıkışlı devre şeması da aşağıdaki linkte vardır.Kolay gelsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...05-dogrultma-devresindeki-kondansatorler.html

Son düzenleme:
Ben tda li amfim icin bir zamanlar tek cikisi simetrik e ceviren 741 li bir devre kullanmistim ama girisine verilen voltaji 2 ye boluyordu 12 volt verilirse girise +6, 0, -6 vollt sekline getiriyordu

Haaa anladım binbaşı ustam. Acme teşekürler o zaman ben bi 741 araştırayım. Olursa 32v buldum. Onunla 2ye ayırırım. :D

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri