132 kw motor neden kompakt şalter attırır ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
arkadaşlar romanya ya makina kurumana geldim acil yardımınıza ihtiyacım var..132 kw motora (SER yıldız üçgen ile ) yol veriyorum güç ve kumanda kısmında sıkıntı yok ama yıldızdan üçgene geçtikten sonra ,250 A lik kompakt şalter atıyor..yıldızda kalma suresi 15 saniye..yıldızdan üçgene geçme süresi 500 milisaniye..starta butonuna basınca M kontaktörü ile yıldız kontaktörü devreye giriyor 15 saniye devrede kaldıktan sonra yıldız devreden cıkıyor ve 500 ms sonra üçgen devreye gırıyor ve kompakt şalter atıyor..türkiyede çalışıyordu burda böle sıkıntıyla karşılaştım...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
132kw motor 250a üzerinde akım çeker kompakt şalterin akımı düşük görünüyor

Voltajla alakalı bir sıkıntı olabilir ilk aklıma gelen o

motor üzerinde fazla yük yok en fazla 120A gördüm çalışırken..voltajlarda faz faz arası 400 v gibi..makınada 30 yakın motor var 2 tane yıldız üçgen var diyerinde sıkıntı yok çalışıyorr..ama 132kw şalter attırıyor

türkiyede çalışıyor orda çalışmıyorsa aklıma ilk anda gelen cevap, gerilim olması gerekenden daha düşük olabilir.
mesela faz-faz 380V cosfi si 0.8 diyelim motorun.

132000
I=-------- =250.7A
380x0.8xkök(3)

burada gerilimi mesela 370 alırsan, akım 257.5 olur. buna benzer bir sorun olabilir. faz faz gerilimini bir ölç derim. bütün fazları ölç, fazlar arasında bariz bir gerilim farkı varsa yine motor yüksek akım çekmek isteyecektir.
not: motorun güçfaktörünü 0.8 aldım ben senin motorun ki neyse ona göre bir hesap yapabilirsin en basitinden :)

120A i yıldızdayken gördüysen normaldir ama üçgene geçince kök3 katına çıkacağından şalterin sınırını aşıp artırabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
motorun yıldız üçgen bağlantısını ve klemensi kontrol edebilirmisin

faz faz arası 400 V....120 A de üçgendeyken gördüm..ara ara bu sıkıntıyı yapıyorr..gün içinde 2 saat bu sıkıntıyla uğraştım..bıraz bekledım start verdım çalıştı en son çalışıyorduu..ama sonuç hata nerde onu bulamadım....hatayı çözemedim..

kontrolleri yaptım güç ve kumanda da sıkıntı yok çalışıyor...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yukarıdakilere ilave olarak motor bağlantı klemenslerini kontrol etmelisin. Aradaki köprüler sökülmüş ve üçgende her sargının iki faz arasında kaldığından emin ol. Ya da kablolardan biri geçerken diğer faz klemensine değiyor olabilir.

klemenste oluşan bir kavrulma ( teknik terimlere yabancıyım özür dileyerek ) bu tip şartel atmalarına sebeb oluyor ilk başıma geldiğinde bir gün uğraşmıştım İnşallah düzelmiştir kolay gelsin usta

132 kw motorun yaklaşık nominal akımı 245A dir,yani şalter hemen hemen limitte.
yıldızdan üçgene geçer geçmez hemen atıyorsaki eğer y-u geçiş esnasında bir sıkıntı var demektir.
yok üçgene geçtikten bir müddet sonra atıyorsa TMŞ ayarlarını kontrol etmeni tavsiye ederim. manyetik ayarına bak derim.
kolay gelsin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri